- 1 Mors, który uratował psa oddał nagrodę (71 opinii)
- 2 Uciekał przez pół miasta, bo nie miał licencji (123 opinie)
- 3 Gdynianin nagrał wieloryba w Bałtyku (74 opinie)
- 4 Skąd pochodzą mieszkańcy Gdyni? (243 opinie)
- 5 Konieczna redukcja populacji dzików (458 opinii)
- 6 Jaśkowa Dolina przejezdna w obie strony (232 opinie)
Gdynia: co dalej z domami przy al. Zwycięstwa
Jaka przyszłość czeka zamieszkałe domy przy al. Zwycięstwa 36-62 w Gdyni? Władze miasta zapewniają, że teren nie jest szykowany do sprzedaży, a zmiany mają nastąpić w porozumieniu z mieszkańcami. Według ewidencji są tam zameldowane 363 osoby.
W latach 90. teren przeszedł na własność miasta. Do dziś jest traktowany jako ogrody działkowe, ale z uprawą warzyw i okazyjnym wypoczynkiem nie ma wiele wspólnego - większość to domy mieszkalne. Można tam znaleźć również miejsca noclegowe na wynajem, a nawet punkty usługowe, takie jak warsztaty, weterynarza czy naprawę sprzętu AGD.
Teren przy al. Zwycięstwa: przymiarki do zmiany planu miejscowego
W 2005 r. miasto przymierzało się do stworzenia planu zagospodarowania terenu. Po protestach mieszkańców odstąpiono od tego. Trzy lata temu przystąpiono do rozmów z lokatorami, ale nie znaleziono konkretnego kompromisu.
Tymczasem narastającym problemem stał się pogarszający się standard zamieszkania na osiedlu, gdzie znajduje się ok. 140 budynków. Brakuje inwestycji w kanalizację i infrastrukturę, a większość prac porządkowych i budowlanych jest wykonywana przez mieszkańców. Mimo że wiele domów jest zadbanych, to łatwo znaleźć można na osiedlu sporo ruder.
W ostatnim czasie propozycje względem terenu wysunęli społecznicy z Miasta Wspólnego, zwracający uwagę m.in. na zanieczyszczenie powietrza pochodzące z palenia na terenie ogródków paliwami stałymi.
Społecznicy z Miasta Wspólnego: podzielmy teren
Twierdzą, że na sześciohektarowej działce można zmieścić zarówno mieszkania komunalne o wyższym standardzie niż obecne substandardowe domki, jak i budynki biurowe.
- Rozumiemy, że wiele osób, mieszkających na działkach, może nie chcieć rozstawać się z tym miejscem, mimo że jest zlokalizowane między torami a ruchliwą jezdnią, więc warto zaproponować im rozwiązanie, które je zadowoli. Szczególnie że wśród mieszkańców są ludzie, którzy spędzili tu całe życie - mówi Łukasz Piesiewicz, radny dzielnicy Śródmieście z Miasta Wspólnego.
Społecznicy podkreślają, że odważne ruchy byłyby korzystne dla wszystkich.
- Najemcy mieszkań zyskaliby mieszkania z podłączonymi wszystkimi mediami, w tym z centralnym ogrzewaniem, węzłami sanitarnymi i łatwym dostępem do mieszkań.
- Sąsiedzi ogródków z dzielnicy Wzgórze w okresie grzewczym nie będą narzekać na zanieczyszczenie powietrza pochodzące z palenia na terenie ogródków paliwami stałymi w tzw. kopciuchach.
- Miasto uporządkowałoby teren położony bezpośrednio przy centrum, który będzie mogła w części przeznaczyć na tereny publiczne, zielone oraz zyskać środki ze sprzedaży reszty pod brakujące w Gdyni budynki biurowe.
