Fakty i opinie

Gdynia: można parkować na pasie przy Konsulacie Kultury

Najnowszy artukuł na ten temat

5,5 mln zł za bibliotekę i centrum sąsiedzkie w Małym Kacku

Od sierpnia lewy pas Jana z Kolna jest pasem postojowym. Mimo tego niektórzy - chcąc uniknąć opłat - nadal parkują na chodniku.
Od sierpnia lewy pas Jana z Kolna jest pasem postojowym. Mimo tego niektórzy - chcąc uniknąć opłat - nadal parkują na chodniku. fot. Trojmiasto.pl

Od sierpnia, gdy na ukończeniu był Konsulat Kultury, można parkować na lewym pasie ul. Jana z Kolna za skrzyżowaniem z Władysława IV zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Mieszkańcy nie są do zmian przekonani, zwracając przy okazji uwagę na ingerencję w okoliczną przyrodę podczas przebudowy.Gdzie parkujesz, przyjeżdżając na wydarzenie kulturalne?

jak najbliżej budynku, nawet tam, gdzie jest to zakazane 15%
na parkingu w okolicy 37%
zdarza się, że nawet kilkaset metrów od obiektu 48%
zakończona Łącznie głosów: 474
Gdy zapadły decyzje dotyczące przeniesienia Konsulatu Kultury z Małego Kacka do Domu Marynarza Szwedzkiego, zaczęły się pojawiać pytania, jak zostanie rozwiązana kwestia miejsc parkingowych. Tych jest w centrum Gdyni deficyt, a w bezpośredniej okolicy wyremontowanego budynku nie ma ich właściwie w ogóle.

Nowe miejsca do parkowania, a postój i tak na chodnikuUrzędnicy postanowili więc zezwolić na parkowanie na lewym pasie jednokierunkowej trzypasmowej ulicy Jana z Kolna. Oficjalnie powodem jest chęć zakończenia procederu zastawiania chodnika. Tyle, że pomyślano o tym dopiero wtedy, gdy miał się otworzyć Konsulat Kultury, a poza tym - parkując zgodnie z przepisami na jezdni - trzeba płacić, więc niektórzy nadal stoją w miejscu, gdzie chodzą piesi, bo nie jest ono oznakowane i za brak opłaconego parkowania nikt ich ścigać nie może.

Wjechać na pas do skrętu w lewo można dopiero za przedszkolem przy ul. Jana z Kolna.
Wjechać na pas do skrętu w lewo można dopiero za przedszkolem przy ul. Jana z Kolna. fot. Trojmiasto.pl
Dzięki wyłączeniu pasa z ruchu na wysokości Konsulatu Kultury i Domu Rybaka zmieści się tam kilkanaście zaparkowanych równolegle samochodów. Na całej długości znajdują się oznaczenia pozwalające na wyjazd z obiektów. Pas do parkowania kończy na wysokości przedszkola nr 16. Tam zaczyna się lewoskręt w ul. 3 Maja.

Taka zmiana nie podoba się części kierowców i mieszkańców.

- Przez wiele lat, kiedy istniał tam Dom Marynarza Szwedzkiego, nikomu wyjazd z tej posesji, ani innych obok, nie sprawiał problemów. Może zanim urzędnicy zdecydowali się na stworzenie w tym miejscu restauracji, trzeba było przemyśleć sprawę czy lokalizacja jest odpowiednia, a nie zwyczajnie zabierać pas ruchu. To oburzające - pisze pani Magda, zwracająca również uwagę, że przy okazji wycięto gałęzie kasztanowców. - Pewnie chodziło o to, żeby wyeksponować przebudowany budynek. Nie wiem, co to ma wspólnego z ochroną drzew - wskazuje.
Urzędnicy odpowiadają, że przeznaczenie lewego pasa na postojowy to porządkowanie ruchu w tym obszarze.

- Poprzedzający odcinek ul. Jana z Kolna, przed skrzyżowaniem z ul. Władysława IV, również posiada dwa pasy ruchu oraz pas postojowy, więc wprowadzona zmiana organizacji ruchu stanowi niejako jej kontynuację - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
Mieszkańcy twierdzą, że przy okazji przebudowy budynku na Konsulat Kultury, wycięto gałęzie dwóch kasztanowców przed budynkiem.
Mieszkańcy twierdzą, że przy okazji przebudowy budynku na Konsulat Kultury, wycięto gałęzie dwóch kasztanowców przed budynkiem. fot. Trojmiasto.pl

Drzewa przycinane nie tylko przy Konsulacie KulturyPrzedstawicielka magistratu uzupełnia, że pielęgnacja drzew nie była związana bezpośrednio z planowanym otwarciem Konsulatu Kultury.

- Kasztanowce na całej ulicy Jana z Kolna, nie tylko przy Konsulacie Kultury, poddane zostały kompleksowym zabiegom pielęgnacyjnym w czerwcu 2018 roku. Prace miały na celu usuniecie posuszu, odsunięcie koron od elewacji budynków i trakcji trolejbusowej oraz wykonanie prawidłowej skrajni przy jezdni i chodnikach. Zabiegi pielęgnacyjne wykonano na 83 drzewach - wyjaśnia.

Opinie (179) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.