• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia pomnikiem historii?

Magdalena Szałachowska
25 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie
Gdynianie z jednej strony nie życzą sobie zasłonięcia widoku Kamiennej Góry... Gdynianie z jednej strony nie życzą sobie zasłonięcia widoku Kamiennej Góry...
... więc inwestor proponuje poszerzenie przewidzianego w projekcie przejścia o kilka metrów. ... więc inwestor proponuje poszerzenie przewidzianego w projekcie przejścia o kilka metrów.
Z drugiej strony nie chcą też zabudowania całego Skweru Tajnego Hufca Harcerzy... Z drugiej strony nie chcą też zabudowania całego Skweru Tajnego Hufca Harcerzy...
...skąd inwestor chce na własny koszt przenieść pomnik Harcerzy na ul. Żwirki i Wigury. ...skąd inwestor chce na własny koszt przenieść pomnik Harcerzy na ul. Żwirki i Wigury.
Na miejscu pomnika Harcerzy w Gdyni ma powstać apartamentowiec i centrum handlowo-biurowe. Inwestycję chce zrealizować holenderski koncern Redevco. Projekt budzi jednak wiele emocji.

Dlaczego? Według miłośników miasta kłóci się z wizją śródmieścia Gdyni, które już niedługo może stać się pomnikiem historii.

Deweloper planuje gęstą zabudowę działek przy ul. Świętojańskiej 43 i 45, na terenie Skweru Tajnego Hufca Harcerzy. Od strony Kamiennej Góry ma powstać apartamentowiec z 20 mieszkaniami o wysokim standardzie, od strony ul. Wybickiego - luksusowy biurowiec, a od strony ul. Świętojańskiej budynek biurowo-usługowy z dwoma eleganckimi sklepami o powierzchni 1,5 tys. m kw.

Gdynianie sprzeciwiają się zarówno gęstej zabudowie placu i zasłonięciu widoku na Kamienną Górę, jak i przenoszeniu stojacego tam pomnika na ul. Żwirki i Wigury.

- Koncepcja dewelopera jest błędna z trzech powodów: z uwagi na tożsamość historyczną miasta, ze względów krajobrazowych, oraz ze względów architektonicznych - wylicza dr Maria Jolanta Sołtysik z Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej Gdyni.

Nie wykluczone, że plany dewelopera pokrzyżuje wpisanie śródmieścia Gdyni do rejestru zabytków. Zdaniem Mariana Kwapińskiego, pomorskiego konserwatora zabytków, to tylko kwestia czasu.

- Wniosek jest świetnie przygotowany pod względem merytorycznym - ocenia Jolanta Barton, inspektor w biurze konserwatora. - Do rejestru wpiszemy najprawdopodobniej całe nowoczesne śródmieście z uwzględnieniem Gdyni kurortowej i Gdyni wiejskiej, jak okolice placu Kaszubskiego. Pod ochroną znajdzie się kubatura budynków, ciągi ulic i zieleń. Wpis uchroni miasto m.in. przed nieprzemyślanymi decyzjami inwestorów.

Według wniosku, przygotowanego m.in. przez dr Sołtysik, do rejestru ma być wpisane śródmieście Gdyni w granicach al. Piłsudskiego, ul. Władysława IV, torów kolejowych (z wyłączeniem osady Na Piaskach), nadbrzeża i Kamiennej Góry.

Komisja oceniająca wniosek zbierze się w połowie maja. Miesiąc później do publicznego wglądu wyłożony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego okolic skweru.

- Cały czas pracujemy nad odpowiednimi uwarunkowaniami zabudowy - mówi Jan Piernikarczyk, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Gdyni. - Sądzę, że ograniczymy możliwość przeniesienia pomnika, zachowamy odpowiednią wysokość zabudowy oraz nakażemy budowę nawiązującą do istniejących obiektów.