- Gdynia mogłaby zyskać ziemię wartą co najmniej kilkadziesiąt milionów, więc bez problemu starczyłoby na to, by wybudować za małą część tej kwoty mieszkania komunalne, których jakość zadowoliłaby każdego z obecnych mieszkańców substandardowych mieszkań - dodaje Piesiewicz.
Władze Gdyni: nie chcemy sprzedawać terenu, rozmawiamy z mieszkańcami
Według miejskiej ewidencji ludności przy al. Zwycięstwa 36-52 zameldowane są 363 osoby. Tylko kilka osób złożyło wnioski o zasiedzenie.
- Na przestrzeni ostatnich lat rozpatrywanych było siedem wniosków o zasiedzenie. W sprawie pięciu z nich toczy się sądowe postępowanie, sprawy dwóch pozostałych są na etapie skargi kasacyjnej - wyjaśnia Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.
Nie wiadomo, czy rozpatrywane są proponowane przez społeczników rozwiązania, takie jak zamiana na mieszkania komunalne, wykup nakładów do nieruchomości mieszkalnej bądź przekazanie działki pod własne inwestycje?
Urzędnicy w odpowiedzi przekazują, że prowadzone są rozmowy i analizy. Zapewniają jedynie, że teren nie jest szykowany do sprzedaży, w związku z czym nie ma jego wyceny, ale nie potrafią określić, kiedy dla sześciohektarowej działki zostanie uchwalony plan miejscowy pozwalający wykonać dalsze działania na terenie.
- Obecnie w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni opracowywana jest analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Gdyni, w ramach której analizowane są wszystkie złożone wnioski o sporządzenie planu miejscowego. Zakładany termin przyjęcia przez radę miasta Gdyni uchwały ws. aktualności studium i planów miejscowych to I kwartał 2020 r. Wówczas zostanie ustalony również program prac planistycznych na kolejne lata - uzupełnia Agata Grzegorczyk.
Osiedle po decyzjach urzędników
Przypomnijmy, że inaczej zakończyły się losy terenów przy al. Zwycięstwa 136-138 Figurujące na mapach, jako ogródki działkowe, domy pełniły już de facto rolę zamieszkanych posesji, co potwierdzane było meldunkami.
W wyniku rozmów i determinacji zamieszkałych władze miasta zgodziły się pozostawić ich na tym terenie, opracowując plan zagospodarowania terenu. Ustalono też, że Polski Związek Działkowców odstąpi od roszczeń odszkodowawczych.
Zgoda była jednak obwarowana kilkoma wytycznymi. Umowy dzierżawy z ok. 60 osobami zostały podpisane w 2014 r. na 30 lat. Czasu na dostosowanie do zapisów w planie miejscowym dopuszczającego zabudowę mieszkaniową pozostało trzy razy mniej.
W efekcie wydawano pozwolenia na budowę i rozbiórkę budynków. Prace na osiedlu potrwają prawdopodobnie jeszcze ok. pięciu lat.
Miejsca
Opinie (294) ponad 10 zablokowanych
-
2019-10-26 17:03
Opinia wyróżniona
Moim skromnym zdaniem: (6)
Trzeba rozwiązać problem. Ale to nie takie proste jak niektórym forumowiczom się wydaje.
Rozwiązano problem z zabudową na Al. Zwycięstwa 136 -138. Na Al. Zwycięstwa 36 - 52 zameldowane są 363 osoby. Jeśli posiadają meldunek to mieszkają tam legalnie.- 17 29
-
2019-10-26 18:49
Opinia wyróżniona
(2)
To jest centrum miasta powinno to byc wszystko oddane pod sprzedaz i zagospodarowane przez nowych nabywcow lub miasto z konkretnym planem zagospodarowania. Nowe kompleksy biurowe lub mieszkalne. Nawet miejsce na jakis drobny park czy tereny zielone by sie znalazlo. Miasto powinno robic co tylko moze zeby zrobic tam porzadek. Od kladki przy Parku do
To jest centrum miasta powinno to byc wszystko oddane pod sprzedaz i zagospodarowane przez nowych nabywcow lub miasto z konkretnym planem zagospodarowania. Nowe kompleksy biurowe lub mieszkalne. Nawet miejsce na jakis drobny park czy tereny zielone by sie znalazlo. Miasto powinno robic co tylko moze zeby zrobic tam porzadek. Od kladki przy Parku do przystanku jedziesz ta ulica i masz wrazenie, ze mijasz jakies kompletnie zaniedbane slumsy, a tyle mogloby sie tam dziac. Tragedia, ze przez tyle lat robili sobie tam co chcieli i teraz jest "problem", bo niektorzy sobie inwestowali w swoje "działki".
