Fakty i opinie

Gdynia: Skwer i pomnik Harcerzy zostają

Najnowszy artukuł na ten temat

Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie

Gdyńscy radni zgodzili się z mieszkańcami, który nie chcieli zabudowy skweru przed pomnikiem harcerzy.
Gdyńscy radni zgodzili się z mieszkańcami, który nie chcieli zabudowy skweru przed pomnikiem harcerzy. fot. Sławomir Dziurlikowski/galeria trojmiasto.pl

Wbrew obawom wielu gdynian, skwer Tajnego Hufca Harcerzy tylko częściowo będzie zabudowany, a pomnik Harcerzy zostanie na swoim miejscu. Miasto przyjęło plan zagospodarowania tego terenu.Czy mieszkańcy powinni mieć wpływ na to, co buduje się w ich mieście?

oczywiście, a kto inny? 40%
tylko w pewnym zakresie, inaczej doprowadziłoby to do chaosu przestrzennego 30%
powinni współdecydować o zabudowie najważniejszych miejsc w mieście 21%
nie, od tego są urbaniści i architekci 9%
zakończona Łącznie głosów: 736
O kontrowersjach wokół planów zabudowy ostatniej wolnej parceli przy ul. Świętojańskiej pisaliśmy parokrotnie. Planowana inwestycja przy ul. Świętojańskiej 43 i 45 (miejsce nosi nazwę skweru Tajnego Hufca Harcerzy, bo stoi tam pomnik upamiętniający zasługi gdyńskich harcerzy podczas II wojny) budziła w Gdyni sporo emocji. Całkowitej zabudowie placu i przeniesieniu monumentu sprzeciwiało się wielu mieszkańców, Towarzystwo Miłośników Gdyni i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Kością niezgody była zwłaszcza idea przeprowadzki pomnika Harcerzy na pobliską ul. Żwirki i Wigury.

- Pomnik stoi tu od 40 lat. Wytworzył już własną tradycję, która współtworzy tożsamość przestrzenną miasta. W żadnym wypadku nie powinien zostać z tego miejsca usunięty - uważa architekt Maria Jolanta Sołtysik z Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Właścicielem gruntu jest prywatna osoba, która w 1999 r. kupiła go wraz ze stojącym na nim pomnikiem i od lat zabiega o rozpoczęcie inwestycji. Ale ostateczny kształt zabudowy zależy od przyjętego przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego. W magistracie prace nad tym dokumentem trwały od zeszłego roku. W tym czasie uwagi do powstającego planu zagospodarowania zgłaszali właściciel terenu, deweloper, organizacje i mieszkańcy, a pod pomnikiem trwała zbiórka podpisów pod protestem przeciwko likwidacji skweru.

- Wiele postulatów zostało uwzględnionych, w tym te najważniejsze mówiące o pozostawieniu pomnika na swoim miejscu, zachowaniu publicznej funkcji skweru - mówi wiceprezydent Marek Stępa.

Przed kilkoma dniami Rada Miasta przyjęła plan zagospodarowania. Zgodnie z postulatami mieszkańców dopuszcza on jedynie częściową zabudowę placu - nowe obiekty będą przylegać do istniejących już kamienic. Skwer przed pomnikiem będzie miał 24 m szerokości i otaczać go ma kolumnada.

Opinie (55) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.