• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: bilety okresowe tylko elektroniczne

Michał Sielski
25 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
W gdyńskich autobusach już niemal nikt nie używa papierowych biletów miesięcznych. W gdyńskich autobusach już niemal nikt nie używa papierowych biletów miesięcznych.

Już prawie 90 proc. gdynian korzystających z biletów okresowych ma karty miejskie. Dlatego papierowe okresówki odchodzą do lamusa. Od 1 lipca obowiązywać będą wyłącznie elektroniczne karty. Papierowe będą już tylko bilety jednorazowe.



Karty miejskie są już używane przez niemal wszystkich młodych ludzi, przekonują się też do nich starsi. Już tylko garstka gdynian woli mieć bilety papierowe. Ale nawet oni zostaną zmuszeni do zmiany przyzwyczajeń.

- Nie robimy tego nagle. Przecież pierwsze karty pojawiły się 1 stycznia 2008 roku, czyli półtora roku temu. Już wtedy było wiadomo, że kiedyś zastąpią bilety - mówi Marcin Gromadzki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

E-bilet jest już w Gdyni powszechny, potwierdzają to statystyki. Ponad 45 tys. pasażerów dysponuje kartami, a w kwietniu 2009 roku sprzedano w sumie nieco ponad 50 tys. biletów okresowych. Wydano już ponad 2,5 tys. kart na okaziciela.

Od 1 lipca wszyscy będą musieli używać e-biletu, papierowe będą tylko jednorazowe. To data nieprzypadkowa, w wakacje zawsze znacząco spada ilość sprzedawanych biletów miesięcznych. Poza tym władze ZKM nie chciały ryzykować "zatkania się" systemu.

- Wydanie karty trwa cztery dni, choć mamy na to dwa tygodnie. Ale na przełomie każdego miesiąca następuje spiętrzenie wniosków i konieczna jest praca przez całą dobę, na trzy zmiany. Nie chcielibyśmy by ktoś zbyt długo czekał, dlatego apelujemy o to, by nie zwlekać z wnioskiem do ostatniej chwili - podkreśla Marcin Gromadzki.

Samo ładowanie e-biletu w formie plastikowej karty trwa bardzo krótko, ok. 30 sekund. W Gdyni pojawią się dodatkowe punkty, w których będzie można je zasilić. 9 z nich od 1 czerwca znajdzie się w kasach biletowych SKM. Za kartę trzeba zapłacić 10 zł kaucji.

Opinie (87) 2 zablokowane

  • W SKM będzie większa kultura po akcjach policji

    w ostatni piątek czekałem na SKM na stacji Gdynia Gł ok godziny 19.30, podjeżdża SKM i nagle na peronie pojawiają sie patrole policji i od razu skok na przedziały do przewozu rowerów,masowe wyłapanie osób pijących piwo,ale wymandatowali,było ciepło i przedsionkii osób z piwem pełne,a chyba zaskoczenie ogromne,ciekawa akcja i pewnie nie ostatnia

    • 7 3

  • a gdzie bilety tygodniowe, dwu tygodniowe

    może ZKM i cała komunikacja pomyślałby o wprowadzeniu biltów zkm, skm oraz metrololitalnych tygodniowych i dwutygodniowych.

    • 6 0

  • Ciekawe

    Ciekawe gdzie i kiedy pojawią się nowe punkty do ładowania biletów .Na razie można zrobić to w czterech miejscach i około 1-go tworzą się tam gigantyczne kolejki

    • 3 1

  • a elektroniczne doładowanie

    Fajnie, że jest takie rozwiązanie, tyle, że to utrudnia życie. Papierowy bilet można było kupić na każdej poczcie, a doładować elektroniczny tylko w BOK. Pod koniec miesiąca trzeba czekać nawet godzinę!!!! Niech wprowadzą jeszcze nowoczesne rozwiązanie doładowania, bo narazie to tylko problem jest. Nie wspomnę o tym, że nie można płacić kartą, tylko gotówką!!!!

    • 4 1

  • brawo prezydent Szczurek ! brawo Gdynia!

    ciesze sie ze juz 3 lata po Gdańsku mamy kartę miejską

    • 1 0

  • A miękkich siedzeń to już się w Gdyni nie doczekamy???

    • 2 1

  • A co z Sopotem? (1)

    O Sopocie nikt nie pomyślał, a niestety korzystamy z ZKM Gdynia.
    Według informacji ze strony ZKM Gdynia, mieszkańcy Sopotu mogą złożyć wniosek o kartę na poczcie głównej w Sopocie... I co się okazało na poczcie? Ze w Sopocie karty wyrobić nie można. Można jedynie doładować. I to w jednym okienku...
    W kasie biletowej, gdzie do tej pory kupowało się bilety doładować nie będzie można..

    I czemu nikt nie pomyślał o automatach do doładowywania? W Londynie na każdej stacji metra stoi automat dający możliwość doładowania karty, cala dobę i bez kolejek...

    Oj daleko nam do tej europy...

