Zmiany klimatu w budżecie obywatelskim w Gdyni
W trakcie analizy wyników głosowania na Budżet Obywatelski w Gdyni okazało się, że system głosowania był nieszczelny. Luka dawała możliwość kilkukrotnego wejścia do systemu i oddawania głosów na kolejne projekty. Władze miasta tłumaczą, że dodatkowe głosy wpłynęły na wyniki nieznacznie, więc zrealizowane zostaną projekty wcześniej ogłoszone i dwa dodatkowe - które pojawiły się na premiowanych pozycjach po ponownym przeliczeniu głosów.
Do realizacji miało trafić 116 projektów dzielnicowych: 31 dużych, 85 małych i jeden projekt miejski. Zagłosowało 30 tys. gdynian.
365 mieszkańców oddało głosy kilkukrotnie
Po każdej edycji Budżetu Obywatelskiego jest prowadzona ewaluacja. Tegoroczna wykazała, że w systemie pojawiły się głosy, które nie powinny znaleźć się w bazie. Dzięki luce niewłaściwe głosy oddało 365 mieszkańców. Koordynujący gdyński Budżet Obywatelski po rozmowach z operatorem oprogramowania, firmą Asseco Data Systems, zdecydowali się uwzględnić w ostatecznych wynikach jedynie pierwsze głosowania mieszkańców w systemie, odrzucając dodatkowe "kliknięcia".
Zmiany mają znaczenie dla dwóch projektów na Babich Dołach oraz dwóch na Pogórzu.
Uznany przez system za zwycięski "Mały projekt" na Pogórzu "Teatrzyki i planszówki w bibliotece" - stracił formalnie ten status. Jego miejsce zajmuje projekt "Cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne dla każdego z przerwą wakacyjną". Jednak ostatecznie oba zostaną zrealizowane.
Dodatkowo dwa "małe projekty" w dzielnicy Babie Doły: "Posadowienie masztów z flagą narodową i watykańską przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku" oraz "Zajęcia sportowo-rekreacyjne dla seniorów" osiągnęły taką samą liczbę punktów. W tym przypadku również oba zostaną zrealizowane.
Asseco Data Systems pokryje koszty dwóch projektów
- Zarówno miasto, jak i firma Asseco zgodnie uznają, że niewłaściwym byłoby obarczanie skutkami wystąpienia błędu w zaoferowanej usłudze mieszkańców zarówno autorów projektów, jak i osób, które na nie zagłosowały. Z tego względu do realizacji przekazane zostaną wszystkie cztery projekty - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Koszt dodatkowych dwóch projektów w wysokości 20 tys. zł pokryje firma Asseco Data Systems. Razem do realizacji będzie przeznaczonych 118 projektów.
Przypomnijmy, że obecnie głosowanie na Budżet Obywatelski trwa w Sopocie. Gdańsk zaplanował je w terminie 16-30 listopada 2020 roku.