Zarówno skwer, jak i pomnik od 1999 roku należą do trzech prywatnych właścicieli. Redevco na inwestycje jest gotowe wyłożyć ok. 30 mln euro ale stawia warunki. Po pierwsze, że będzie mu wolno przenieść pomnik, po drugie, że będzie mogło budować tak, jak zaproponowali jego architekci. Tzw. "Pasaż Gdyński" mógłby powstać w czasie od 18 do 24 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę.

- Nie jesteśmy zainteresowani szczątkową zabudową tego kwartału, ale stworzeniem gęsto zabudowanej pierzei i dwupoziomowego parkingu - mówi Dariusz Węglicki z Redevco Polska. - Jesteśmy otwarci na propozycje miasta, ale na pewno nie zgodzimy się na zachowanie pomnika czy zbudowanie kilku sklepików. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni zrezygnować z inwestycji.
Gdyni nie imponują miliony

Sławomir Kitowski, autor książek o Gdyni i badacz jej dziejów
- Zależy nam na ochronie gdyńskiego modernizmu, czyli narodzonego w latach 30. stylu architektonicznego, który w tak ciekawym wymiarze nie pojawił się w żadnym innym europejskim mieście. I są zarówno budynki użyteczności publicznej (m.in. dawny ZUS), jak i magazyny czy elewatory portowe. Gdynia ma pewien charakterystyczny rytm, którego żadne inwestycje nie powinny zepsuć. Mimo, że pomnik Harcerzy nie ma zabytkowej wartości, cieszę się, że powstał. Dzięki temu do tej pory udało mu się chronić oś widokową na Kamienną Górę. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie szczytowych ścian sąsiadujących ze skwerem budynków i pozostawienie placu niezabudowanym. Gdynia na pewno nie uchyli głowy przed pierwszym lepszym inwestorem, nie imponują nam też miliony oferowane przez dewelopera. W celu zagospodarowania tej działki niezbędna jest współpraca miasta z właścicielem terenu.
Polska ekspansja Redevco

Redevco to międzynarodowa firma deweloperska z siedzibą w Amsterdamie. Projekty przez nią zrealizowane można zobaczyć w największych miastach 19 krajów Europy Zachodniej, jak na przykład przy Polach Elizejskich w Paryżu czy Oxford Street w Londynie. Polska obok Ukrainy, Grecji i Turcji jest nowym celem ekspansji firmy. Do 2010 roku Redevco chce zainwestować w tych krajach ok. 10 mld zł. Firmę interesują tylko centra największych miast.

Opinie (68) 1 zablokowana

  • Zastanawiam się

    dlaczego nie ma tu wypowiedzi tak wielkiego miłośnika Gdyni jakim jest stały bywalec sportowego portalu - niejaki DUCZE.
    Moje zdanie: Gdynia miasto tragiczne - dla mnie bez historii - wszystko co mi się kojarzy to z komuną.Fatalny układ ulic - tam zawsze wieje zimny wiatr.Nie jestem zwolennikiem niszczenia, okrajania czy zasłaniania miejsc gdzie jest kawałek zielonej przyrody (pewnie wyzwecie mnie od ekologów)więc nie wiem czy stawianie w tym miejscu apartamentowców ze szkła i betonu dla ludzi bogatych jest najlepszym rozwiązaniem.Ostatnio w TV pokazywano projekt domu jakiegoś Polaka który dostał nagrodę Najlepszy dom na swiecie czy coś w tym rodzaju. Ludzie co za koszmar! Ja bym tego domu za darmo nie chciał.