    • 2 0

    • brak

      Proste, ważniejsza dupa na stołku niż sprawy mieszkańców jak miał wylecieć z funkcji to latał jak ze s****zką i podpisy zbierał.

      • 1 0

  • Brawo panie prezydencie Karnowski!

    Łatwo likwiduje się szkoły, a brak pomysłu na dojazdy do tych które jeszcze zostały. Gdzie maja dzieci zaopatrywać się w bilety miesięczne? Czas najwyższy zająć się sprawami mieszkańców Sopotu...

    • 0 1

  • Czy przewozicie rowery autobusami ZKM w Gdyni? (1)

    Zgodnie z regulaminem przewóz roweru jest możliwy za zgodą kierowcy. Ja niestety przekonałem się, że przepis ten jest równoznaczny z zakazem ich przewozu, bo kierowca zawsze znajdzie powód by odmówić.

    • 2 1

    • Zewnetrzne bagazniki montowane z przodu autobusu do przewozenia rowerów

      Do przewozenia rowerów autobusem potrzebne sa zewnetrzne bagazniki montowane z przodu autobusu. Rowery nigdy NIE powinny być wprowadzane do srodka autobusu.

      Tak jest w krahach zachodnich.

      • 0 1

  • Zamienic e-bilet na oficjalna karte identyfikacyjna!

    Jako posiadacz e-biletu w formie plastikowej Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni niniejszym kwestionuję konieczność posiadania legitymacji szkolnej przy kontroli biletów w pojazdach miejskich. Plastikowy E-bilet jest wyprodukowany z moim zdjeciem.

    E-bilety w formie plastikowej uzywaja technologii podobnej do kart identyfikacyjnych, kredytowych itp.

    Aby otrzymac e-bilet musiałam przedstawić moje dokumenty, potwierdzajace mój wiek, adres i szkołę. Aby otrzymać ten dokument moja mama musiała dostarczyć moje dokumenty potwierdzajace moj wiek i moją tożsamość.

    Po wydaniu mi e-biletu ten dokument został moim prawomocnym dokumentem identyfikacyjnym dla wszystkich potrzeb komunikacji miejskiej.

    Domagam się oficjalnego zniesienia biurokratycznego obowiązku posiadania legitymacji szkolnej na wszystkich pojazdach komunikacji państwowej.

    W Polsce nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa, i gwarantowana przez Konstytucje RP. Kontrolerzy komunikacji miejskiej nigdy nie powinni moiec prawa i być upoważnionymi do sprawdzania konstytucyjnego "obowiazku" uczęszczania do szkoły.

    Kwestia bezprawnego żadania legitymacji szkolnej wymaganej przez przedsiębiorstwa transportowe od nieletnich:

    Konstytucja RP Art. 70.
    1. Każdy ma prawo do nauki.
    Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa.
    Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.

    Ponieważ nauka do 18 roku życia jest obowiazkowa zgodnie z konstytucja i ustawą domaganie sie od nieletnich którzy wygladaja na młodszych niz 18 lat jest zdecydowanie przekroczeniem obowiazków służbowych wszystkich przedsiebiorstw komunikacyjnych w polsce.
    Praktyka domagania się od nieletnich dokumentów takich jak legitymacja szkolna powinna być prawnie zabroniona.

    Osoby które sa pełnoletnie i posiadaja miesięczny bilet ze zdjeciem wydany przez organ przedsiebiorstwa komunikacji państwowej równiez powinny byc zwolnione z obowiazku pokazywania innych dokumentów identyfikacyjnych, a wydany im miesieczny bilet przedsiebiorstw komunikacyjnych dla celów identyfikacji powinien być uznany za równoważny z prawem jazdy i dowodem osobistym.
    Aby otrzymać miesięczny bilet wraz ze zdjeciem na komunikację miejska trzeba okazać podczas jego odbioru legitymację szkolna, dowód osobisty lub prawo jazdy.

    Taki bilet powinien w zwiazku z tym traktowany na takich samych zasadach prawnych jak powyższe dokumenty które powinien prawnie zastapić! W przypadku nieletnich mozliwość podrobienia legitymacji szkolnej jest o wiele wyższa niz podrobienia e-biletu.

    Obywatele nie powinni nosicć przy sobie wszystkich dokumentów identyfikacyjnych ponieważ w czasie ich utraty (szczególnie wsród młodzieży) lub kradzieży będa mieli kłopoty z identyfikacja do czasu otrzymania wszystkich duplikatów (wtórników).

    Ponad 45 tys. pasażerów dysponuje kartami, a w kwietniu 2009 roku sprzedano w sumie nieco ponad 50 tys. biletów okresowych. Wydano już ponad 2,5 tys. kart na okaziciela.

    Wszystkie bilety elektroniczne za które trzeba zapłacić 10 zł kaucji, powinny być zgodne z dokumentami identyfikacyjnymi takimi jak prawo jazdy czy dowód osobisty aby nie można było ich podrobić.
    Ponieważ już 90 proc. gdynian korzysta z biletów okresowych ma karty miejskie taki wniosek powinien być rozpatrzony jak najszybciej.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane