• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Gdynia jest teraz oficjalnie prawie trzy razy większa

Michał Sielski
13 kwietnia 2022, godz. 12:30 
Opinie (171)
Po zmianach granic obszar Gdyni składa się także ze sporych terenów morskich. Po zmianach granic obszar Gdyni składa się także ze sporych terenów morskich.

To nie żart. Jeszcze niedawno obszar Gdyni obejmował w większości tereny lądowe i niewielką część wód w granicach portu, o łącznej powierzchni sięgającej 135,192 km kw. Teraz liczy już 391,506 km kw. Gdynia "pozyskała" bowiem ogromny teren... morski.Wiesz, gdzie kończą się granice twojego miasta?

Gdynia od lat nazywana jest "miastem z morza i marzeń". Teraz ten zwrot, a przynajmniej jego pierwsza część, może być traktowana dosłownie. Granice miasta sięgają niemal po Półwysep Helski. Jak to się stało?

Ile powierzchni ma Gdynia?Główny Urząd Geodezji i Kartografii podawał do niedawna, że Gdynia zajmuje 135,192 km kw. Składały się na to przede wszystkim obszary lądowe oraz niewielki obszar wodny - w granicach portu.

Urząd Miasta Gdyni miał szacunki nieco większe: 135,44 km kw.

Ale to już historia.

Gdynia rośnie najszybciej w historiiTak wyglądają obecnie granice Gdyni. Tak wyglądają obecnie granice Gdyni.
W tym roku sporo się bowiem zmieniło. Granice miasta są już całkiem inne, bo zmieniono je w ramach trwającego od 2017 roku procesu dostosowywania granic działek ewidencyjnych, obrębów i jednostek ewidencji, a zatem także granic gmin, powiatów i województw do przepisów, wynikających z Konwencji ONZ o prawie morza.

Obecnie granice obszaru administracyjnego kraju mają sięgać do tzw. linii podstawowej morza terytorialnego. W związku z tym całość morskich wód wewnętrznych, czyli wód zatok oraz zalewów, ma być administrowana przez nadmorskie jednostki samorządu.

Oznacza to, że dziś powierzchnia gminy miejskiej Gdyni zajmuje już 391,506 km kw., czyli prawie trzy razy więcej niż przed zmianą. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie aż 66 proc. powierzchni to wody morskie.

Centroid Gdyni przeniesiony do wodyZmienił się też dotychczasowy środek miasta, zwany fachowo centroidem. Wcześniej znajdował się on w lasach na północny zachód od ChwarznaMapka, obecnie jest już poza lądem - ok. 4 km na wschód od portuMapka.

Gdynia nie będzie jednak polską gminą, która zyska najwięcej terytorium. Tu zdecydowanym liderem będzie Jastarnia, która po zmianach w niemal 95 proc. będzie obejmować tereny morskie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (171)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.