Fakty i opinie

Gdynia: będą nowe przejścia wykrywające pieszych

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: głaz jako spowalniacz na drodze

Inteligentne przejście dla pieszych w zeszłym roku pojawiło się na skrzyżowaniu Płk Dąbka i Staniewicza.
Inteligentne przejście dla pieszych w zeszłym roku pojawiło się na skrzyżowaniu Płk Dąbka i Staniewicza. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Cztery nowe przejścia wykrywające pieszych zbliżających się do skraju chodnika powstaną na Oksywiu. Podobne rozwiązanie zastosowano w zeszłym roku pilotażowo na Pogórzu. Pomysł na Oksywiu wyszedł od mieszkanki dzielnicy i zyskał poparcie w budżecie obywatelskim.Miewasz obawy przed wchodzeniem na przejście?

tak, zwłaszcza na ruchliwych ulicach 47%
czasami, gdy nie ma świateł i jest duży ruch 32%
nie, wchodzę zawsze w pełni spokojny(a) 21%
zakończona Łącznie głosów: 713
W poprawie bezpieczeństwa na tych przejściach pomagają detektory podczerwieni. Wykrywają pieszego zbliżającego się do jezdni, któremu na wyświetlaczu zapala się zielone światło. W przypadku Oksywia przejścia będą dodatkowo oświetlone, by przechodzący przez jezdnię byli widoczni, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.

Pieniądze z budżetu obywatelskiegoPropozycja budowy przejść dla pieszych padła w budżecie obywatelskim. Dzięki poparciu mieszkańców inwestycja może być realizowana właśnie z tej puli finansowej.

W ostatnich dniach ZDiZ ogłosił przetarg w formule Zaprojektuj i wybuduj na stworzenie przejść w czterech lokalizacjach:Detektory podczerwienie i oświetlenieKoperty z ofertami zostaną otwarte 25 maja.

Najważniejsze elementy budowy przejść:

  • wykonanie oznakowania pionowego i poziomego,
  • montaż i kalibracja detektorów wykrywających obecność pieszego oczekującego na przejście,
  • instalacja aktywnych elementów LED w jezdni oraz lamp LED


- Dodatkowe elementy świetlne oraz detektory ruchu sprawią, że mieszkańcy będą mogli bezpieczniej poruszać się po osiedlowych ulicach. Z kolei kierowcy zyskają lepsze doświetlenie rejonu "zebr" - zapewnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.