• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia pomnikiem historii?

Magdalena Szałachowska
25 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie
Gdynianie z jednej strony nie życzą sobie zasłonięcia widoku Kamiennej Góry... Gdynianie z jednej strony nie życzą sobie zasłonięcia widoku Kamiennej Góry...
... więc inwestor proponuje poszerzenie przewidzianego w projekcie przejścia o kilka metrów. ... więc inwestor proponuje poszerzenie przewidzianego w projekcie przejścia o kilka metrów.
Z drugiej strony nie chcą też zabudowania całego Skweru Tajnego Hufca Harcerzy... Z drugiej strony nie chcą też zabudowania całego Skweru Tajnego Hufca Harcerzy...
...skąd inwestor chce na własny koszt przenieść pomnik Harcerzy na ul. Żwirki i Wigury. ...skąd inwestor chce na własny koszt przenieść pomnik Harcerzy na ul. Żwirki i Wigury.
Na miejscu pomnika Harcerzy w Gdyni ma powstać apartamentowiec i centrum handlowo-biurowe. Inwestycję chce zrealizować holenderski koncern Redevco. Projekt budzi jednak wiele emocji.

Dlaczego? Według miłośników miasta kłóci się z wizją śródmieścia Gdyni, które już niedługo może stać się pomnikiem historii.

Deweloper planuje gęstą zabudowę działek przy ul. Świętojańskiej 43 i 45, na terenie Skweru Tajnego Hufca Harcerzy. Od strony Kamiennej Góry ma powstać apartamentowiec z 20 mieszkaniami o wysokim standardzie, od strony ul. Wybickiego - luksusowy biurowiec, a od strony ul. Świętojańskiej budynek biurowo-usługowy z dwoma eleganckimi sklepami o powierzchni 1,5 tys. m kw.

Gdynianie sprzeciwiają się zarówno gęstej zabudowie placu i zasłonięciu widoku na Kamienną Górę, jak i przenoszeniu stojacego tam pomnika na ul. Żwirki i Wigury.

- Koncepcja dewelopera jest błędna z trzech powodów: z uwagi na tożsamość historyczną miasta, ze względów krajobrazowych, oraz ze względów architektonicznych - wylicza dr Maria Jolanta Sołtysik z Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej Gdyni.

Nie wykluczone, że plany dewelopera pokrzyżuje wpisanie śródmieścia Gdyni do rejestru zabytków. Zdaniem Mariana Kwapińskiego, pomorskiego konserwatora zabytków, to tylko kwestia czasu.

- Wniosek jest świetnie przygotowany pod względem merytorycznym - ocenia Jolanta Barton, inspektor w biurze konserwatora. - Do rejestru wpiszemy najprawdopodobniej całe nowoczesne śródmieście z uwzględnieniem Gdyni kurortowej i Gdyni wiejskiej, jak okolice placu Kaszubskiego. Pod ochroną znajdzie się kubatura budynków, ciągi ulic i zieleń. Wpis uchroni miasto m.in. przed nieprzemyślanymi decyzjami inwestorów.

Według wniosku, przygotowanego m.in. przez dr Sołtysik, do rejestru ma być wpisane śródmieście Gdyni w granicach al. Piłsudskiego, ul. Władysława IV, torów kolejowych (z wyłączeniem osady Na Piaskach), nadbrzeża i Kamiennej Góry.

Komisja oceniająca wniosek zbierze się w połowie maja. Miesiąc później do publicznego wglądu wyłożony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego okolic skweru.

- Cały czas pracujemy nad odpowiednimi uwarunkowaniami zabudowy - mówi Jan Piernikarczyk, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Gdyni. - Sądzę, że ograniczymy możliwość przeniesienia pomnika, zachowamy odpowiednią wysokość zabudowy oraz nakażemy budowę nawiązującą do istniejących obiektów.

Zarówno skwer, jak i pomnik od 1999 roku należą do trzech prywatnych właścicieli. Redevco na inwestycje jest gotowe wyłożyć ok. 30 mln euro ale stawia warunki. Po pierwsze, że będzie mu wolno przenieść pomnik, po drugie, że będzie mogło budować tak, jak zaproponowali jego architekci. Tzw. "Pasaż Gdyński" mógłby powstać w czasie od 18 do 24 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę.

- Nie jesteśmy zainteresowani szczątkową zabudową tego kwartału, ale stworzeniem gęsto zabudowanej pierzei i dwupoziomowego parkingu - mówi Dariusz Węglicki z Redevco Polska. - Jesteśmy otwarci na propozycje miasta, ale na pewno nie zgodzimy się na zachowanie pomnika czy zbudowanie kilku sklepików. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni zrezygnować z inwestycji.
Gdyni nie imponują miliony

Sławomir Kitowski, autor książek o Gdyni i badacz jej dziejów
- Zależy nam na ochronie gdyńskiego modernizmu, czyli narodzonego w latach 30. stylu architektonicznego, który w tak ciekawym wymiarze nie pojawił się w żadnym innym europejskim mieście. I są zarówno budynki użyteczności publicznej (m.in. dawny ZUS), jak i magazyny czy elewatory portowe. Gdynia ma pewien charakterystyczny rytm, którego żadne inwestycje nie powinny zepsuć. Mimo, że pomnik Harcerzy nie ma zabytkowej wartości, cieszę się, że powstał. Dzięki temu do tej pory udało mu się chronić oś widokową na Kamienną Górę. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie szczytowych ścian sąsiadujących ze skwerem budynków i pozostawienie placu niezabudowanym. Gdynia na pewno nie uchyli głowy przed pierwszym lepszym inwestorem, nie imponują nam też miliony oferowane przez dewelopera. W celu zagospodarowania tej działki niezbędna jest współpraca miasta z właścicielem terenu.
Polska ekspansja Redevco

Redevco to międzynarodowa firma deweloperska z siedzibą w Amsterdamie. Projekty przez nią zrealizowane można zobaczyć w największych miastach 19 krajów Europy Zachodniej, jak na przykład przy Polach Elizejskich w Paryżu czy Oxford Street w Londynie. Polska obok Ukrainy, Grecji i Turcji jest nowym celem ekspansji firmy. Do 2010 roku Redevco chce zainwestować w tych krajach ok. 10 mld zł. Firmę interesują tylko centra największych miast.

Opinie (68) 1 zablokowana

  • Drodzy czytelnicy zapraszam do zapoznania się z zabudową śródmieścia z przed lat tzw. lat świetności i modernizmu gdyńskiego (forum morskie itd.). Gdzie tam są wolne przestrzenie, zabudowane maksymalnie. Jedyne o co władze powinny zadbać to o odpowiednią architekturę zarówno działki jak i przyszłego budynku. Obecny stan "niby skweru" to wstyd zobaczcie sobie sami jak po deszczu spływa błoto na Świętojańską (przez wjazd na podwórko - nieutwardzone zresztą !), i te "piękne restauracje" - pozwólcie Gdyni być dużym miastem.

    • 0 0

  • myslałem marku, że stać cie na bardziej oryginalny "wstrzyk"
    tylko dworzec we włoszczowej spełnia europejskie standardy:-)
    żałuje, że gosiewski nie urodził sie w sopocie:-)

    • 0 0

  • Gallux

    No chciałbyś przeca żeby w Sopocie zatrzymywały się 2 pociągi na krzyż plus jeden "pielgrzymkowy"?
    A zaproś Edgara Perona żeby ci ostrogę od Pomostku wyremontował, bo żałośnie wygląda.
    Ostroga im. Wielkiego Edgara...

    • 0 0

  • Po cholere to bicie piany ,kasa wzieta sprawa klepnieta.

    • 0 0

  • "Gdynianie sprzeciwiają się zarówno gęstej zabudowie placu i zasłonięciu widoku na Kamienną Górę, jak i przenoszeniu stojacego tam pomnika na ul. Żwirki i Wigury."

    Kto robił sonde ????
    Kto ma prawo wypowiadać sie w imieniu wszystkich Gdynian?

    • 0 0

  • kocham Gdynię

    lepsza byle ostroga jak na gdańskiej dziurze złamana noga

    • 0 0

  • Projekt wygląda bardzo kiesko

    Po pierwsze nie pokazuje architektury (z tego co można się dopatrzeć jest mało interesująca)
    Po drugie z tym poszerzeniem przejścia i widoczkiem z przejścia to jedna wielka ściema - wystarczy spojrzeć na widok z góry i wszystko jest jasne nie będzie widać ani kawałka kamiennej góry tylko jakiś obszczany tunelik

    • 0 0

  • bzdury

    pomnik jest nieciekawy i nic sie przy nim nie dzieje- dookola syf i oblesne budy. przeniesienie go jest dobrym pomyslem. tak jak uzupelnienie pierzei, z tym ze architektura budynku powinna byc nowoczesna a nei zachowawcza! trzeba tworzyc MIASTO w ktorym jest gdzie sie przejsc, gdzie mozna zajrzec do kilku ciekawych miejsc, niekoniecznei wydajac pieniadze

    • 0 0

  • jestem za zabudową tego placyku i koszmarnego kwadratowego pomnika. wkurzają mnie stare zgredy myślące kategoriami minionej epoki. oni chca z miasta zrobic skansen, a nie nowoczesne miasto. pomnik to tylko kawałek betonu, można go postawić gdzie indziej, natomiast obecna dziura oraz obskurne budy z żarciem to dopiero wyrafinowana 'architektura'.

    Nie róbmy z 250 tys miasta wioski.

    • 0 1

  • uważam ,że pomnik i plac winny pozostac bez zmian co najwyżej z drobnym retuszem wykonanym przez miasto po wykupieniu gruntu .
    planowana zabudowa to zamkniecie tunelu jakim jest ulica świętojańska bez żadnych wolnych przestrzeni na boki.
    developer niech szuka innego miejsca na swój projekt .
    w mieście jest dużo innych atrakcyjnych miejsc .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane