Fakty i opinie

stat

Gdynia: budżet obywatelski bez remontu wieży przy Kieleckiej

Najwięcej wniosków tradycyjnie dotyczy inwestycji w rekreację, czyli budowy boisk i placów zabaw.
Najwięcej wniosków tradycyjnie dotyczy inwestycji w rekreację, czyli budowy boisk i placów zabaw. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

141 wniosków zostało zakwalifikowanych do głosowania w budżecie obywatelskim w Gdyni. Na liście nie ma m.in. oczekiwanego remontu wieży przy ul. Kieleckiej zobacz na mapie Gdyni, ale jest za to rewitalizacja legendarnej trybuny dawnego stadionu Arki przy ul. Ejsmonda. Głosowanie rusza w poniedziałek.Zagłosujesz w tegorocznym budżecie obywatelskim

tak, na pewno

69%

raczej tak, ale najpierw muszę poznać projekty

17%

jeszcze nie wiem, zdecyduję w najbliższych dniach

3%

raczej nie, nie widzę ciekawych wniosków

4%

nie, nie interesuje mnie budżet obywatelski

7%
W tym roku mieszkańcy złożyli 187 wniosków. Ponad 40 nie przeszło weryfikacji urzędników. Ze stworzonej przez nas w maju listy najciekawszych projektów ostała się tylko rewitalizacja legendarnej "Górki" przy ul. Ejsmonda zobacz na mapie Gdyni wraz ze zorganizowaniem stałej wystawy poświęconej klubowi Arka Gdynia. Trzeba pamiętać, że prace są konieczne, bowiem osuwająca się ziemia zagraża obeliskowi z tablicą pamiątkową znajdującemu się u podnóża trybuny.

Nie ma wieży, bo konieczna jest rozbiórka

Z listy wypadła propozycja usunięcia kamieni z plaży i brzegu na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni, montaż hamaków na końcu skweru Kościuszki zobacz na mapie Gdyni, modernizacja cmentarza na Kolibkach zobacz na mapie Gdyni oraz ta przez wielu najbardziej oczekiwana - czyli remont wieży widokowej przy ul. Kieleckiej zobacz na mapie Gdyni.

- Z analizy ZDiZ wynika, że istniejąca konstrukcja ze względu na stan techniczny została zakwalifikowana do rozbiórki. Koszt rozbiórki i ponownego wybudowania przekracza kwotę wskazaną we wniosku. Przedsięwzięcie wymagałoby również opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej. Wniosek uznano więc za niemożliwy do realizacji - informują pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego gdyńskie głosowanie.
Spore szanse na zmiany ma jeden z odcinków ul. Abrahama.
Spore szanse na zmiany ma jeden z odcinków ul. Abrahama. fot. Trojmiasto.pl
Na liście zakwalifikowanej do głosowania znalazło się ostatecznie 141 wniosków (w zeszłym roku było ich 179). Najwięcej propozycji - po 10 - pochodzi z Obłuża i Kamiennej Góry. Tam szykuje się najbardziej gorąca walka. Najmniejszy wybór - tylko dwa projekty - będzie na Witominie-Radiostacji. Z powodu progu finansowego, nie ma możliwości, by obydwa zostały zrealizowane, więc i tu emocji nie powinno zabraknąć.

61 propozycji dotyczy rekreacji, a 55 inwestycji i remontów. 17 jest związanych z estetyzacją przestrzeni, zaś 8 z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

- Liczby obrazujące tematykę wniosków są podobne do tych z zeszłego roku. Przybywa za to dobrze przygotowanych projektów. Widać, że mieszkańcy są do ich tworzenia coraz lepiej przygotowani i to cieszy - opowiada Paweł Brutel, koordynator budżetu obywatelskiego w Gdyni.
Śródmieście najdrożej

Każda z 22 dzielnic ma określoną pulę pieniędzy. Najmniej do wydania jest na Witominie - Leśniczówce - ok. 128 tys. zł. Najdroższe wnioski pochodzą ze Śródmieścia, gdzie pieniędzy jest najwięcej. Pierwszy związany jest z uporządkowaniem odcinka ul. Abrahama pomiędzy 10 Lutego i Batorego zobacz na mapie Gdyni. Drugi to budowa boiska wielofunkcyjnego oraz placu do ćwiczeń siłowych. Wycena obydwu to nieco ponad 453 tys. zł. To właściwie pełna kwota przeznaczona dla dzielnicy.

A że wartość pozostałych trzech projektów przekracza 100 tys. zł, szykuje się zażarta walka. Co ciekawe w zeszłorocznym głosowaniu pojawiły się tylko dwie propozycje ze Śródmieścia. Były na tyle tanie, że obydwie zostały przeznaczone do realizacji, ale dzięki temu spora kwota przeszła na ten rok.

Wśród ciekawszych propozycji z innych dzielnic jest m.in. zamiar budowy dużego, zielonego wybiegu dla psów przy ul. Niemojewskiego zobacz na mapie Gdyni i tor agility (do trenowania psów) pod estakadą w Leszczynkach, stworzenie pasów rowerowych na ulicach Brzechwy zobacz na mapie GdyniNałkowskiej zobacz na mapie Gdyni na Karwinach, czy budowa ścianki wspinaczkowej na Babich Dołach.

Zmiana zasad głosowania

Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek na stronie www.bo.gdynia.pl. Zmienią się zasady wyboru projektu. Spośród wszystkich projektów zakwalifikowanych do głosowania z danej dzielnicy będzie można wybrać maksymalnie pięć.

Rewitalizacji może doczekać się słynna "Górka" - legendarne miejsce dla kibiców Arki.
Rewitalizacji może doczekać się słynna "Górka" - legendarne miejsce dla kibiców Arki. fot. mat. prasowe
Następnie trzeba będzie uszeregować je od najbardziej do najmniej ważnego. Na podstawie rankingu projektom zostaną przyznane punkty, a do realizacji wybrane zostaną te przedsięwzięcia, które otrzymają od głosujących największą liczbę punktów. Środki będą przyznawane kolejnym projektom zgodnie z ich wyceną, aż do wyczerpania środków przypadających na daną dzielnicę.

W głosowaniu będą mogły wziąć udział wszystkie osoby mieszkające w Gdyni, a więc każdy, kto jest zameldowany w mieście albo ujęty w rejestrze wyborców. Osoby, które nie spełniają tych wymogów, a mieszkają w Gdyni mogą złożyć w Laboratorium Innowacji Społecznych oświadczenie.

Przypomnijmy, że w 2016 roku pula budżetu obywatelskiego w Gdyni wynosi 5,2 mln zł - z czego 4,3 mln zł to środki przyznane na bieżący rok, zaś blisko 900 tys. zł stanowią fundusze niewykorzystane w roku ubiegłym.

Zobacz na jakie projekty będą głosowali mieszkańcy Gdańska

Opinie (155) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.