Fakty i opinie

Gdynia: pomysły na inne stawki za śmieci

Najnowszy artukuł na ten temat

Będą zmiany w segregacji odpadów

Nowe stawki za odbiór śmieci będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.
Nowe stawki za odbiór śmieci będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Po dużej podwyżce kwot za odbiór śmieci w Gdyni, którą radni miasta przegłosowali tydzień temu, pojawiły się pomysły na inne obliczanie stawek. Wśród nich m.in. zróżnicowanie cen od liczby lokatorów lub metrów sześciennych zużytej wody. Gdynia oblicza obecnie opłaty na podstawie metrów kwadratowych mieszkania lub lokalu.Jak powinna być obliczana stawka za odbiór śmieci?

od powierzchni mieszkania 7%
od zużytej wody 36%
od liczby mieszkańców 52%
w inny sposób 5%
zakończona Łącznie głosów: 3292
Przypomnijmy: tydzień temu gdyńscy radni przegłosowali nowe stawki za odbiór śmieci. Od 1 stycznia 2020 roku mieszkańcy miasta zapłacą min. 130 proc. więcej niż do tej pory. Co oczywiste, nie podoba się to zarówno mieszkańcom, jak i samorządowcom. Także tym, którzy podwyżki wprowadzają.

- Musimy to zrobić, ze względu na zmiany wprowadzone w Sejmie. Mamy związane ręce, ale trzeba pamiętać, że gmina nic nie zarabia na śmieciach. System musi się jednak równoważyć - podkreśla wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
Nowe stawki za wywóz śmieci w Gdyni.
Nowe stawki za wywóz śmieci w Gdyni. mat. prasowe
Za wzrost stawek za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy. To urzędnicy wybrali jednak firmy w przetargu, które będą się zajmować odbiorem odpadów. I trudno zarzucić im, że sprawę zlekceważyli, bo przetarg był nawet powtarzany, gdy okazało się, że stawki są nie do przyjęcia. Do tego Gdynia została podzielona na siedem rejonów, by nawet mniejsze firmy - mające niższe koszty stałe, a tym samym niższe stawki - mogły w nim wystartować i obsługiwać część miasta.

Ostatnio pojawił się jednak pomysł, by samodzielnie odśnieżać główne drogi miasta, na czym Gdynia chce zaoszczędzić nawet 10 mln zł w ciągu 2-3 lat. To natchnęło część radnych.

Gdynia chce oszczędzić na odśnieżaniu ulic.


- Skoro zajmiemy się odśnieżaniem, to może warto też powołać miejską spółkę, która zajmie się odbiorem śmieci komunalnych? Dlaczego to nie miałoby być bardziej opłacalne dla gminy, a de facto dla mieszkańców, którzy zapłacą mniej? - pyta Ireneusz Bekisz, miejski radny Platformy Obywatelskiej.
Pomysł nie jest nowy. Własną firmę komunalną do wywozu śmieci ma np. Berlin. I zbiera ona świetne opinie zarówno wśród mieszkańców, jak i wśród samorządowców. Na razie pomysł taki nie znajduje jednak akceptacji wśród gdyńskich władz.

Kto i co produkuje śmieci?Kolejną kwestią jest sposób obliczania opłat. Ten temat budzi znacznie więcej kontrowersji. W Gdyni, podobnie jak w większości dużych polskich miast, stawkę oblicza się od metrażu mieszkania. To zdecydowanie najprostsza metoda. Ustawa pozwala jednak jeszcze na stawkę liczoną od liczby mieszkańców czy metrów sześciennych zużytej wody (co ma pokazać faktyczną liczbę osób zamieszkujących dany lokal).

