Fakty i opinie

stat

Gdynia: dźwięki z plaży, lasu i portu

Jednym z miejsc, gdzie były zbierane dźwięki w prototypowym urządzeniu była plaża w okolicach klifu w Orłowie.
Jednym z miejsc, gdzie były zbierane dźwięki w prototypowym urządzeniu była plaża w okolicach klifu w Orłowie. fot. galeria Trojmiasto.pl

Wyjechałeś z Gdyni i za nią tęsknisz? Dźwięki z plaży w Orłowie, lasu na Kępie Redłowskiej i z portu w Gdyni możesz odsłuchać na stronie internetowej, którą stworzyli mieszkańcy... Krakowa.Czy podoba ci się taka nietypowa promocja Gdyni?

tak, kibicuję, by pomysł został zrealizowany 68%
tak, ale realizacja pewnie okaże się niemożliwa, dobrze, że choć z odtworzenia można posłuchać 10%
nie, promocji miasta już wystarczy 22%
zakończona Łącznie głosów: 207
Radio Węzeł, czyli urządzenie rejestrujące dźwięki miasta, był jednym z projektów prezentowanych podczas zakończonych niedawno Gdynia Design Days. Choć impreza już się skończyła, zarejestrowanych wcześniej dźwięków cały czas można słuchać na stronie internetowej radio-wezel.pl.

Na razie prototyp

- Prototyp przygotowaliśmy specjalnie na gdyński festiwal. Na co dzień mieszkamy w Krakowie, ale byliśmy kilka razy nad morzem i bardzo lubimy to miasto. Chcieliśmy dać sobie i innym możliwość słuchania dźwięków z najbardziej naszym zdaniem charakterystycznych miejsc, do których tęsknimy, nie będąc nad morzem - opowiada Gabi Małacha, jedna z projektantek urządzenia z grupy Nomad Things.

W skrzynce umieszczone jest urządzenie, które przetwarza dźwięki i transmituje je na żywo przez sieć.

- Nie jest to zwykły odbiornik. Staraliśmy się w tych dźwiękach odzwierciedlić dokładnie to, co odczuwa człowiek. Umieszczone na wysięgnikach mikrofony rozstawione są w podobny sposób jak uszy człowieka. Dzięki specjalnej gąbce dźwięki są rozproszone. Taka konstrukcja urządzenia nagrywającego pozwala słuchającym na stereofoniczny odbiór - tłumaczy podstawy konstrukcji urządzenia krakowska projektantka.

Projektanci tłumaczą, że umieszczone na wysięgnikach mikrofony oddalone są podobnie jak uszy, by percepcja była podobna do tej, jaką ma człowiek.
Projektanci tłumaczą, że umieszczone na wysięgnikach mikrofony oddalone są podobnie jak uszy, by percepcja była podobna do tej, jaką ma człowiek. projekt: grupa Nomad Thing
Dzięki zapętlonej relacji na stronie internetowej każdy może posłuchać dźwięków z plaży pod klifem w Orłowie, Kępy Redłowskiej oraz gdyńskiego portu.

Projektanci nie ukrywają, że chcieliby, żeby ich pomysł rozkwitł w pełni. Stałoby się tak, gdyby emisja dźwięków odbywała się na żywo, także z innych miejsc w Gdyni. Koszt wykonania jednego urządzenia transmitującego nie powinien przekroczyć 2 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty jego utrzymania, opłacenia w ramach abonamentu streamingu, a także wykonania aplikacji pozwalającej na przekaz dźwięku na żywo.

Całość do zrealizowania

- Urządzenie ma w założeniu być samowystarczalne, bezprzewodowe, ładowane za pomocą baterii słonecznych i odpowiednio zabezpieczone. Do przesyłu danych mógłby być wykorzystany telefon. To technologia nowa, ale jest już wykorzystywana, trzeba ją tylko zgłębić. Są już aplikacje do przetwarzania dźwięku i dalszej transmisji. W Polsce takich transmisji - z tego co wiem - jeszcze nie ma - wyjaśnia Paweł Śmietanka, współautor projektu.

Miasto żadnych deklaracji nie składa, choć pomysł spodobał się urzędnikom.

- Swego czasu szum morza był także obecny podczas przeglądania strony internetowej miasta, nie zyskał jednak uznania odbiorców. Koncepcja przygotowana przez projektantów mnie się jednak bardzo podoba. O szczegółach technicznych możliwości wdrożenia takiego rozwiązania trzeba rozmawiać już z fachowcami - odpowiada Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.

Zobacz relację z pierwszych dni tegorocznej edycji Gdynia Design Days

Opinie (60) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.