Fakty i opinie

stat

Gdynia dokończy drogę rowerową przy bulwarze

Nawierzchnia drogi rowerowej przy bulwarze jeszcze w tym roku ma zostać uzupełniona na brakującym odcinku.
Nawierzchnia drogi rowerowej przy bulwarze jeszcze w tym roku ma zostać uzupełniona na brakującym odcinku. fot. Trojmiasto.pl

Droga rowerowa przy bulwarze w Gdyni zobacz na mapie Gdynizaczyna się dziurą... w postaci drogi gruntowej. Urzędnicy zapowiadają, że w tym roku pojawi się tam nowa nawierzchnia, a teren w okolicy powstałego Browaru Port Gdynia zostanie uporządkowany. Lepiej ma się jeździć także w parku Kolibki, gdzie zostanie poprawiona nawierzchnia i oznakowanie trasy.Miałe(a)ś kiedyś wypadek na rowerze?

tak, kilkukrotnie 40%
tak, raz 23%
nie, nigdy nic złego mnie nie spotkało 37%
zakończona Łącznie głosów: 484
Odseparowana od bulwaru droga rowerowa powstała w 2011 roku. Cykliści otrzymali przestrzeń do jazdy, a sama trasa szybko stała się jednym z najpopularniejszych miejsc do aktywnego wypoczynku w mieście. Problem w tym, że od początku była inwestycją niedokończoną. Początkowy odcinek jest jedynie utwardzony, oznaczony jako ciąg pieszo-rowerowy, a właściwa droga z nawierzchnią bitumiczną zaczyna się 40 metrów dalej.

Nowa trasa po zmianach właścicielskich

Na przeszkodzie do jej dokończenia stały sprawy własnościowe. Właścicielem terenu przy Muzeum Marynarki Wojennej była zeszłego roku Akademia Morska. I trzymała miasto w szachu, negocjując zamianę kilku gruntów i nie chcąc odseparować 40-metrowego odcinka przy bulwarze od całego pakietu.

Po kilkuletnim impasie udało się dojść do porozumienia. Miasto przejęło teren łącznie z drogą rowerową, schodami prowadzącymi w górę na ulicę Sędzickiego zobacz na mapie Gdyni oraz publicznym szaletem, natomiast uczelnia otrzyma w zamian dwie działki przy ul. Beniowskiego zobacz na mapie Gdyni.

Polepszenie komfortu rowerzystów wydawało się być kwestią czasu, ale dopiero teraz urzędnicy zapowiadają oficjalnie zmiany.

- Nawierzchnia bitumiczna pojawi się na tym odcinku do końca roku. Czekam na dopięcie formalności związanych z wyborem wykonawcy - informuje Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. polityki rowerowej.
Nie wiadomo, co stanie się z otoczeniem, które zmieniło się po tym, jak przy bulwarze pojawił się Browar Port Gdynia. Dodatkowo do niedawna przy ścieżce funkcjonowała wypożyczalnia rowerów. Obecnie przestrzeń za lokalem jest niezagospodarowana i na pewno nie jest wizytówką okolicy.

- Plan zagospodarowania nie pozwalał na taką działalność jak wypożyczalnia rowerów. Zastanawiamy się, co zrobić z tym miejscem i jak je zaadaptować, ale konkretne decyzje w tym względzie nie zapadły - tłumaczy Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
Poprawa nawierzchni i oznakowania w Orłowie

Urzędnicy odpowiedzialni za infrastrukturę rowerową w Gdyni obiecują, że jesienią będzie remontowana także droga rowerowa w parku Kolibki, łącząca Gdynię z Sopotem zobacz na mapie Gdyni. Rowerzyści narzekają tu na wypłukaną przez wodę nawierzchnię, zwłaszcza na zjazdach, oraz brak odpowiedniego oznakowania.

- Stromy zjazd w parku Kolibki ma być remontowany jeszcze w tym roku. Chcemy zastosować wodoprzepuszczalną nawierzchnię minerlano-żywiczną. W tym tygodniu ogrodnik przytnie krzewy, poprawiając widoczność. Oznakowanie jest również w przygotowaniu - planujemy wprowadzić je jeszcze w tym roku - zapowiada Furkal.
Rowerzyści narzekają też na kiepskie wyprofilowanie niektórych zakrętów, gdzie też konieczny jest remont nawierzchni. Jak poinformował nas jeden z czytelników, w poniedziałek na jednym z zakrętów miało dojść do groźnego wypadku, po którym rowerzystka z poważnymi urazami głowy została przewieziona do szpitala.

- Nawierzchnia była tam poprawiana w listopadzie 2016 roku i przy wolniejszej jeździe na zakrętach jest bezpiecznie - przekonuje Furkal.
Przypomnijmy, że droga rowerowa, której koszt to 2,5 mln zł, prowadzi od 2013 roku wzdłuż nadmorskiego klifu, od Gdyni Orłowa do Sopotu. Rowerzyści, startując przy Promenadzie Marysieńki, mogą jechać nad Potokiem Kolibkowskim przez górną część klifu aż do schodów przy ujściu rzeki Sweliny. Tam trzeba znieść rower po schodach i można kontynuować jazdę w kierunku Sopotu.

Opinie (134) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.