Specjalna kamera termowizyjna sfilmuje każdy zakątek miasta, dzięki czemu wszyscy właściciele nieruchomości w Gdyni - także prywatnych - będą mogli sprawdzić, czy warto np. docieplić dach lub wymienić okna. Lotnicze mapy termowizyjne powstaną też w Rumi, Redzie i Wejherowie.
Mieszkasz w dobrze ocieplonym budynku?
- Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła na sieci ciepłowniczej pozwoli nam precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Istotne jest też to, że będziemy widzieć nie tylko straty ciepła przez dachy, ale również przez ściany - mówi Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC.
Zeszłej zimy kamerą termowizyjną przebadano 120 budynków w Gdyni. Większość z nich okazała się słabo ocieplona.
Kamerą termowizyjną przebadali budynki w Gdyni
Dzięki nowej mapie będzie można stworzyć listę budynków, które najbardziej potrzebują termomodernizacji. Pomoże to nie tylko w oszczędzaniu, ale też w ograniczeniu emitowanych do powietrza pyłów i CO2, które wpływają na jakość powietrza, jakim oddychamy.
Likwidacja kolejnych pieców węglowych w Gdyni
- Wyzwania klimatyczne wymagają bardzo przekrojowych działań. Cieszy mnie, że ten projekt w dużym stopniu inspirowany był przez Centrum Nauki Experyment, które nie tylko miało świetne pomysły, ale też pracuje nad świadomością nas wszystkich. Jeszcze bardziej cieszy, że działamy w porozumieniu z sąsiadami, bo tylko tak możemy naprawdę zadbać o naszą przyszłość. A już wkrótce zrealizujemy kolejną część naszego programu likwidacji pieców węglowych w lokalach komunalnych. W tym zakresie również działamy razem z OPEC-iem, starając się podłączać mieszkania do ekologicznej sieci ciepłowniczej, gdy tylko jest to możliwe - dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Filmy wykona firma MGGP Aero z Tarnowa, która niebawem rusza do pracy, bo wszystkie nagrania trzeba przeprowadzić przy ujemnych temperaturach.