Fakty i opinie

Gdynia inwestuje w tereny dla portu

Jednym z kluczowych elementów strategii jest umożliwienie rozwoju gdyńskiego portu. Konieczne do tego są inwestycje w infrastrukturę.
Jednym z kluczowych elementów strategii jest umożliwienie rozwoju gdyńskiego portu. Konieczne do tego są inwestycje w infrastrukturę. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Zacieśnienie współpracy gospodarczej i turystycznej pomiędzy gminami zrzeszonymi w forum Norda to cel Gdyni i sąsiadów na najbliższe kilkanaście lat. Kończą się prace nad strategią, która w przyszłości ma mieć przełożenie na konkretne inwestycje. Koszt przedsięwzięcia to 2,6 mln zł.Czy przygotowywanie takich opracowań ma sens?

tak, trzeba myśleć w dłuższej perspektywie niż tylko kilka lat do przodu 67%
to zależy, czy zapisy i zalecenia tam zawarte zostaną zrealizowane 14%
nie, niestety wciąż jest zbyt wiele koncepcji, a za mało konkretów 19%
zakończona Łącznie głosów: 470
Dokumenty uda się stworzyć dzięki wsparciu z funduszy norweskich EOG na lata 2009-2014 oraz dotacji z budżetu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Razem to 2,2 mln zł, a więc 85 proc. wszystkich kosztów. Oprócz Gdyni w projekcie biorą udział m.in.: Puck, Władysławowo, Kosakowo, Rumia, Reda, Wejherowo, Jastarnia, Hel, Krokowa, Choczewo, Łeba. W ramach współpracy wypracowane zostaną podwaliny i cele, do których partnerzy mają dojść w ciągu kilkunastu lat.

Jednym z najważniejszych jest rozwinięcie możliwości gdyńskiego portu. Przedsiębiorstwu powoli zaczyna bowiem brakować miejsca do działalności - wokół rozwija się coraz mocniej tkanka miejska. Zdaniem samorządowców koniecznością jest poszerzenie działalności o Kosakowo, Rumię, Redę i Wejherowo. Za kilka lat wspólnie mogłyby więc utworzyć Dolinę Logistyczną

- Nie chcemy zamknąć portu w granicach administracyjnych, tak jak dotychczas, ale pozwolić na rozwój. Zwłaszcza, że przestrzeni zaczyna realnie brakować. Ładunki mogłyby być składowane i magazynowane na terenach niezagospodarowanych w sąsiednich gminach. Nie ma przeciwwskazań co do tego - zwłaszcza, że grunty tam są tańsze - wyjaśnia Ryszard Toczek, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Gdyni.

Czytaj więcej: Gdynia chce wyprowadzić logistykę poza miasto.

By móc zrealizować takie zamierzenie potrzebna jest jednak nowa infrastruktura. Kluczowe będą starania o środki na budowę Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej oraz Drogi Czerwonej. Szansą dla portu w Gdyni będzie zakończenie budowy terminalu intermodalnego w trzecim kwartale 2015 roku. Rozwój ma dotyczyć także kolei.

- Logistyka wchodzi na nowy poziom. To już nie tylko rozładunek, przeładunek i dalsza podróż, ale także produkcja. Wierzymy, że Dolina Logistyczna, którą chcemy stworzyć, będzie odpowiadała na takie potrzeby - wyjaśnia dr Michał Wolański, pracujący nad dokumentem.

Oprócz gospodarczej części zacieśnić ma się także współpraca w ramach usług i wspólnej promocji gmin zrzeszonych w forum Norda. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że skoordynowanie zagospodarowania gruntów przy Zatoce Gdańskiej i Puckiej od Gdyni aż po Hel w ramach działań nazwanych Nadmorskim Obszarem Usługowym Norda może przynieść wiele korzyści.

- O konkretnych działaniach na razie za wcześnie mówić, ale na pewno jednym z kluczowych zagadnień będzie poprawa połączenia z Półwyspu Helskiego do Gdyni - lądowego i morskiego - dodaje Michał Wolański.

Po tym, jak dokumenty dla obu zadań powstaną, następnym krokiem ma być stworzenie kolejnych dokumentów, takich jak programy operacyjne dotyczące rozwoju przestrzennego, gospodarczego i promocji, gdzie pojawią się konieczne do rozwiązania problemy.

Finalnym etapem będzie dostosowanie planów zagospodarowania oraz kierunków rewitalizacji do wytycznych wskazanych we wcześniejszych zapisach. Czasu jest dużo, bo efekty mają przyjść dopiero w połowie XXI wieku.

- Chcemy najpierw pokazać cel, jaki chcemy osiągnąć. To w ogólnym pojęciu większa spójność społeczna i gospodarcza na szczeblu lokalnym. Do niej dostosowywać będziemy projekty, które będą się pojawiały z czasem. Niestety, zwykle robi się to odwrotnie - wyjaśnia Wolański.

Opinie (197) 5 zablokowanych

 • Jednym z kluczowych elementów strategii jest umożliwienie rozwoju gdyńskiego portu. Konieczne do tego są inwestycje w infrastrukturę - i już w 2014 roku doszliśmy do tych jakże trafnych wniosków..

  • 93 3

 • E tam

  Zaraz włodarze gdańskie będą zazdrosne i zrobią wszystko żeby te inwestycje zblokować.

  • 86 56

 • Niech zrobią lotnisko cargo, a nie pasażerskie.

  Magazyny, hale serwisowe itp... Niech to lotnisko uzupełnia ofertę Gdańska a nie konkuruje...

  • 120 16

 • Sr*tatata, jak zwykle pierdzielenie o niczym.

  Jak można tworzyć w jednej aglomeracji dwa związki aglomeracyjne? No jak Panie Szczurku? To ma być aglomeracja? Śmiech na sali i zapatrzenie we własne ego.
  O OPAcie zapomnijcie, bo nie powstanie przez najbliższe 30 lat. Zajmijcie się lepiej infrastrukturą potrzebną mieszkańcom (remonty dróg, nowe drogi, baseny, itp.). Niedobrze się robi, jak się czyta kolejne dziwne pomysły lansowane przez te osoby.

  • 65 63

 • Dla Szczurka to teraz punkt honoru, aby było cywilne. Przekręci się do końca na tej inwestycji.

  A Gdynia razem z nim.

  • 26 19

 • Witam komentujących i czytających ten portal publicystyczny.
  Jestem ekspertem w tej dziedzinie.
  Uważam,rze rozbudowa jest konieczna aby do Polski mogło przypływać więcej statków z odpadami radioaktywnymi lub eternitem do utylizacji.
  Drodzy rodacy !
  Łączmy się z narodem i nie pozwólmy aby nam było gorzej! Rozbudujmy port i temu kto to zrobi wręczyć nagrodę Kwiatkowskiego.

  • 33 33

 • Antyszczur

  Typowe banialuki i ogólniki, za które płacą wszyscy. A uśmiechnięty robi to i tak tylko po to, żeby na lokalnym poletku pokazać swoją zajadłość i przerost ambicji w walce z Gdańskiem. Jakie są tego skutki: obwodnica południowa, kolej metropolitalna, tunel pod Martwą Wisłą są, a w Gdyni nawet tunelu pod torami w Chyloni nie da się zrobić, nie mówiąc o opacie.

  • 102 31

 • Inwestycje w infrastrukturę? Odkryli Amerykę w XXI w.!

  • 51 3

 • jezusssssssssssssssssssssssss,skąd w tobie tyle jadu ?
  Czy tak cię wychowali w szkole?Czy rodzice też się tak zachowują w domu?

  • 20 38

 • W tym celu należałoby zmodernizować również Międzytorze.

  • 34 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.