Fakty i opinie

stat

Gdynia: poznaj tajemnice Redłowa

artykuł historyczny
Historia Redłowa wciąż skrywa tajemnice o kilometrach podziemnych korytarzy, które do dziś nie zostały zbadane.
Historia Redłowa wciąż skrywa tajemnice o kilometrach podziemnych korytarzy, które do dziś nie zostały zbadane. fot. Maciej Bejma/galeria Trojmiasto.pl

Wbrew pozorom Redłowo skrywa nie tylko pamiątki po II wojnie światowej, nie każdy wie, że to również dzielnica, która była istotnym miejscem dla rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej. Podczas sobotniego spaceru opowie o tym przewodnik Janusz Czarski.Znasz ciekawostki o swojej dzielnicy?

tak, jestem pasjonatem historii

26%

tylko te najciekawsze

26%

wydawało mi się, że tak, a okazało się, że jest ich jeszcze wiele

39%

nie, nie isteresuję się przeszłością

9%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 587
Początek w najbliższą sobotę o godz. 11 na przystanku SKM Redłowo zobacz na mapie Gdyni. Wystarczy wziąć ze sobą wygodne buty, dobry humor i 8 zł dla przewodnika. A potem iść (trasa liczy 5-6 km), patrzeć i słuchać o rzeczach, które czasem można zobaczyć, czasem sobie przypomnieć, a bywa, że tylko wyobrazić.

- Skupimy się na historii militarnej oraz... muzycznej, bo Redłowo okazuje się być ważnym miejscem na mapie polskiej muzyki rozrywkowej różnych czasów. Ciekawe są też pozostałości fortyfikacji związanych z kompleksem przemysłowym, pracującym na rzecz Luftwaffe - mówi organizator spaceru, gdyński przewodnik Janusz Czarski.
Redłowo już od średniowiecza?

Pierwsze wzmianki historyczne o tej dzielnicy pojawiły się już w XII wieku. Dziś nadmorską dzielnicę Gdyni zamieszkuje ponad 8 tys. osób.

Większości osób historia Redłowa kojarzy się z II wojną światową. I słusznie, bo znane są oficjalne trasy tematyczne nad brzegiem zatoki, ale to nie wszystko. Mniej lub bardziej potwierdzone przekazy mówią jeszcze m.in. o systemie podziemnych schronów i korytarzy, który do dziś do końca nie został zbadany i wciąż nie wiadomo, jakie tajemnice może jeszcze skrywać.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (79)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.