Fakty i opinie

Gdynia: opóźnia się remont skrzyżowania przy dworcu

Najnowszy artukuł na ten temat

Najważniejsze inwestycje transportowe minionego roku

Po przebudowie skrzyżowanie będzie znacznie bezpieczniejsze. Pojawi się też na nim sygnalizacja świetlna. graf. Trojmiasto.pl

Skrzyżowanie ul. Dworcowej, 10 Lutego i Podjazd zobacz na mapie Gdynicentrum Gdyni miało być przebudowywane już od ponad dwóch tygodni, ale termin rozpoczęcia znacznie się przesunie. Wszystko z powodu odwołania jednego z oferentów, który nie wygrał przetargu.Będziesz korzystać ze skrzyżowania przy dworcu podczas remontu?

tak, mimo korków będzie to dla mnie najkrótsza droga 23%
raczej tak, chyba że korki będą naprawdę duże 17%
rzadko, spodziewam się tam dużych korków 19%
nie, będę omijał to miejsce szerokim łukiem 41%
zakończona Łącznie głosów: 745
Umowa z wykonawcą miała zostać podpisana 9 września, a 10 dni później nastąpić miało przekazanie placu budowy. To wtedy MTM, który skasuje za prace niemal 16 mln zł, miał zacząć prace. Na skrzyżowaniu do dziś nic się jednak nie dzieje. Dlaczego?

Powodem jest odwołanie jednego z oferentów, który nie został wybrany w przetargu. Rozprawa w Krajowej Izbie Odwoławczej już się jednak odbyła. Komisja orzekła, że skarga jest bezzasadna, ale sprawiło to, że termin rozpoczęcia prac znacznie się przesunął.

Nieco mylące mogą być prace prowadzone wzdłuż ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni tuż za skrzyżowaniem. Wymiana chodnika i budowa drogi dla rowerów jest jedynie elementem wchodzącym w ramy bieżącego utrzymania dróg, do których należą m.in. remonty nawierzchni. W tym miejscu wykonywany jest on głównie dlatego, by ułatwić powiązanie powstałych po remoncie tras z już istniejącymi. Ich remont z pewnością skończy się szybciej. A co z remontem skrzyżowania?

- Procedura przetargowa jeszcze się nie zakończyła, ale mamy nadzieję, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższym możliwym terminie, na czym nam bardzo zależy - mówi Sebastian Drausal, rzecznik gdyńskiego magistratu.
Według naszych ustaleń powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dni, a przebudowa rozpocznie się w październiku. Prace mają potrwać 36 tygodni.

Co się zmieni po przebudowie?

Po zakończeniu prac na skrzyżowaniu zmieni się jego geometria. Skręty będą bardziej czytelne, pojawią się też dodatkowe pasy przeznaczone do zjazdów oraz sygnalizacja świetlna.

Wzdłuż ul. Podjazd powstanie też chodnik i droga rowerowa w kierunku ul. Morskiej. Pieszo i rowerem będzie też można przemieszczać się kładką łączącą al. 17 Grudnia z ul. Dworcową (wzdłuż torów). Wymieniona zostanie nawierzchnia, by nie było wątpliwości, którą stroną poruszać się rowerem, a którą pieszo.

Po wjechaniu na trasę przeznaczoną dla cyklistów i pieszych przy ul. Morskiej rowerzyści za daleko jednak nie zajadą, bo chodnik wzdłuż ogrodzenia torów kolejowych się zwęża, a urzędnicy nie chcą go poszerzać, bo musieliby zwęzić pasy dla samochodów jadących ulicą. Konieczne będzie przejechanie na drugą stronę (dla tych, którzy boją się jeździć ulicą) lub kontynuowanie jazdy ulicą do wysokości skrzyżowania przy Akademii Morskiej, gdzie ponownie po prawej (dla jadących w kierunku Chyloni) pojawia się droga rowerowa na chodniku.

Podczas remontu, który potrwa dziewięć miesięcy, nie obędzie się bez utrudnień. M.in. na ponad miesiąc zostanie zamknięta dla ruchu ul. Podjazd.

Opinie (205) 3 zablokowane

 • Czemu mnie to nie dziwi! W Gdyni wszystko się opóźnia i przesuwa.

  • 98 63

 • Właśnie dlatego...

  ... potrzebny jest przejazd dla rowerów na wysokości skrzyżowania Morska/Warszawska.

  To pozwoliłoby zmienić stronę na Morskiej i jednocześnie umożliwiłoby dojazd na Działki Leśne.

  • 29 25

 • szkoda, że tak długo trezba czekać na tak ważny remont!

  • 46 8

 • Norma w procedurze zamówień publicznych

  Po zmianie Prawa Zamówien Publicznych z tego roku takie sytuacje będą pewnie jeszcze częstsze, bo jest więcej przesłanek do odwołań. Trzeba podziękować ustawodawcy za tego bubla...

  • 49 6

 • nareszcie wymodzili coś normalnego bo poprzednia wizualizacja nic nie zmieniała...
  ale czemu taka drobna a potrzebna inwestycja jak zawsze w naszym mieście odsuwa się na święte nigdy?
  ile to już lat czekamy na zmiany...

  • 26 8

 • Jedno skrzyzowanie na całe miasto remontują i opóźnienie ;)

  co za pech! ;) A pomnik Chrystusa planowo stanie?

  • 59 24

 • lewoskręt........

  z Podjazd w 10 lutego to porażka, dwa sygnalizatory i miejsce na 1 pojazd

  • 50 6

 • A to

  niespodzianka.

  • 19 7

 • Taki mam klimat

  K..... mać !!! Wieżowiec 17 piętrowy z 2 piętrami hal garażowych stawiają szybciej niż ma trwać remont tego skrzyżowania. Przeciw to jakiś obłęd i absurd!!!
  Jak można tak zblokować centrum na 9 miesięcy???
  Czy naprawdę juz niw ma nikogo normalnego w tym mieście???

  • 109 13

 • powinny być dwa pasy do skrętu w lewo pod wiadukt, tak jak jest to teraz zrobione. Większość kierowców skręca w tamtą stronę.

  • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.