Fakty i opinie

stat

Gdynia: osiedle zamiast centrum handlowego

W miejscu, gdzie planowane było centrum handlowe, powstanie jednak osiedle.
W miejscu, gdzie planowane było centrum handlowe, powstanie jednak osiedle. graf. Trojmiasto.pl

U zbiegu ul. Morskiej i estakady Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni powstanie osiedle mieszkaniowe. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Najpierw trzeba jednak zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, bowiem na razie zezwala on na powstanie tam obiektu handlowego.Czy to jest dobre miejsce na osiedle?

tak

62%

nie

38%
Deweloper Semeko działkę kupił od spółki Carrefour Polska.

Ten duży teren - blisko 44 tys. m kw. - przy skrzyżowaniu ul. Morskiej z estakadą Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni należał od 10 lat do sieci sklepów Carrefour. W 2008 roku spółka odkupiła go od Gdyńskich Zakładów Naprawczych, ale od tego czasu niewiele się tam działo, nie licząc wyburzeń kilku obiektów.

A plany były okazałe, miało tam bowiem powstać trzykondygnacyjne centrum handlowe o powierzchni ok. 40 tys. m kw. Mimo szumnych zapowiedzi, ostatecznie nic z tego nie wyszło.

W końcu spółka zdecydowała się sprzedać grunt. Chętnym okazał się lokalny deweloper, firma Semeko, która specjalizuje się w budowie mieszkań, głównie na terenie Gdyni i Redy. Nie inaczej będzie tutaj. Inwestor planuje kolejne osiedle, którego budynki mają być odgrodzone od ulicy Morskiej szpalerem drzew.

- Chcemy zrewitalizować to miejsce tworząc zupełnie nową część miasta, niemalże osobną dzielnicę - zapowiada Dariusz Stanisławczyk, wiceprezes Semeko. - Inwestycja podzielona na kilka etapów powinna rozpocząć się w przyszłym roku.
Jednak zanim się to stanie, potrzebna jest zmiana miejscowego planu. Ten, który obowiązuje od 2008 roku, przewiduje powstanie tu centrum handlowego.

Dlatego na razie inwestor nie mówi jeszcze o szczegółach związanych chociażby z liczbą budynków i mieszkań. Wiadomo, że zabudowa ma być zróżnicowana zarówno pod względem wysokości, jak i funkcji. Obok mieszkań znajdzie się miejsce także na usługi i  niewykluczone, że biura.

- Teren jest dobrze skomunikowany i posiada niezbędną infrastrukturę wokół. Jest zatem szansa, że powstanie tutaj inwestycja skierowana do ludzi, a nie pod wynajem, która dogęści miejską tkankę - ocenia Łukasz Piesiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Warto także pamiętać, że w narożniku działki, pod adresem Morska 189 zobacz na mapie Gdyni, istnieje zrekonstruowany schron z czasów II wojny światowej.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (293)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.