Fakty i opinie

stat

Gdynia będzie bardziej ekstremalna?

W Gdyni osób zainteresowanych skateboardingiem jest kilka setek. Niestety nie wszyscy mają, gdzie ćwiczyć jazdę i sztuczki.
W Gdyni osób zainteresowanych skateboardingiem jest kilka setek. Niestety nie wszyscy mają, gdzie ćwiczyć jazdę i sztuczki. fot. Szymon Jaros

Gdyńscy deskorolkowcy i rolkarze, zamiast narzekać na brak miejsc do uprawiania swoich sportów, wzięli sprawy w swoje ręce i dążą do remontu dwóch skateparków i budowy trzeciego. Urzędnicy są "na tak".Skateparki na Dąbrowie (na zdjęciu) i na Obłużu wymagają kapitalnego remontu.
Skateparki na Dąbrowie (na zdjęciu) i na Obłużu wymagają kapitalnego remontu. fot. Szymon Jaros
Odnowione skateparki w Gdyni mogłyby wyglądać mniej więcej jak niedawno zbudowany obiekt w Redzie, z którego korzysta wielu gdyńskich skaterów.
Odnowione skateparki w Gdyni mogłyby wyglądać mniej więcej jak niedawno zbudowany obiekt w Redzie, z którego korzysta wielu gdyńskich skaterów. fot. Szymon Jaros
Deska i rolki to nie sport dla wtajemniczonych, ale zabawa, z której korzysta coraz więcej dzieciaków.
Deska i rolki to nie sport dla wtajemniczonych, ale zabawa, z której korzysta coraz więcej dzieciaków. fot. Szymon Jaros
Stowarzyszenie Ekstremalna Gdynia działa od kilku lat. To właśnie dzięki tym kilku miłośnikom deski, rolek i bmxów na gdyńskiej Dąbrowie powstał skatepark, a w mieście organizowane są wydarzenia i warsztaty dla skaterów.

- Deska i rolki to nie tylko hobby dla wtajemniczonych zapaleńców, ale coraz bardziej popularna zabawa wśród młodzieży - mówi Adam Szostek ze Stowarzyszenia Ekstremalna Gdynia. - Szacujemy, że w Gdyni osób zainteresowanych skateboardingiem jest kilka setek. Niestety nie wszyscy mają, gdzie ćwiczyć jazdę i sztuczki.

Skatepark na Dąbrowie i tzw. Stawek, czyli jego starszy brat na Obłużu to jedyne miejsca w Gdyni, gdzie dzieciaki mogą legalnie jeździć. Bo - choć nie brakuje ich również np. na placu przy Teatrze Muzycznym - z betonowych placów w centrum miasta straż miejska skaterów przegania. Także mieszkańcy nie lubią hałasu plastikowych kółek pod swoimi oknami.

- Oba gdyńskie skateparki najlepsze lata mają już za sobą i wymagają remontu - dodaje Szymon Jaros, prezes Stowarzyszenia. - Nie mam tu na myśli pomalowania czy dospawania rurki do przeszkody, bo takie prace skaterzy wykonują samodzielnie. Te parki potrzebują kompleksowej odnowy, co wiąże się z wymianą
nawierzchni torów oraz dobudowaniem nowych przeszkód.


Szymon i Adam wyliczyli, że na rewitalizację obu skateparków potrzeba około pół miliona złotych. Pierwsze spotkania z urzędnikami mają już za sobą.

- Dobrze rozumiem tę sprawę, ponieważ jeszcze jako radny z Dąbrowy wspierałem budowę skateparku - mówi wiceprezydent Gdyni, Michał Guć. - Poprosiłem przedstawicieli stowarzyszenia o oszacowanie, ilu użytkowników miałyby odnowione parki. Musimy ocenić, czy popyt na takie obiekty uzasadnia skalę wydatków z budżetu miasta. W przypadku pozytywnej decyzji, środki zarezerwowane w projekcie budżetu na rok 2012 pozwoliłyby ruszyć z pracami już w przyszłym sezonie.

Rewitalizacja dwóch istniejących parków to jednak tylko pierwszy krok Ekstremalnej Gdyni w jej misji upowszechniania skateboardingu w Gdyni. Chłopaki planują, żeby w ciągu 3-4 lata w jednej z centralnych dzielnic miasta powstał nowy skatepark z prawdziwego zdarzenia.

Czy denerwują cię skaterzy jeżdżący w centrum miasta?

nie, to ich hobby i niech jeżdżą, gdzie chcą, jeśli nie przeszkadzają przechodniom 71%
tak, od uprawiania sportów są specjalne miejsca, a nie ulica 29%
zakończona Łącznie głosów: 547


- W tej chwili gdynianie jeżdżą na skateparki do Redy lub Gdańska, a my chcielibyśmy, żeby to właśnie nowy obiekt w Gdyni był magnesem dla skaterów z innych miast - mówi Jaros, który projektował m.in. park SkatePlaza na Przymorzu, jeden z lepszych skateparków w Polsce. - Mamy już wstępne projekty i propozycje lokalizacji. Nie chcemy się ograniczać tylko do miejsca dla skaterów: mógłby to być również park sportów miejskich z boiskami i terenami rekreacyjnymi.

Działania Ekstremalnej Gdyni wspiera Kamil Góral, radny z Babich Dołów, Obłuża, Oksywia i Pogórza: - Dobre, przemyślane, a przede wszystkim realne zmiany w gdyńskich skateparkach są konieczne i bardzo mi na nich zależy. Są to miejsca spotkań i dzielenia zainteresowań przez pozytywnych i fajnych młodych ludzi, których po prostu nie da się nie lubić.

Opinie (109) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.