• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia pod rządami Wojciecha Szczurka

Maciej Sandecki, kaf
26 września 2006 (artykuł sprzed 16 lat) 
Wysoką popularność Szczurek zawdzięcza nie tylko pracy, ale i doskonałemu PR-owi.

- Moja partia to Gdynia - powtarza Wojciech Szczurek. Ta wyznawana od lat dewiza uczyniła z niego jednego z najpopularniejszych polityków na Pomorzu. Jego kariera, to jak na razie pasmo sukcesów. W 1989 roku, jako młody prawnik, współorganizował Gdyński Komitet Obywatelski "Solidarności", rok później, mając 27 lat, został najmłodszym radnym Gdyni i od razu przewodniczącym Rady Miasta.

Jego talent, ambicje i pracowitość szybko dostrzegła legendarna prezydent Gdyni Franciszka Cegielska. Był chyba rok 1995, gdy podczas jednej z nasiadówek w swoim gabinecie Cegielska zupełnie nieoczekiwanie powiedziała do niego: - Będziesz moim następcą.

Trzy lata później słowa te okazały się prorocze. Cegielska została posłem AWS i zrezygnowała z prezydentury, namaszczając Szczurka na swojego zastępcę. Radni przyklepali tę propozycję. W 2002 roku Wojciech Szczurek wystartował na prezydenta Gdyni, jako kandydat lokalnego komitetu Samorządność, choć z poparciem zarówno PiS jak i Platformy Obywatelskiej. Znokautował rywali 77-procentowym poparciem, był to najwyższy wynik w Polsce wśród dużych miast. Wydaje się, że w tym roku Szczurek znowu okaże się bezkonkurencyjny. Sondaże dają mu ponad 80-procentowe poparcie.

Promocja miasta promocją prezydenta

Z pewnością swoją wysoką popularność Szczurek zawdzięcza nie tylko pracy, ale doskonałemu PR-owi. Promocja miasta na zewnątrz to dla Szczurka priorytetowa sprawa. Już kilka lat temu rozpoczął wielką ogólnokrajową kampanię, w całej Polsce pojawiły się billboardy z hasłem "Gdy inwestujesz... Gdynia". Promuje też się za granicą - Gdynia, jako jedno z trzech polskich miast, zaprezentowało się na Światowej Wystawie Expo 2005 w Japonii. W mijającej kadencji ekipa Szczurka potrafiła w pełni wykorzystać okazję, jaką dla rozwoju miasta stały się unijne fundusze. Udało się pozyskać pieniądze na budowę nowoczesnej zajezdni trolejbusowej, remont żeglarskiej mariny i starych hal na potrzeby Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a także kluczowe drogi - Trasę Kwiatkowskiego, ulicę Janka Wiśniewskiego i Drogę Różową. Pojawiły się nowe inwestycje - rozpoczęto budowę hali widowiskowo-sportowej, w porcie stanął nowy terminal kontenerowy, kończy się budowa miejskiego muzeum. Szczurkowi udało się też przebudować wizytówkę Gdyni - ulicę Świętojańską. Wygląda pięknie, ale mieszkańcy narzekają, że teraz przy Świętojańskiej nie sposób zaparkować.

Wpadki i potknięcia

W tej kadencji zdarzyły się też jednak Szczurkowi wpadki. "Gazeta" ujawniła, że kilku gdyńskich radnych czerpie zyski na robieniu interesów z miastem, co jest sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym. W taki konflikt interesów popadł m.in. radny Tadeusz Kluba (ex-SLD), którego firma Sanipor oczyszcza miasto. Radny Jerzy Wieczorek z PO, członek komisji sportu i prezes Stowarzyszenia Żeglarstwa Regatowego, zarabiał na organizowaniu wraz z miastem renomowanych regat Idea Sailling Days. Z Ludwikiem Korczyńskim związany był skandal obyczajowy - przed dwoma laty radny obnażył się w kolejce SKM, a gdy sprawa wyszła na jaw, podał się do dymisji.

Ujawniliśmy także, jak słabo działa gdyńska informacja turystyczna. Osoby tam pracujące mają problem z angielskim i podają błędne informacje.

Opozycja zarzuca też prezydentowi, że zupełnie zapomniał o problemie mieszkań komunalnych i socjalnych. Jej zdaniem nowych mieszkań buduje się zdecydowanie za mało, za to pełno w mieście nowych centrów handlowych i biurowych. Wiele kontrowersji wzbudzają także plany zagospodarowania ostatnich wolnych terenów w centrum (okolic alei Piłsudskiego, ul. Świętojańskiej). Cały czas piętą achillesową Gdyni pozostaje dworzec PKP - zaniedbany, brudny i śmierdzący.

