Fakty i opinie

Gdynia: szansa na przebudowę skrzyżowania przy dworcu

Najnowszy artukuł na ten temat

Najważniejsze inwestycje transportowe minionego roku

Skrzyżowanie przy dworcu w Gdyni czeka na przebudowę od kilku lat, ale do ostatniego roku, nie było na nią pieniędzy.
Skrzyżowanie przy dworcu w Gdyni czeka na przebudowę od kilku lat, ale do ostatniego roku, nie było na nią pieniędzy. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia zaczęła poszukiwanie wykonawcy przebudowy skrzyżowania ul. Podjazd, Dworcowej i 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni. Oprócz ceny, najistotniejszym kryterium dla urzędników będzie czas, w jakim w pełni przejezdna będzie ul. Podjazd. Otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na 14 czerwca.Sądzisz, że uda się wyremontować ul. Podjazd do końca tego roku?

tak, szybkie zakończenie tej części prac jest przecież jednym z głównych kryteriów przetargu 26%
przetarg przetargiem, ale wiele zależy od pogody, która może utrudniać prace 12%
nie, myślę, że ta część inwestycji przeciągnie się na przyszły rok 62%
zakończona Łącznie głosów: 947
Minął rok od kiedy władze Gdyni zdecydowały się zrealizować krążące od lat obietnice dotyczące przebudowy jednego z najniebezpieczniejszych miejsc dla kierowców, jakim jest skrzyżowanie przy dworcu. W zeszłorocznym przetargu zwyciężyła firma MTM, chcąca za wykonanie remontu 15,78 mln zł. Wszystkie prace miały zostać wykonane w 36 tygodni.

Przebudowa nie ruszyła przez odwołania

Nie była to jednak oferta najtańsza. Języczkiem u wagi okazał się czas zamknięcia ul. Podjazd, który określono na 38 dni. Firma Eurovia, która zaproponowała cenę w wysokości 15,2 mln zł, chciała ograniczyć przejezdność ul. Podjazd na blisko dwa miesiące. Gdy okazało się, że nie zdobędzie zamówienia, postanowiła złożyć odwołanie.

Komisja Krajowej Izby Odwoławczej orzekła, że skarga przedsiębiorstwa jest bezzasadna. Do sprawy włączył się jednak prezes Urzędu Zamówień Publicznych, wnosząc skargę na postanowienie KIO. Oddalił ją Sąd Okręgowy w Gdańsku na początku stycznia. Choć wyrok otwierał urzędnikom drzwi do podpisania umowy i rozpoczęcia prac, to po zasięgnięciu opinii prawników, postanowili w styczniu unieważnić przetarg i rozpisać nowe postępowanie, bojąc się kolejnych prób podważania wyroku.

Ogłoszenie kolejnego postępowania miało być kwestią kilku tygodni. Gdy pytaliśmy o nie w marcu, wiceprezydent Marek Stępa przekonywał, że jeszcze w tym samym miesiącu zacznie się poszukiwanie wykonawcy. Ostatecznie procedurę przetargową uruchomiono dopiero kilka dni temu.

Im szybciej, tym lepiej

Zgodnie z zapowiedziami zmieniły się kryteria, na podstawie których będzie wybierany wykonawca.

60 proc. stanowi cena, 15 proc. to czas od rozpoczęcia robót, w którym dla ruchu zostanie w pełni udostępniona ulica Podjazd. W pierwszym przetargu nie było to punktowane. 10 proc. stanowi czas zamknięcia jednej z jezdni na ul. Podjazd z zachowaniem przejezdności drugiej w ruchu dwukierunkowym. Czas utrudnień nie może przekroczyć 70 dni. Z zeszłorocznego doświadczenia wiadomo, że proponowane przez oferentów terminy mogą być znacząco krótsze.

5 proc. to czas trwania wszystkich prac, które nie mogą jednak potrwać dłużej niż 45 tygodni. Resztę stanowi czas gwarancji oraz ryzyko poniesienia kosztów wykonania robót dodatkowych.

