Fakty i opinie

Gdynia: mieszkańcy chcą zostawiać dokumenty w urzędzie także w weekend

Najnowszy artukuł na ten temat

Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

Przed Urzędem Miasta codziennie ustawia się kolejka osób oczekujących na wejście do budynku.
Przed Urzędem Miasta codziennie ustawia się kolejka osób oczekujących na wejście do budynku. fot. Trojmiasto.pl

Mieszkańcy Gdyni niektóre sprawy urzędowe mogą zostawiać za pomocą tzw. wrzutni przy wejściu do magistratu. - To pożyteczne rozwiązanie, ale dlaczego wrzutnia nie działa w weekendy - pytają. - Wymagałoby to dodatkowych obowiązków dla strażników miejskich, ale nie wykluczamy zmian - odpowiadają urzędnicy.Czy załatwiasz sprawy w urzędzie korzystając z wrzutni?

tak, często 14%
tak, ale czasami 13%
nie, nigdy 73%
zakończona Łącznie głosów: 497
Gdyńscy urzędnicy tłumaczą, że obecna sytuacja epidemiologiczna powoduje, iż magistrat nie może funkcjonować na zasadach sprzed epidemii.

- W dalszym ciągu obowiązują przepisy ograniczające możliwość obsługi jednego klienta na jednym stanowisku, a także poruszania się wewnątrz budynku - tłumaczy Rafał Klajnert, dyrektor UM w Gdyni.
Wielu mieszkańców nie ukrywa zdenerwowania, że do budynku nie można wejść i trudno się dodzwonić, a na spotkanie z urzędnikiem trzeba się umawiać, by później i tak czekać w kolejce na chodniku.

Paczkomat częściowym rozwiązaniemPróbą częściowego rozwiązania problemu jest montaż przed urzędem paczkomatu z wydzieloną sekcją na sprawy urzędowe przeprowadzony we współpracy z firmą InPost. Jego działanie jest proste: mieszkańcy nadają dokumenty w dowolnym paczkomacie, po czym trafiają one do pracowników urzędu, którzy odbierają je w zamontowanym kilkanaście dni temu urządzeniu.

Problem w tym, że taka usługa nie jest darmowa. Opłata pobierana przez firmę to 5,99 zł. Za pośrednictwem paczkomatu można składać i odbierać dokumenty w sprawach związanych między innymi z: prawem jazdy, rejestracją pojazdu oraz dowodem osobistym.

- Planujemy rozszerzenie zakresu spraw możliwych do załatwienia tą drogą - zapowiada Klajnert.

Wrzutnia tylko w dni powszednieInną formą kontaktu z urzędnikami jest tzw. wrzutnia. To miejsce przy drzwiach wejściowych budynków przy al. Piłsudskiego i ul. 10 Lutego, do której można wrzucić pisma, wnioski, podania bez potrzeby wchodzenia do budynku magistratu. Dokumenty po segregacji są rejestrowane przez pracowników kancelarii zgodnie z datą umieszczenia we wrzutni oraz przekazywane do właściwych komórek organizacyjnych urzędu w Gdyni.

Z tej możliwości można skorzystać przez całą dobę, ale jedynie od poniedziałku do piątku. Niektórzy mieszkańcy dowiedzieli się o tym, trafiając poza dniem powszednim pod zamknięte drzwi magistratu.

- Będąc w sobotę w centrum Gdyni chciałem skorzystać z wrzutni na dokumenty. Niestety nie byłem w stanie tego zrobić, bo ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu była zamknięta. Zdziwione były również dwie pary, które również chciały skorzystać z tej możliwości. Cieszy montaż paczkomatu, ale inne, proste rozwiązania niepotrzebnie się komplikuje - pisze pan Łukasz.

Zmiany niewykluczoneUrzędnicy odpowiadają, że to pierwszy sygnał w sprawie szerszego dostępu do tego sposobu przekazywania dokumentów, ale niewykluczone są zmiany, choć potrzebne są na to pieniądze.

- Wymagałoby to dodatkowych obowiązków dla strażników miejskich pracujących w ochronie budynku związaną z ewidencją wrzuconej dokumentacji. Trzeba przyznać, że ten sposób przekazywania dokumentów do UMG cieszy się dużą popularnością. Nie wykluczamy również, że wrzutnia będzie funkcjonować w systemie 24 godz. na dobę - kończy Klajnert.

Opinie (132) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • W Gdyni największym pracodawcą jest urząd miasta, zatrudnia ponad 1000 osób i nie ma komu obsłużyć?

  Utrzymanie tego dworu kosztuje ponad 200 milionów złotych rocznie.

  • 200 8

 • A czy most zwodzony do twierdzy jest otwarty? Czy trzeba pokonywać fosę wpław, żeby dostać się króla i jego urzędników?

  • 113 4

 • Otworzyć 20 takich wrzutni,obecnie załatwienie spraw graniczy z cudem.1000 urzędników a kasa miasta jak zwykle świeci pustkami i inwestycji zero.

  • 89 5

 • Może w sobotę wrzutnie będzie obsługiwać ten cwaniaczek co przyznawał sobie 500+ i becikowe?

  • 70 2

 • Może otworzyć okienko w biedronce? Lub mobilnie z samochodu, nie będzie możliwości zarażenia całego magistratu...
  Jak można się umówić telefonicznie skoro nikt telefonu nie odbiera??

  • 96 5

 • W dobie Internetu przybywa urzędników w Gdyni, rosną koszty ich utrzymania.

  Cięcia dotykają wszystkich tylko nie ich.
  Gdyńscy urzędnicy siedzą i wymyślają kolejne papierki, formularze, zaświadczenia, opłaty żeby tylko coś robić. Zacofanie totalne.

  • 101 5

 • Kiedy dymisja tego "dyrektora" um gdynia?

  Jego nigdy nie ma. Pozatym widać że nie radzi sobie totalnie.

  • 89 4

 • Jak mogę odebrać telefon, jak w tym czasie palę sobie fajeczkę na dziedzińcu...

  • 18 1

 • Dokładnie coś około 1350, a ze spółkami miejskimi w granicach 3000, spora armia nierobów.

  • 48 2

 • tak to jest jak dyrektor urzędu i wiceprezydent to specjaliści od organizacji festynów i biegów przełajowych po lesie.

  • 88 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.