- Śmieci nie produkują metry mieszkania, a mieszkańcy. Dlatego stawki powinny być obliczane w zależności od zużycia wody. Przecież starsze osoby czasem zamieszkują duże mieszkania, a obecnie płacą za wywóz śmieci tyle samo, co duża rodzina. To niesprawiedliwe, to wręcz ukryty podatek od nieruchomości - podkreśla Marek Rutka, gdyński poseł Lewicy.
Władze Gdyni przyznają, że obliczanie stawki od metra mieszkania może w niektórych przypadkach nie być do końca sprawiedliwe, ale z drugiej strony muszą wziąć pod uwagę, że nie wszyscy podchodziliby do deklaracji zamieszkania uczciwie.

- Gdyński system zawsze był szczelny. Po wprowadzeniu rozliczania od osoby okazuje się czasem, że populacja miasta nagle maleje o 5-20 proc. Dlatego Warszawa, Słupsk czy Biała Podlaska odchodzą od takiego naliczania opłat - zauważa wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Segregacja idzie świetnie, obniżki cen są możliweLiczba osób niepłacących za śmieci przy takiej skali miałaby wpływ na ceny. Różnicę w koszcie wywozu odpadów a pobranych wpłatach oczywiście musieliby pokryć wszyscy mieszkańcy. Tymczasem władzom Gdyni marzy się wręcz odwrotna sytuacja.

- Już raz obniżaliśmy ceny, więc przy solidarnym podejściu jest to możliwe także w przyszłości. Warto też pamiętać, że wciąż mamy bardzo wysoki poziom recyklingu, wręcz wzorcowy w skali kraju. W 2018 roku miał on wynosić 30 proc., a gdynianie osiągnęli już 52 proc. - podkreśla Michał Guć.

Opinie (545) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Najdroższe śmieci w Polsce. Masakra

  Do tego najwyższe podatki i opłaty lokalne, dzierżawy i rekordowy deficyt.

  • 260 10

 • Mam 60 metrów i mieszkam sam.

  Pode mna 42 metry i 5 osobowa rodzina.
  - Pampersy, słoiczki, kartony. - zero segregacji bo 'czasu nie mają'.
  Kto produkuje więcej śmieci ?
  A kto więcej płaci za nie ?

  • 472 10

 • I tak właśnie jest w niejednym budynku

  Starsza samotna Pani na 70 metrach płaci tyle samo co rodzina w liczbie 6 osób piętro niżej...

  • 305 7

 • kara dla starszych osób i singli

  Mieszkają sami lub w parze często w dużym mieszkaniu które jest dorobkiem ich życia. Oglądałam sesję rady miasta, wice prezydent jak mówił o podwyżkach to nie opuszczał o dobry humor, radni samorządności zero sprzeciwu, tylko prawo i sprawiedliwość była przeciwko.

  • 222 23

 • Absurd

  Ktoś mi wyjaśni co ma wspólnego zużycie wody do ilości produkowanych śmieci?! A może ktoś pierze i odzyskuje śmieci.

  • 127 102

 • Super

  Lubię inwestować w śmieci.

  • 11 1

 • radni przyjeli

  wywalic radnych !!!!!

  • 143 9

 • Władze Gdyni mają ludzi za kretynow i uważają że ktoś nie będzie się mył by zaoszczędzić na śmieciach?

  Zużycie wody jest najlepszym rozwiązaniem. Nikt się nie wymelduje a myć się musi i jeść też.

  • 193 28

 • Gdyńscy urzędnicy - specjaliści od wszystkiego

  a jak od wszystkiego - to od niczego.

  szkoda, że nikt nie napisał jakie firmy i za jakie pieniądze będą wywoziły odpady od stycznia w Gdyni.

  • 131 3

 • To proste

  Ile wody zużywa normalny człowiek miesięcznie?
  gotowanie, pranie, mycie się, sr*nie itp
  Miesięcznie niech to będzie liczba X, jak zużyjesz w mieszkaniu wody np 4 x X wychodzi że mieszkają 4 osoby, a 4 osoby produkują 4 razy więcej śmieci niż jedna!

  • 61 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.