    • 0 0

  • Panowie Rajcy - nie sluchaicie motlochu ,brac kase i dac zgode nie jakiemus tam Redeweko tylko w tym miejscu postawic ;PIEKNY NOWOCZESNY BLASZANNY NITOWANY STALOWYMI NITAMI MARKET ; typu np. LIDL albo KAUFLAND.Skwery, parki i inne tego typu atrakcje dla mieszkancow wcale nie musza byc ulokowane w centrum miasta . na spacery mozna jezdzic np. do Pierwoszyna albo na Kacze Buki .Miasto- to stal beton arterie markety spaliny i smog , a jak sie komus nie podoba to do Karczemek.Mieszkaniec miasta ma patrzec pod nogi, gdzie idzie a nie rozgladac sie wkolo to grozi wytrzeszczem oczu,juz kompletna bzdura jest zadzieranie glowy i rozgladanie sie za jakas tam Kamienna Gora.Sa samoloty -mozna popatrzec a gory.Jeszcze przy okazji o gdynskich wiezach; Piekne, tylko malo ich.Powinna wreszcie zapasc decyzja o scislej zabudowie calej lini brzegowej od Babich Dolow do Orlowa .Uchroni to miasto od zawilgocenia plaze od zanieczyszczen a mieszkancow od bezsensownego gapienia sie w sina dal..

    • 0 0

  • gdynia

    To ze Gdynia jest piekna to wiedza wszyscy,ale Gdansk tez ma zabytkowe dzielnice godne uwagi Nowy Port,Letnica czy Orunia.Sa przepiekne,polecam.

    • 0 0

  • pomnik

    ta propozycja nie pasuje do centrum pomnik powinien zostać tam gdzie jest - dosyć bzdur

    • 0 0

  • O przyrode trzeba dbac !!!

    Zapatrzeni na zachod politycy ,radni itd. nie widza ,ze tam dbaja o skwerki ,parki ! W kazdym miescie mozna pojsc i odpoczac na lawce ,oko zawiesic na drzewa i krzaki !A u nas inaczej musi byc ! Budowac wszedzie mozna - kasa - jak widac zrobi wszystko ! I tylko zal naszych dzieci ....

    • 0 0

  • ja bym budował!

    to świetny pomysł! budować budować i jeszcze raz budować, no a co najważniejsze spalić Gdańsk i zalać betonem!

    • 0 0

  • Dlaczego ludzie z Gdanska tak sie czepiaja Gdyni

    Co wy macie do tej Gdyni, sam jestem z Gdanska i bardzo lubie gdynie jak i sopot i uwazam ze w sumie to jedno miasto z ktorego powinnismy byc dumni a nie wciaz jechac jeden na drugiego.

    • 0 0

  • gdynia musi dbać o swój wizerunek ale z drugiej strony

    gdyby przed wojną takze chroniono tylko widok na Kamienną Góre to dalej była by tu wioseczka. czas na kompromis bo tak jak jest do tej pory być nie powinno ! budy z frytkami i obrobione trawniki... syf nie na miarę gdyni

    • 0 0

  • "... to dalej była by tu wioseczka."

    Ależ w Gdyni właśnie to jest najpiękniejsze. Gdynia to WIOSECZKA - parę minut od centrum super lasy, do domu/bloku dojeżdża się nierzadko polną drogą, sąsiad kopci sobie grila na balkonie, a pod wieczór za oknami można liczyć: sarny, dziki i inną menażerię. Za to lubię moją nowoczesną wieś (nowoczesną, bo proboszcz nie rządzi, a chłopy przesiedli się na Toyoty).

    • 0 0

  • >gdyby przed wojną takze chroniono tylko widok na Kamienną Góre to dalej była by tu wioseczka. czas na kompromis bo tak jak jest do tej pory być nie powinno !<

    Właśnie. Kompromis. Ale gdzie jest złoty środek? Dla Ciebie to zabudowanie parczków, dla mnie nie. Jeden uważa,że miasto nowoczesne to parki, drugi, że beton. A więc na kompromis nie ma co liczyć. Jakie mają zachowane być proporcje? Tyle zdań ilu ludzi.
    W jednym nie masz racji. Nie można utożsamiać zieleni miejskiej z psimi kupami czy budami z frytkami, bo zieleń może być czysta zadbana, ładan i zielona.
    To, że tak nie jest, nie jest wystarczającym powodem (często nadużywanym) aby zieleń eliminować. Akurat w Skwer Tajnego Hufca nie jest brudny.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane