Fakty i opinie

stat

Gdynia chce zmienić Babie Doły w atrakcyjne kąpielisko

Plaża w Babich Dołach już teraz kusi swoim położeniem, ale na razie - choć wielu w Trójmieście o niej słyszało - to niewielu wie, jak tu dotrzeć.
Plaża w Babich Dołach już teraz kusi swoim położeniem, ale na razie - choć wielu w Trójmieście o niej słyszało - to niewielu wie, jak tu dotrzeć. fot. Patrycja Walczak-Kozłowska/galeria Trojmiasto.pl

Pętla dla autobusów, dwa parkingi dla samochodów oraz nowe dojście na plażę w Babich Dołach zobacz na mapie Gdyni to plany inwestycyjne, które Gdynia chce zrealizować do końca 2018 roku. Pieniądze będą pochodziły z puli przeznaczonej na rewitalizację dzielnic.Czy podobają ci się planowane zmiany w Babich Dołach?

bardzo, gorąco kibicuję, by wszystko się udało

46%

tak, choć z pełną oceną poczekam do finalnego efektu

19%

mam mieszane uczucia, obawiam się natłoku turystów

8%

nie, szkoda tego miejsca na takie pomysły, bo jest jedynym z niewielu, gdzie można prawdziwe odpocząć

27%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1445
Babie Doły to urokliwa dzielnica, ale położona na uboczu Gdyni. Najbardziej oblegana jest podczas festiwalu Open'er, kiedy tłumy miłośników muzyki ściągają w ciągu dnia na plażę, by zebrać siły przed wieczornymi koncertami. Coraz bardziej zaczynają ją jednak doceniać także mieszkańcy Trójmiasta, ale wielu wie o Babich Dołach tylko ze słyszenia.

Ciężko trafić, ale warto

By tu trafić, trzeba najpierw po skręcie z ul. Płk Dąbka w ul. Zieloną zobacz na mapie Gdyni dojechać do końca ulicy. Jeśli jest się pasażerem autobusu, konieczny będzie kilkunastominutowy spacer. Po drodze mija się samolot TS-8 Bies zobacz na mapie Gdyni, upamiętniający lotników w Babich Dołach, który wymaga remontu, ale nie wiadomo, czy do niego dojdzie, bo w budżecie miasta brakuje na to pieniędzy.

Jeśli jest się kierowcą, można ulicą Ikara zobacz na mapie Gdyni wjechać na teren osiedla i szukać publicznego miejsca do zaparkowania. Później trzeba kierować się w kierunku wejścia nr. 1 zobacz na mapie Gdyni i zejść stromymi schodami. Jeszcze kilka lat temu schody były w rozsypce. Po tym, jak miasto doszło do porozumienia z właścicielami - Agencją Mienia Wojskowego, udało się je wreszcie wyremontować.

Zejście nadal pozostaje strome, ale jak mówią bywalcy tej plaży, warto się postarać. Na horyzoncie rozciąga się bowiem przepiękny widok, w którymi dominuje słynna torpedownia, wykorzystywana nie tylko przez amatorów fotografii, ale także filmowców - jak np. twórców serialu "Kryminalni".

Czytaj więcej o wykorzystaniu torpedowni w serialu "Kryminalni"

Co ciekawe, po tym jak powstała droga techniczna na Oksywiu, nazwana drugim bulwarem są tacy, którzy łączą spacer plażą w Babich Dołach z przejściem nadmorskim falochronem.

Miasto stworzy kurortowe warunki

Potencjał miejsca postanowili wykorzystać urzędnicy, ale nie obyło się bez pomocy mieszkańców. M.in. dzięki korespondencji z ich udziałem, Agencja Mienia Wojskowego zdecydowała się przekazać Gdyni nieużywane od dawna tereny i ten sposób otworzyła się furtka do tego, by stało się ono przyjazne wypoczywającym.

graf. Trojmiasto.pl
Zmiany zostaną przeprowadzone w ramach rewitalizacji dzielnic, na którą w najbliższych latach zostanie przeznaczone w Gdyni ok. 100 mln zł.

- Oczekiwania lokalnej społeczności dotyczyły rozwoju samej dzielnicy, ale ukazywały też korzyści dla całej Gdyni, tworząc tu prawdziwie kurortowe warunki do spędzania czasu na przepięknej plaży - argumentował w kwietniu powody decyzji Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Pętla autobusowa bliżej plaży niż parking

Zdecydowano o stworzeniu dwóch parkingów - jednego w okolicach samolotu upamiętniającego lotników, a drugiego przy ul. Zielonej prowadzącej do plaży, w utwardzonym miejscu zobacz na mapie Gdyni

Pętla autobusowa znajdzie się po raz pierwszy w Gdyni bliżej plaży niż parking. Tuż obok zaplanowano miejsca postojowe dla food-trucków zobacz na mapie Gdyni. Taka koncepcja ma zachęcać jak najwięcej osób do przyjazdu na wypoczynek komunikacją miejską.

- Niestety w Gdyni kierowcy zawsze mają łatwiej z dostaniem się nad morze niż pasażerowie ZKM. Przykładem jest parking przy ul. Zawiszy w Śródmieściu oraz znajdujący się przy Skwerze Arki Gdynia na końcu Piłsudskiego, więc zmiana podejścia musi cieszyć - przekonuje Łukasz Piesiewicz, ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Oprócz tych inwestycji, zaplanowano remont drogi w kierunku plaży. Z powodu trudnych warunków terenowych, niepewnie jest na razie powstanie chodnika wzdłuż ulicy. Drogę, parking oraz pętlę mają oświetlać lampy solarne świecące do czterech godzin po zmroku. Przewidziano także miejsca na kabiny sanitarne.

Projekt w tym roku, zakończenie budowy pod koniec przyszłego

Na razie Gdynia ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 16 sierpnia i wtedy znane będą pierwsze potrzebne do realizacji kwoty. Wydatki na całość mogą sięgnąć 1,5 mln zł.

Jeśli procedury przetargowe pójdą sprawnie, według harmonogramu projekt na biurkach urzędników powinien znaleźć się do końca października. Jesienią przyszłego roku mają zostać już ukończone prace budowlane.

Znakiem rozpoznawczym dzielnicy od lat oprócz plaży pozostaje samolot TS-8 Bies.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (186)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.