- Zdecydowaliśmy, że oprócz ceny, najważniejszym kryterium będzie jak najszybciej osiągnięcie pełnej przejezdności na ul. Podjazd, na czym nam najbardziej zależy. Jest szansa, że prace na tej ulicy zakończą się jeszcze w tym roku. Reszta robót nie będzie przeszkadzała w ruchu - wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Otwarcie kopert zaplanowano na 14 czerwca. Jeśli nie będzie protestów, umowa zostanie podpisana w lipcu, a same prace ruszą na początku sierpnia.

Kolizja z remontem Estakady Kwiatkowskiego?

Niewykluczone, że w tym czasie będzie trwał jeszcze remont Estakady Kwiatkowskiego na wjazdach z ul. Wiśniewskiego, co mogłoby oznaczać totalny paraliż miasta.

Władze miasta zapewniają, że nie dopuszczą do takiej sytuacji.

- Konieczna będzie współpraca z ZDiZ, by ustalić wspólny harmonogram. Na razie czekamy na rozstrzygnięcia przetargów i wtedy będzie można rozmawiać o szczegółach - zapowiada Marek Stępa.
Co się zmieni?

Przypomnijmy, że po zakończeniu prac na skrzyżowaniu zmieni się jego geometria. Skręty będą bardziej czytelne, pojawią się też dodatkowe pasy przeznaczone do zjazdów oraz sygnalizacja świetlna.

Po zmianach na skrzyżowaniu ma się jeździć łatwiej. graf. Trojmiasto.pl

Ułatwienia czekają też rowerzystów. Wzdłuż ulicy Podjazd powstanie chodnik i przejazd dla rowerzystów do ulicy Morskiej. Piesi i rowerzyści będą mogli także skorzystać z kładki łączącej al. 17 Grudnia z ul. Dworcową (wzdłuż torów).

Wymieniona zostanie nawierzchnia, by nie było wątpliwości, którą stroną poruszać się rowerem, a którą pieszo.

Opinie (227) 10 zablokowanych

 • gdyńskie tempo

  Żenada!

  • 135 27

 • Kolejne niezrealizowane wizje w mieście

  • 90 12

 • To skrzyżowanie to chyba jest jednak jakieś pechowe

  Od ilu to już lat mówią o jego przebudowanie? A cały czas coś nie tak - a to brak pieniędzy, a to kolizja z innym remontem, a to z przetargiem coś nie tak, może w końcu coś się ruszy na poważnie po obecnym przetargu

  • 59 11

 • Zaczęła poszukiwania, gdzie roboty miały być zaawansowane

  Buuhhahahahahahahah, Szczurek, co dzień to lepiej, chłopie, naprawdę ustąp

  • 81 19

 • Czyli klasyczne nie da się, nie można i brak srodkow

  Przecież trzeba dać ma openera arkę czy cudawianki. Skąd wzięło się to, że szczurek to najlepszy prezydent w kraju? To ironia czy poważnie ktoś tak myśli??

  • 59 24

 • On czeka aż go na taczce wywiozą.

  • 20 5

 • To zresztą jest jak zaproszenie do kupna domu w Szemudzie albo innym Bojanie

  Open'er, remont estakady, i skrzyżowania koło dworca.
  W Gdańsku mamy też dużo miejsc w hotelach gdyby ktoś nie miał rodziny na Kaszubach ;-)

  • 7 7

 • Moim zdaniem to wcale nie jest jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji

  Tam naprawdę można przejechać a skrzyżowanie nie korkuje połowy miasta.

  Zapraszam raczej na dojazdówki do obwodnicy i północnych czy zachodnich dzielnic, panie Prezydencie.

  • 89 31

 • Poki co

  To skrzyzowanie to trojmiejski bangladesz, gratuluje wladzom, rajcom gdynskim ze jest taka chala, wez wyjedz, wez tam nie dobij zawiechy

  • 27 12

 • To nowe skrzyżowanie jest

  niewiele lepsze od dotychczasowego. Nie można zrobić ronda po prostu?

  • 106 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.