Fakty i opinie

stat

Gdynia: nowe kierunki ruchu na Działkach Leśnych

Zmiany pozwolą uniknąć takich sytuacji, jak ta na zdjęciu, podczas uroczystości komunijnych w kościele przy ul. Tatrzańskiej.
Zmiany pozwolą uniknąć takich sytuacji, jak ta na zdjęciu, podczas uroczystości komunijnych w kościele przy ul. Tatrzańskiej. fot. Stefan/czytelnik Trojmasto.pl

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na części ul. Pomorskiej zobacz na mapie Gdyni oraz ul. Słupeckiej zobacz na mapie Gdyni to najważniejsze zmiany, które czekają w nadchodzącym tygodniu na kierowców jeżdżących po Działkach Leśnych. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 5 lipca, ale już teraz warto zapoznać się ze szczegółami.Jak oceniasz wprowadzanie ruchu jednokierunkowego na ulicach?

to dobry pomysł, który porządkuje sposób poruszania się

55%

sprawdza się na osiedlach, ale niekonicznie w centrach miast

21%

to zły pomysł, wystarczy raz źle skręcić i trzeba dużo nadrabiać

24%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 451
Niebawem minie dekada od momentu, gdy postulaty mieszkańców dzielnicy, dotyczące ograniczenia ruchu kołowego, trafiły na biurka urzędników Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Od tego czasu zmiany były co prawda wprowadzane, ale ich tempo przyprawiało o ból głowy pomysłodawców, czyli głównie społeczników skupionych wokół Rady Dzielnicy.

Zmiany w ruchu przez ostatnie 10 lat

Pierwsze korekty miały miejsce w 2009 roku, kolejne dwa lata później. Na pełne dokończenie projektu zaakceptowanego po dyskusjach przez miasto trzeba było czekać następnych sześć lat. W zeszłym roku jednokierunkowy ruch został wprowadzony na ulicy Podlaskiej i na kolejnym odcinku Tatrzańskiej. W nadchodzącym tygodniu nastąpią ostatnie zmiany.

Ulica Pomorska na odcinku od skrzyżowania z ul. Zjazdową do skrzyżowania z ul. Słupecką zostanie objęta ruchem jednokierunkowym (w kierunku ul. Słupeckiej). Ul. Słupecka na odcinku od skrzyżowania z ul. Pomorską do skrzyżowania z ul. Warszawską zostanie objęta ruchem jednokierunkowym w kierunku ul. Warszawskiej.

Najważniejsze zmiany na Działkach Leśnych od 5 lipca
Najważniejsze zmiany na Działkach Leśnych od 5 lipca graf. Trojmiasto.pl
Zmiany w kierunku ruchu pociągną za sobą zmiany w parkowaniu. Na ul. Zjazdowej zostanie wprowadzony jednostronny zakaz zatrzymywania w kierunku ul. Pomorskiej. Zasady parkowania zmienią się także na części ul. Pomorskiej, Słupeckiej, Wolności i Nowogrodzkiej.

Większa strefa Tempo 30

Przy okazji zostanie również rozszerzona strefa Tempo 30. Kierowcy będą musieli zwolnić na ulicach Kwidzyńskiej, Pomorskiej, Zjazdowej, Zakopiańskiej, Urszulanek i Słupeckiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Pomorską do skrzyżowania z ul. Warszawską.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni

- Na początku zmiany zawsze wywołują opór, ale gdy kierowcy się do nich przyzwyczają, to je sobie chwalą. Optujemy za nimi, bo samochodów jest coraz więcej, a w nich kierowców chcących bezpłatnie parkować - zaznacza Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne.
Czytaj też: Parkingowe zamieszanie przy ul. Warszawskiej

Dyskusja o strefie parkowania

W najbliższych latach zmiany mogą iść jeszcze dalej. Radni dzielnicy chcą bowiem ograniczyć samowolę parkingową poprzez rozszerzenie miejskiej strefy płatnego parkowania o Działki Leśne. Są wspierani przez miejskich aktywistów z Miasta Wspólnego, proponujących podobny ruch na Wzgórzu św. Maksymiliana.

- Mamy w Gdyni problem z brakiem równowagi między popytem a podażą miejsc parkingowych. Jeśli popyt na nie w takich dzielnicach, jak Działki Leśne, jest za duży i utrudnia życie mieszkańców, to lepsza jest w tym miejscu strefa płatnego parkowania, wyznaczenie miejsc zgodnych z przepisami i większa kontrola tego, jak kierowcy parkują - przekonuje Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Dyskusja o ewentualnych zmianach parkingowych odbędzie się w piątek w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni, w budynku dawnego PLO przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni. Początek o godz. 13.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (121)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.