• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia na warszawskich tramwajach

28 marca 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Od dłuższego czasu na ulicach Trójmiasta oglądaliśmy billboardy reklamujące Gdynię jako miasto, w którym warto inwestować. Takie same billboardy oglądali również mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Śląska. Już niedługo tekst 'Gdy inwestujesz - Gdynia' zobaczyć będzie można na również na tramwajach w stolicy. Będzie to drugi etap ogólnopolskiej kampanii reklamowej Gdyni, którego zadaniem jest kreowanie i podtrzymywanie wizerunku nowoczesnej Gdyni - centrum biznesu w województwie pomorskim.

Tramwaje z reklamą Gdyni jeździć będą po stolicy przez pół roku. Środki masowej komunikacji nie kojarzą się nam z ludźmi biznesu, ale będzie to niewątpliwie nośnik reklamy zauważalny przez kierowców stojących w korku.

Sopocka agencja reklamowa Yapan prowadząca tę kampanię decydując się na tę formę reklamy pragnie zwrócić uwagę przedsiębiorców na alternatywne prowadzenie działalności na Pomorzu i inwestycje w tym rejonie. Grunty i nieruchomości w Warszawie osiągają już tak zawrotne sumy, że zasadne wydaje się wycofywanie ze stolicy niektórych firm. Reklama na billboardach i środkach komunikacji miejskiej ma skłonić do zastanowienia się o celowości pozostawania w Warszawie i rozważenia propozycji przeniesienia się do Gdyni.

Równocześnie Gdynia będzie reklamowana jako miasto atrakcyjne turystycznie. Rozdawane będą ulotki i foldery w autobusach i tramwajach mieszkańcom stolicy. Ta reklama potraktowana będzie z mniejszym rozmachem. W tej chwili promocja miasta idzie w kierunku bogatych, tych którzy mogą być potencjalnymi inwestorami hali widowiskowo-sportowej w Redłowie, centrum biznesu w Międzytorzu, czy wieży z platformą widokową na Kamiennej Górze. Czyżby Gdynia starała się postawić na innego niż Gdańsk odbiorcę? Być może segmentacja rynku przyjeżdźających do Trójmiasta ma iść w kierunku wiekszej orientacji Gdyni na biznesmena przyjeżdzającego do Trójmiasta w interesach, a nie na turystę ?

Opinie (12)

 • Tiaaa

  No pieknie. Gdynia promuje sie jak nalezy. To sie nazywa marketingowe podejscie do inwestorow. Co Ty na to powiesz - Gdansku ??

  • 1 0

 • Szczerze mówiąc...

  Nie sądzę, aby jakimkolwiek przedsiębiorcom zachciało się tu bardziej przyjeżdżać po tej kosztownej kampanii niż przed. Przecież ci ludzie patrzą głównie na statystyki i dane wskazujące na (nie)opłacalność inwestycji w danym regionie, a nie na plakaty i gadżety. Fakt, że można w ten sposób podsunąć komuś pomysł, (choś to wątpliwe) ale popchnąć do ostatecznej decyzji na pewno nie.

  • 0 0

 • No w sumie to niewiadomo...

  Kasa na to poszła niesamowita jak mniemam, a jakie beda efekty niewiadomo....

  • 0 0

 • DSC+T

  Nie wiem czym tu sie podniecac. Gdynia jest tak samo niedoinwestowana jak Gdansk a taka akcja jest wielce ryzykowna bo jej efekt moze byc mizerny. Przypomne tutaj o akcji reklamowej w Londynskim Time'sie zorganizowanej przez rade miasta Wroclawia ponad rok temu. Skutek?-Brak Efektu! Spytajcie pierwszego lepszego Developera albo firme budowlana, a powie wam ze tak samo trudno robi sie inwestycje w Gdansku i w Gdyni. Po prostu trzeba pozmieniac debilnych politykow i ludzi ktorzy zamiast ulatwic inwestorom realizacje swoich planow, utrudniaja je!....dlatego wszyscy buduja w Warszawie a ostanio w Poznaniu i Krakowie. Wierzcie mi znam to z autopsji.

  • 0 0

 • Pieknie.

  Wyjasniam niektorym, ze kamapania kosztuje 1 mln zl, z czego 90 % (!!!) sumy pokrywaja gdynskie firmy, a tylko 10% budzet miasta.
  Oprocz billboardow i trawajow w miatstach polskich, w gdynskim magistracie przygotowano specjane broszurki dla inwestorow oraz uproszczono wszelkie mozliwe procedury. Gdynia juz od kilku lat posiada sale obslugi mieszkancow, dzieki czemu, wiekszosc spraw, takze inwestycyjnych, mozna zalatwic na parterze.
  Pomyslodawca kampanii jest prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek - polityk.
  Oczywiscie, ze skutecznosc oraz efektywnoasc (to nie to samo) ocenic mozna bedzie po czasie, jednak ja osobiscie jestem dumny, ze mieszkam w takim miescie !!!!!!
  Jestesmy pionierami, pionierzy zawsze narazeni sa na wieksza liczbe popelnianych bledow, jednak ryzkujac, zwiekszaja swoje szanse na sukces, Ci co nie robia nic, pojda na dno, tak czy owak. Pozdrawiam WSZYSTKICH !!!

  • 0 0

 • Uwazam ze jest to swietny pomysl na promocje Gdynii, ktora korzysta z dobrego polozenia (blisko stolicy wojewodztwa-Gdanska), oferuje tansze tereny i mniejsze problemy przy inwestycji...Wielkie Brawa dla tego miasta! Jestem z Torunia (studiuje w Gdansku) i szczerze zyczylbym takiej promocji swojemu rodzinnemu miastu...a takze dla Gdanska przydalaby sie taka promocja:)...

  • 0 0

 • Gdynia- moje miasto

  Ja też jestem dumny, że mieszkam w Gdyni. Między Gdańskiem a Gdynią istnieją jednak duże różnice na niekorzyść tego pierwszego. Przede wszystkim, w Gdyni ok. 70% gruntów miejskich jest w rękach prywatnych, co wielce ułatwia finansowanie gminy. Wiele przedsiębiostw komunalnych (np. autobusy) są dochodowe. Gdynia jest miastem szalenie "kompaktowym", co sprawia, że życie tutaj może być szybsze. Spróbujcie np. w Gdańsku "za jednym zamachem" pójść do urzędu skarbowego, kupić kasetę magnetofonową, kilogram gwoździ, skoczyć na pocztę i do szewca... Wielkie dzięki: bez samochodu to wyprawa na cały dzień ! W tym samym czasie dwa kursy po Świętojańskiej i 10go Lutego załatwiają wszystko... No comments.
  Następnie- Gdynia jest miastem czystym, zadbanym i posiada dobrą infrastruktrę. Wodociągi mamy jedne z najnowocześniejszych w tej części Polski (nie to co te stare, cieknące rupiecie warszawskie) itd. Miasto posiada dużą nadwyżkę powierzchni biurowych, co może w naturalny sposób regulować ceny (nie to co ta paranoja warszawska). Jedyne, czego nie posiadamy, to image, który przyćmiewany jest przez Gdańsk (głównie za sprawą Starówki), ale to ma takie związki z biznesem jak ja z chińską dynastią Ming.
  O malowniczym położeniu pisać nie będę, bo to każdy ma za oknem. A jak nie ma ... to niech przyjeżdża tutaj inwestować ! :-)

  Pozdro

  • 0 0

 • P.S.

  Ale w jednym Gdynia może śmiało równać się z Warszawą - w brzydocie.

  • 0 0

 • I bardzo dobrze

  się stało, że Gdynia zaczyna reklamować się w Warszawie. Wydaje mi się, że reklamowanie Gdyni w Gdyni było (prawie) całkowicie pozbawione sensu. NIe sądzę, żeby po tej kampanii reklamowej nagle przybyło w mieście inwestorów, ale fakt zastosowania takiej formy public relations w Warszawie bardzo mnie cieszy. Bardzo!

  • 0 0

 • Maly Krytykancie, przeprowadzilem sie pol roku temu z Gdyni do Warszawy, i zapewniam Cie, ze drugiego tak oblesnego jak Warszawa miasta nie uswiadczysz w Polsce, a teraz gdy widze Gdynie to jest dla mnie niemal szczytem piekna...

  Ale rzeczywisice pomysl reklamowania odbieram jako lekko poroniony, zapewne bedzie mial tak wymierne efekty jak reklama Gdyni na zaglu Warty-Polpharmy (chyba ani razu nie pojawila sie jeszcze w TV :(

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane