• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Gdynia przetestuje tymczasowe buspasy tylko w godzinach szczytu

Piotr Weltrowski
19 lipca 2022, godz. 20:00 
Opinie (252)
Jednym z powodów wprowadzenia tymczasowego buspasa na Wielkopolskiej jest trwająca budowa węzła Karwiny. Jednym z powodów wprowadzenia tymczasowego buspasa na Wielkopolskiej jest trwająca budowa węzła Karwiny.

Dwa nowe buspasy - na ul. WielkopolskiejMapka oraz na ul. Płk. DąbkaMapka - pojawią się w pierwszej połowie sierpnia w Gdyni. Co ciekawe, będą to buspasy tymczasowe, czyli takie, które obowiązywać będą tylko podczas godzin szczytu.Buspasy działające tylko w godzinach szczytu to dobre rozwiązanie?

Jak przyznają władze Gdyni, stworzenie buspasów jest związane z toczącymi się lub planowanymi na najbliższy czas inwestycjami drogowymi.

W przypadku ul. Wielkopolskiej chodzi zarówno o prace związane z budową węzła Karwiny, jak również zapowiadaną na najbliższy czas rozbudową ul. Nowowiczlińskiej.

Z kolei w przypadku ul. Płk. Dąbka chodzi o trwającą już przebudowę skrzyżowania Dąbka, Dickmana i Bosmańskiej, a także o planowaną dopiero kompleksową przebudowę ul. Unruga.

Inwestycje te powodują lub mogą powodować także spiętrzenie ruchu na ulicach Wielkopolskiej i Dąbka. Tymczasowe buspasy mają zaś pomóc w tym, aby ewentualnych korków nie odczuli pasażerowie komunikacji miejskiej.

- Wprowadzamy rozwiązanie, które do tej pory nie było spotykane na gdyńskich drogach. Mając świadomość, jak istotna jest sprawna podróż dla osób wybierających komunikację miejską, chcemy, aby część przestrzeni drogowej w określonych godzinach była zarezerwowana dla autobusów i trolejbusów. To cenne minuty, które zostaną zaoszczędzone przez tysiące użytkowników - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Odcinki, na których zostaną wprowadzone tymczasowe buspasy, zostały wskazane przez gdyński ZKM.

Tu w sierpniu pojawią się buspasy:
  • odcinek ul. płk. Dąbka od ronda na Pogórzu Górnym do skrzyżowania z ul. Derdowskiego będzie funkcjonował jako buspas w godzinach 6:00-9:00 w dni powszednie od poniedziałku do piątku,
  • odcinek ul. Wielkopolskiej od ul. Gedymina do skrzyżowania z ul. Strzelców, buspas będzie funkcjonował w godz. 15:00-18:00 w dni powszednie od poniedziałku do piątku.


Czy oba buspasy pozostaną na stałe także po zakończeniu prac drogowych w obu częściach Gdyni?

- Na ul. Wielkopolskiej w przyszłości planowane są normalne buspasy, natomiast na ul. Dąbka - już po zakończeniu inwestycji - będziemy monitorować sytuację i wówczas dopiero podejmiemy decyzję o tym, czy zostawić tam na stałe tymczasowy buspas - mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.