- 60 22
-
2019-10-27 17:47
Opinia wyróżniona
Walczyć z zanieczyszczeniem powietrza (6)
Jeśli tamtejsi mieszkańcy nie zgadzają się z rozsądnymi propozycjami to proponuje zakazać palenia w kopciuchach (jeśli miasto miałoby prawo ustalać wysokość kar to powinno być to minimum 10000zł za jednorazowe palenie w kapciuchu, całość kwoty powinna być wpłacona na fundusz nfz z przeznaczeniem na leczenie chorób onkologicznych oraz immunologicznych ) ustalać tylko prąd lub gaz (którego nie ma).
- 35 11
Wszystkie opinie
-
2019-10-26 15:02
Zostawić jak jest a nie pewnie postawią nowoczesne apartamenta dla warsiawki.W mieszkania komunalne nie wierzę A nawet jakby to czynsze byłyby horrendalne najdrożsi.W ostateczności zrównać z ziemią ale dac mieszkańcom rekompensatę 1000zl od metra kwadratowego to myślę byłaby uczciwa oferta.
- 54 185
-
2019-10-26 15:04
Sprzedać ziemię właścicielom domków tam postawionych, oczywiście po cenie rynkowej.
A jak się nie podoba, to wyp... i niech swoje domki przeniosą na działki nie należące do Miasta.
- 285 62
-
2019-10-26 15:07
Te domki działkowe tak średnio na działkowe wyglądają, a ty Kowalski kombinuj..
.. Kup działkę, załatw wszystkie zgody na budowę i kombinuj czy zostało ci tyle żeby dom postawić.
- 57 7
-
2019-10-26 15:09
Najpierw zburzyć samowolki budowlane i wysiedlić dzikich lokatorów.
Potem ogarnąć powstały teren, zająć się uzbrojeniem działek w media i sprzedawać grunty na licytacji. Miasto zarobi i będzie szansa na fajne osiedle przy niskiej zabudowie.
- 238 42
-
2019-10-26 15:10
a mi się wydawało że to ogródki działkowe
- 150 5
-
2019-10-26 15:10
zburzyć to i zbudować nowoczesne wierzowce
- 105 86
-
2019-10-26 15:11
Gdynia tu się nic nie opłaci tu się gasi światło i stąd się ucieka
- 22 13
-
2019-10-26 15:12
gdynia miasto upadłe - mieszkańcy ciągną to miasto w dół i do rangi wsi
- 21 22
-
2019-10-26 15:12
jak to w Polsce, najlepiej wychodzi sie na bezprawiu
zajmujemy ogordki dzialkowe, stawiamy rezydencje, trujemy wszystkich wokol. A jak miasto postanowi uporzadkowac, wtedy bedziemy krzyczec, wezwiemy telewizje, lewicowych bojownikow i bedziemy walczyc o "nasze" . A na koniec kazdy w prezencie dostanie dzialki, warte w sumie dziesiątaki milionow zlotych.
Ale strategia miasta jest udawac ze problemu nie ma, moze sami sie wyprowadza , kiedys.- 272 29
-
2019-10-26 15:13
w centrum miasta wiocha i samowola na nie swoim gruncie - gdzie jest nadzur budowlany
- 34 10
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.