Fakty i opinie

Gdynia: aktywność mieszkańców Śródmieścia mobilizuje Straż Miejską

Najnowszy artukuł na ten temat

Będą nowe strefy parkowania w Gdyni

260 interwencji podjęli od czerwca gdyńscy strażnicy miejscy na ul. Mściwoja, Zygmunta AugustaAbrahama, której odcinek między ul. Batorego i 10 Lutego jest od wakacji współdzielony przez pieszych i rowerzystów. Blisko połowa skończyła się mandatami karnymi. Mieszkańcy działaniom przyklaskują, ale liczą, że skuteczność strażników wzrośnie.Czy otrzymujesz mandaty za nieprawidłowe parkowanie?

tak, często 4%
owszem, zdarza się 5%
nie, parkuję zgodnie z przepisami 91%
zakończona Łącznie głosów: 1654
Przypomnijmy, że pierwszy w Gdyni "woonerf", czyli przestrzeń miejska przyjazna pieszym i rowerzystom, ale dostępna też dla kierowców, powstała na ul. Abrahama. Jej przebudowa była możliwa dzięki pomysłowi społeczników i zaangażowaniu mieszkańców, którzy poparli ją w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj też: Część Abrahama oddana pieszym

Na przebudowanym odcinku Abrahama zmniejszono liczbę miejsc do parkowania. Pozostało siedem, w tym jedno wyłącznie dla dostawców i jedno dla osób niepełnosprawnych. Mimo to strażnicy miejscy pojawiają się tam praktycznie codziennie, po interwencjach, do nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, co skrupulatnie odnotowują m.in. społecznicy z Miasta Wspólnego - inicjatorzy zmian w tej części miasta.

Społecznicy: dużo daje mobilizacja mieszkańców- Na pewno dużo daje tu mobilizacja mieszkańców, którzy dzwonią za każdym razem, gdy ktoś próbuje parkować w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Z ich obserwacji wynika jednak, że interwencje służb dotykają niewielkiej części nieprawidłowo parkujących, natomiast w ogóle nie reagują, gdy kierowcy przekraczają tu dozwolone 20 km/h - a dzieje się to nagminnie. Zapewne większość kierowców nie bardzo rozumie, jakie przepisy obowiązują w strefie zamieszkania, stąd np. próbują przeganiać pieszych ze środka ulicy - tłumaczy Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Zdaniem innych zgłaszających to problem mieszkańców, kierowcy nie robią sobie nic ze znaków także na sąsiednich ulicach, w tym na ul. Zygmunta Augusta.

Problemem zastawianie bram wjazdowychTam nieprawidłowe parkowanie łączy się z zastawianiem bram wjazdowych.

Z kolei na ul. Zygmunta Augusta problemem jest zastawianie bram wjazdowych.
Z kolei na ul. Zygmunta Augusta problemem jest zastawianie bram wjazdowych. fot. czytelnik Trojmiasto.pl
"Zastawianie bram, przejść w tej części Gdyni jest nagminne, utrudnia to dojazdy do posesji, poruszanie się karetek (niedaleko jest szpital) i uniemożliwia poruszanie się bezpiecznie pieszo" - piszą mieszkańcy jednej z kamienic przy ul. Zygmunta Augusta, pokazując na dowód zdjęcia.

Problemem często zgłaszanym przez zamieszkałych w centrum Gdyni jest też zastawianie pasów rowerowych oraz parkowanie na chodniku uniemożliwiające przejście pieszym.

Poprosiliśmy strażników miejskich o statystyki ich interwencji z trzech ulic w Śródmieściu, gdzie problemy z parkowaniem są największe - ul. Abrahama, Mściwoja i Zygmunta Augusta.

Blisko 300 interwencji od czerwcaOkazuje się, że od połowy czerwca do pierwszych dni listopada byli na miejscu blisko 300 razy.

- Strażnicy podjęli 260 interwencji, nałożyli 110 mandatów karnych, 60 pouczeń oraz 22 wnioski o ukaranie do sądu - informuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.
Na pewno nie można więc powiedzieć, że strażnicy miejscy ignorują problemy w tej części miasta.

Opinie (201) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.