W wyborach obecny prezydent nie powinien mieć problemów, szczególnie że poparły go dwie największe partie - PiS i PO. Na razie jedyną jego kontrkandydatką jest Marzena Dobrowolska, zgłoszona przez blok centrolewicy - SLD, SdPl, UP i PD.
Gazeta WyborczaMaciej Sandecki, kaf

Opinie (93) ponad 20 zablokowanych

 • gdynia bez rzadu

  ach byloby duzo lepiej

  • 0 0

 • zacząłem czytać to "dzieło" wybiórczej i zachodze w głowe O CO CHODZI W TYM ARTYKULE?
  usiłuje przemycić sie informacje, że gdynia to cegielska, tylko cegielska i nawet po śmierci CEGIELSKA
  pamietacie sprawe syneczka?
  a gówno:-)
  okej
  ale cegielska nie działała w próżni i nie była sponsorem czy mecenasem, który WTAPAIA WŁASNĄ KASE:-)
  była sprawnym "ekonomem" - ot wsio
  szczurek? tak zaczyna sie tekst tego POżal się Boże artykułu
  gdyby nasz POdrzędny POrtalik POpierdzielonych POtwarców miał choć odrobinę zwykłego ludzkiego SUMIENIA, to o frani cegielskiej zwyczajnie przestałby "NADAWAĆ"
  kiedy to byłoa, co?
  co kuźwa macie do Pana Pezydenta Szczurka, że na dzień dobry wmawiacie NAM iż sukces Szczurka jest NIE JEGO SUKCESEM?
  jakiegoś kuźwa pawlaka czy wałese tytułujecie DOŚMIERCI "panem premirem" czy "panem prezydentem", a w pierwszej linijce tekstu odmawiacie mu STANOWIKSA
  won ku***y
  trzeba nie mieć w sobie KRZTY PRZYZWOITOŚCI żeby WYSMOLIĆ takie gówno
  paniatna rebiata??

  • 1 2

 • Szczurek i marnotrastwo pieniędzy

  nowy asfalt do nikąd (polanka), remonty bocznych uliczek, gdy na głównych można sobie nogi połamać, to samo ze schodami, remonty mariny w lecie, plaży w lecie, brak finansowania dla muzeum (w ciągłej budowie), itd....

  • 1 0

 • Pan Szczurek widzi tylko Świętojańską, Piłsudskiego i Skwer Kościuszki, im dalej od tych miejsc tym gorzej.
  Dworzec gdyński to skandal na skalę europejską.
  Muzeum, ciekawe kiedy skończą?
  Pan Szczurek otacza się karierowiczami.
  Szkoda, że nie ma innych kandydatów.

  • 0 0

 • Z tego Co pamiętam o Cegielsiej negatywnego

  to że miała działkę gdzieś na jakimś pustkowiu (pod Bojanem i chyba na Wiczlinie) i nagle się okazało że w środku pola będzie elektryczność!

  • 0 0

 • rena
  kiedy byłaś ostatnio w gdyni?
  bo ja dziś:-)
  no, sopot to nie jest, ale jak se POmysle o gdańsku, to panu Szczurkowi dałbym swój głos w ciemno
  wiem, pamietam:-)
  formela ha ha ha

  • 0 0

 • Gdynia 250 000 mieszkancow, a budzet miasta moze za rok prekroczyc 1 miliard zlotych..miazga w porowaniu z bydgoszczą czy białymstokiem czyli miastami wiekszyni od gdyni.

  • 0 0

 • a ja na niego....

  od zawsze głosowałem na lewice i dalej bede tak robił ale jest tylko 1 przypadek ze to zmienie tzn zaglosuje na Szczurka bo duzo zrobil i jest w gdyni ok .. wystarczy zobaczyc Gdansk hehehe

  • 0 0

 • gallux co z Tobą?

  Ostatnio to ja jestem zawsze w Gdyni, bo tu mieszkam,
  ale dworzec omijam wielkim łukiem.

  • 0 0

 • Czy Szczurek zna cos takiego jak rower? Takie dwa kulka polaczone rama i zasilane praca ludzkich nog? No dobra.... moze nie zna... a czy Szczurek zna takie cos jak pieszy? Czlowiek poruszajacy na wlasnych nogach?!?! Chyba nie, skoro dziury w chodnikach maja wielkosc kraterow na Marsie!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane