• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia chce zatrzymać "lex deweloper"

Michał Sielski
27 września 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Deweloperzy często próbują zabudowywać tereny wbrew woli ich mieszkańców. Deweloperzy często próbują zabudowywać tereny wbrew woli ich mieszkańców.

W trybie pilnym gdyńska Rada Miasta przyjęła uchwałę, która ma zmniejszyć negatywne skutki ustawy, zwanej potocznie "lex deweloper". - Chcemy chronić Gdynię przed zabudową, która może być wręcz abstrakcyjna - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Jak oceniasz zabudowę w Trójmieście?

Dlaczego ustawa zwana "lex deweloper" wzbudza tyle kontrowersji? Dopuszcza realizację inwestycji niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.

Czytaj więcej: Czy Trójmiasto zaleje fala niekontrolowanej zabudowy?

Ustawa dopuszcza jednak szereg wyjątków. Studium przestaje być ważne w przypadku terenów, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usług pocztowych, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane - przy czym nie zostało w nowym prawie doprecyzowane, o jak daleką "przeszłość" chodzi.

Inwestycje nie będą mogły być lokalizowane na terenach rolnych poza granicami administracyjnymi miast. Nie mogą także obejmować terenów przeznaczonych pod inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.

To wszystko sprawia, że deweloperzy w niektórych miejscach mogą wręcz dowolnie decydować o formie i skali zabudowy. Można ich jednak powstrzymać prawem lokalnym i właśnie taką decyzję zdecydowały się podjąć władze Gdyni. Nie była to jednak decyzja jednogłośna.

PiS: Powinna się tym zająć Rada Miasta kolejnej kadencjiPrzeciwko byli m.in. gdyńscy radni PiS. Głównie jednak dlatego, że - ja argumentowali - mieli zbyt mało czasu, by zapoznać się ze szczegółami uchwały. Pojawiła się ona bowiem dopiero przed sesją Rady Miasta, w aneksie do listy uchwał.

- Dopiero co zobaczyliśmy tę uchwałę. Mieliśmy za mało czasu, by zapoznać się ze szczegółami, więc powinna się nią zająć rada kolejnej kadencji - przekonywał Stolarczyk, szef klubu PiS w gdyńskiej Radzie Miasta.

Samorządność: Nie możemy czekaćNie zgodzili się z tym radni rządzącej Gdynią Samorządności Wojciecha Szczurka. Powód? Pomiędzy środowym posiedzeniem Rady Miasta Gdyni a kolejnym zebraniem tego gremium w nowym składzie, po wyborach, deweloperzy bez przeszkód mogliby składać wnioski o zabudowę.

- Ta uchwała to element wprowadzenia ładu przestrzennego, chroniącego miasto przed zabudową wręcz abstrakcyjną. Dokument jest dopracowany, daje pierwszą linię obrony przed taką zabudową - podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Deweloperom będzie trudniejNowa uchwała pozwala na zablokowanie planów deweloperów. Między innymi poprzez zapis dotyczący odległości nowej zabudowy od przystanków - nowe budynki nie mogą powstawać dalej niż 500 metrów od przystanku. Do przedszkola musi być maksimum 1000 metrów, a do szkoły 1500 metrów. Dalej żaden budynek wbrew planom zagospodarowania powstać nie może. Tereny rekreacyjne muszą natomiast znaleźć się minimum 750 metrów od zabudowy.

Domów powyżej siedmiu kondygnacji deweloperzy też w wielu miejscach nie zbudują. Dodatkowo wysoka zabudowa musi być też oddalona nie więcej niż 250 metrów od już istniejących wysokościowców.

Opinie (125) 2 zablokowane

 • szczurek od kiedy ty słuchasz mieszkańców :))?? (10)

  Chciałbyś w dalszym ciągu tylko swoich deweloperów, pilnujesz ich interesów!

  • 158 44

  • Przeczytaj ze zrozumieniem zanim napiszesz (2)

   Ustawa wprowadza możliwość realizacji przez pseudo developerów, którzy w normalnej sytuacji prawnej nie mieliby czego szukać. Została stworzona dla kolesi prezesa i jego ludzi, aby jeszcze bardziej zniszczyć i tak nie do końca ładny miejski krajobraz. A na mieszkanie i tak nie masz co liczyć w lepszej cenie, po prostu kasa przejdzie do innych łap.

   • 15 10

   • Boczek i Malaczek się ucieszą... (1)

    • 13 3

    • deweloperka pisowska wsciekla, lex deweloper, swiezo w nocy uchwalona przez ich totalna wladze ustawa zostala w gdyni zablokowana! tak trzymac nie damy zniszczyc naszego miasta

     tysiace pomnikow pilota tysiaclecia

     • 8 8

  • kolesie PISowskich deweloperów w Radzie

   PISowscy kolesie PISowskich deweloperów /i deweloperek/ nie mieli czasu na czytanie uchwały ? A czy kiedykolwiek czytali przepisy prawne uchwalane przez swoich wybrańców w Sejmie czy w Senacie ? Żarty sobie robią z ludzi tęskniących za ładem przestrzennym.

   • 18 9

  • (5)

   pisuary szczerza kly a to tylko sine zepsute zeby kulawego

   • 6 9

   • Ile nienawiśći w wyborach Pana Szczurka:( (4)

    • 5 6

    • (3)

     ile milosci u prezesa z drabinki

     "spie**zaj dziadu"

     • 9 3

     • idioto nawet nie wiesz kto to powiedział:) (1)

      • 1 5

      • Niestety ten mądrzejszy z braci

       Dlatego musiał lądować, chociaż nie miał szans.
       Lech nie pozwalał na zamach stanu.

       • 6 1

     • Kontrybucja Ja

      • 1 2

 • Nie da się! (9)

  Co ty Szczurek? Termin wyborów się zbliża??? Zainteresowałeś się sprawami ważnymi dla mieszkańców?
  Za PÓŹNO miszczu!

  • 152 38

  • dokładnie. szczur kończ już i wypad z naszej Gdyni. (5)

   Nie zapomnij gruszeckiej!

   • 24 10

   • Lex developer wprowadził prawomocnym wyrokiem stwierdzony kłamca matołusz morawiecki, premier pisuarów. (4)

    Czy wy wszyscy pisuary macie schizofrenię? ? Każdego dnia ujadacie, niczym łańcuchowe kundle na wyimaginowaną samowolę budowlaną deweloperów. Kiedy wasz kłamca matołusz przepchnął ustawą, systemową, niczym nieograniczoną samowolę deweloperki, to klaszczecie z zachwytu aż popuszczacie po nogach. Jednocześnie obwiniacie za nadchodzącą patologię władze lokalne, insynuując istnienie dziwnych układów, gdy władze lokalne (nie pisuarowe) chcą patologii zapobiec.

    • 12 8

    • PIS wprowadził ustawę, której powinniśmy się przeciwstawić, (3)

     ale chodzi o to, że ci którzy do tej pory działali ręka w rękę z deweloperami, teraz ze względów wyborczych próbują odwrócić kota ogonem i "mają inne zdanie". Ta patologia występuje w Gdyni od lat i nic nie zmieni opinii mieszkańców o tej ekipie w tej dziedzinie. Są przykłady jak krok po kroku działania urzędników podążają za pomysłami deweloperów.

     • 8 6

     • Jeżeli koncept dewelopera ma sens to należy dla zasady postawić się na zasadzie nie, bo nie? (1)

      Były decyzje mogące budzić kontrowersje i będą takie. Deweloperzy nie budują na pustyni. Zawsze będzie ktoś kto będzie miał swoje "ale". Dla jednych zbyt blisko dla innych zbyt daleko. Dla jednych za wysoko dla innych zbyt nisko. Zbyt nowocześnie / nie dość nowoczesne. Zbyt białe, zbyt kolorowe. W ogóle czemu ten a nie tamten a najlepiej ja! Bo znam się najpepiej, wiem wszystko i ja bym lepiej. W życiu mi nie wyszło bo mi nie dali a inni mają bo na pewno złodzieje i nakradli.
      Teraz, pisuary wzięły w łapę i deweloperzy nie muszą ani pytać czy można ani co. Teraz to możecie postękać z gwarancją, że wasze stękanie nikogo nie obchodzi i nie ma najmniejszego znaczenia. Bankster matousz wam to zagwarantował.
      Radni pisuarowi nowego porządku bronią jak lwy (albo kundle łańcuchowe satrapy z żoliborza ). Zastanówcie się na jaki porządek będziecie głosować?

      • 9 0

      • Nie dla zasady, ale w obronie jakości życia

       mieszkających w danej okolicy mieszkańców. Nikt nie protestuje jak budują nowe dzielnice, ale jak chcą wybudować kilkunasto piętrowe bloki przy już zablokowanej, wąskiej ulicy, przy której mieszkają w domkach jednorodzinnych od 60 i więcej lat? Dlaczego każdy nowy budynek musi być wyższy o 2-3 kondygnacje od już wybudowanych, sąsiednich? Stwierdzenie, że deweloper chce sobie zrekompensować cenę działki (cytat z Pana Stępy) świadczy o podejściu do mieszkańców i deweloperów.

       • 2 1

     • precz z lex deweloper pisowskim, ocalmy nasze miasta!

      • 6 3

  • (2)

   wsciekle ataki pislamu ktory nie moze sie pogodzic z porazka!

   • 8 8

   • Pełen miłość głos wyborcy Pana Szczurka. (1)

    • 8 6

    • Co pislam zasadził to pislam zbierze.

     Poza tym, będą siedzieć!

     • 6 6

 • Horała (3)

  Wykaż się teraz u swoich Szefów, wspomóż Gdynię! Nie Szczurka, bo jego czas przeminął, ale mieszkańców.

  A radnym PIS hańba, jeśli są z Gdyni to ona dla nich powinna być najważniejsza. No ale obietnica stołków zapewne czyni cuda - patrz np. w Gdańsku, w Petrobalticu, jaki Prezes pełną gębą!

  • 60 35

  • O co ci chodzi szczurzy trollu? Straszny bełkot. (2)

   • 5 18

   • Horałowy trollu (1)

    Taki ze mnie sympatyk Szczurka jak z ciebie. Kto przepchnął przez Sejm tą ustawę, czy nie twoi mocodawcy i koledzy partyjni Horały?

    Radni PIS powinni wspierać - w tym konkretnym przypadku - Samorządność.

    • 19 6

    • wystarczy że dawali absolutorium szczurowi i razem uwalili invitro.

     Na koniec szczur został kandydatem kodu i nowoczesnej:)

     • 13 2

 • (5)

  Szczurek zacznij budować chociaż nieabstrakcyjnie!!!

  • 54 19

  • Szczurek jest ułożony z kilkoma deweloperami i buduje się tak jak oni chcą:) (2)

   • 13 3

   • z jak piekna miloscia blizniego pislamy potrafia pomawiac

    • 1 2

   • Udowodnij....

    • 1 0

  • Od budowania jest rynek a nie prezydent. (1)

   Prezydent i jego aparat ma zapobiegać patologii

   • 6 0

   • i wlasnie to zrobil! stad piana u pisich, ich deweloperka juz stala w blokach startowych a tu zonk

    • 3 2

 • trolle szczurkujące i boty lajkujące gotowe :D (3)

  Lex deweloper powinno działać, ale rewitalizacyjnie poza centrum miasta, Chyloni by się przydało.

  • 14 53

  • i kto ci w tej chylonii zamieszka ? (1)

   jak wokół stary syf ?

   • 7 5

   • inwestycje przy chylońskiej 110 i rozewskiej trochę tego nie potwierdzają, a od lat Chylonia ma najwięcej mieszkańców wśród dzielnic

    • 5 2

  • precz z pisowskimi lapami od chylonii!

   • 7 2

 • Szczurek mieszkańcy wielokrotnie protestowali przeciwko zabudowie przez twoich deweloperów (3)

  Przypomnijmy jak legalizowales samowole budowlane na Kamiennej Górze, jak jesz z ręki panu Boczkowi który rozpoczął budowę przed uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego, temu panu boczkowi budujesz parking za 25 milionów złotych, na czyjej działce stoi infobox, itd itp. Pinokio odejdź już.

  • 121 17

  • On jest niewiarygodny (2)

   • 21 2

   • niewiarygodny i skończony. (1)

    Szczurek gruszecka, stepa, lucyk WON!!!

    • 21 2

    • nadjezdza na bialym koniu zbawca gdyni, odzian w karawaniarska czern rycerz mordoru, a imie jego Mroczny Horal, czarne chmury klebia sie nad jego glowa zapowiadajac odmieniona przyszlosc miasta

     • 6 5

 • (2)

  Smród przy d...ie to chce pokazać pan "nie da się" pozory że się da.

  • 61 11

  • niech powie o lodowisku czy stadionie lekkoatletycznym. (1)

   Kłamca!

   • 11 2

   • no prawdziwy dramat!

    polska w ruinie

    • 2 3

 • W Gdyni i tak nikt nie chce budować (3)

  • 38 30

  • Oprócz Boczka

   • 4 2

  • A rozpychający się w dzielnicach o niskiej zabudowie "bmc"? (1)

   A wchodząca do centrum Hossa? A invest Komfort?

   • 2 1

   • No jasne jasne

    najlepiej wszyscy mieszkajmy w szałasach :P
    A tak na serio. To jest naprawdę proste: w miastach żyje coraz więcej ludzi, są coraz zamożniejsi, nie chcą marznąć w starym budownictwie i chodzić po węgiel co rano... :) dlatego wybierają nowoczesne fajne budyneczki

    • 1 1

 • (2)

  Szczurej je od lat z ręki deweloperów a teraz udaje greka.

  • 84 18

  • każdy kto jest blisko urzędu miasta wie że dweleporzy i szczura czują się jak u siebie. (1)

   • 16 2

   • pisuary maskuja swoich deweloperow ale dla nich uchwalili haniebna ustawe "lex deweloper"

    • 4 2

 • Kiedyś będzie ustawa (4)

  "Byłych posłów PiS do pierdla" i pozamiatane

  • 65 38

  • szczurek się zalapie za upadek Gdyni? (3)

   • 9 11

   • Był doradcą Lecha Kaczyńskiego (2)

    Także mam nadzieję że tak

    • 10 7

    • No ale narazie szczurek lepszy od pisuara harchały. (1)

     • 8 4

     • co prawda to prawda

      zatroskany gdynianin

      • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane