Fakty i opinie

Gdynia: parking przy plaży do przebudowy

Parking poza sezonem w tygodniu pozostaje pusty. Tłoczno robi się tu latem i w weekendy.
Parking poza sezonem w tygodniu pozostaje pusty. Tłoczno robi się tu latem i w weekendy. fot. Trojmiasto.pl

Przebudowa parkingu przy gdyńskiej plaży zobacz na mapie Gdyni będzie częścią porządkowania ruchu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Nie będą tam mogli parkować kierowcy autokarów, dla których miasto stworzy miejsca postojowe na placu przy Centrum Riviera zobacz na mapie Gdyni.Czy zmniejszenie ruchu w okolicach Teatru Muzycznego to dobry pomysł?

zdecydowanie, powinno być tam jak najmniej aut 40%
tak, ale zmiany trzeba wprowadzać sukcesywnie 9%
raczej nie, oby parking przy plaży nadal spełniał swoją rolę 25%
nie, kolejne zakazy dla kierowców nie mają sensu 26%
zakończona Łącznie głosów: 862
W ostatnich miesiącach kierowcy jeżdżący po centrum Gdyni zmagają się ze sporymi utrudnieniami. Wszystko przez remont ulic Wybickiego, pl. Grunwaldzkiego i Armii Krajowej i ul. Borchardta zobacz na mapie Gdyni, który obejmuje również część skweru Kościuszki oraz al. Jana Pawła II i jest połączony z budową kanalizacji deszczowej. Prace o wartości 5,4 mln zł trwają od lipca zeszłego roku. Według planów - 20 stycznia powinny być skończone.

Remont w śródmieściu do końca marca

Urzędnicy tłumaczą, że ze względu na niespodziewane kolizje z siecią energetyczną, czy odbywające się w centrum imprezy, które uniemożliwiały prowadzenie prac, termin ich zakończenia trzeba było przesunąć na początek wiosny. Obecnie drogowcy jako datę zakończenia inwestycji podają 30 marca. Do wykonania pozostało m.in. wyniesienie skrzyżowań Armii Krajowej z ul. Borchardta i pl. Grunwaldzkim oraz montaż elementów małej architektury i nasadzenie kwiatów.

W zamierzeniu, oprócz ochrony śródmieścia przed skutkami obfitego deszczu, inwestycja ma również doprowadzić do uspokojenia ruchu w centrum, gdzie coraz więcej do powiedzenia zaczynają mieć piesi. Jednym z przykładów są plany, by po zakończeniu prac zabronić parkowania wzdłuż ul. Armii Krajowej od ul. Świętojańskiej do Teatru Muzycznego.

Później remont parkingu przy plaży

W bardziej komfortowych warunkach będzie za to można zaparkować przy plaży. Obecnie na parkingu nie tylko w trakcie sezonu letniego, ale także weekendów lub podczas przedstawień Teatru Muzycznego w Gdyni, miejsce znaleźć trudno. Dodatkowym utrapieniem są parkujący kierowcy autokarów.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni zapowiadają, że w tym roku rozpocznie się przebudowa oblężonego parkingu. Na odpowiedź jaki będzie dokładny zakres prac trzeba jeszcze poczekać. Na pewno wyremontowana zostanie nawierzchnia i krawężniki, ale liczba dostępnych miejsc ma pozostać niezmienna. Niewykluczone są tez zmiany w organizacji ruchu na parkingu. Teraz manewrowanie w gąszczu uliczek pomiędzy stojącymi autami i pieszymi wychodzącymi przed koła bywa nie lada wyzwaniem

Prace prowadzone m.in. na Armii Krajowej mają zakończyć się w marcu. Na razie ruch pieszych jest mocno ograniczony.
Prace prowadzone m.in. na Armii Krajowej mają zakończyć się w marcu. Na razie ruch pieszych jest mocno ograniczony. fot. Trojmiasto.pl
Na zmiany muszą się przyszykować kierowcy autokarów.

- Podobnie jak jest to na końcu Mola Południowego, autokary będą mogły się zatrzymywać tylko po to, by wysadzić pasażerów i odjechać. Do rozwiązania pozostaje kwestia zorganizowania dla nich wyjazdu, by pojazdy nie tarasowały drogi - opowiada Roman Witowski, dyrektor ZDiZ w Gdyni.
Miejsce dla autokarów pod Rivierą

Kierowcom pozostaną do wyboru dwa parkingi. Pierwszy znajduje się wzdłuż ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni. O tym, że mało kto z kierowców aut osobowych przejmuje się oznakowaniem w tym miejscu, pisaliśmy latem. Zresztą nie jest tajemnicą, że to zawsze było rozwiązanie tymczasowe. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap budowy Centrum Waterfront, który diametralnie zmieni ruch na ulicy, więc szybko może zabraknąć miejsca dla busów.

Drugim, które wkrótce zaproponuje miasto, jest postój na darmowym parkingu przy Centrum Riviera zobacz na mapie Gdyni.

- Wykonane zostały prace ziemne pozwalające na to, by autokary mogły tam parkować. Będziemy chcieli przygotować odpowiednie stanowiska i kierować w to miejsce turystyczne autobusy. W ścisłym śródmieściu nie ma dla nich miejsca. Poza tym naszym celem jest dać jak najwięcej przestrzeni pieszym na chodnikach - dodaje Witowski.

Opinie (118) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.