• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia przygotowuje się do inwestycji zapobiegających podtopieniom

Najnowszy artukuł na ten temat Co z nowymi kładkami nad rzeką Kaczą?
Z planowanych inwestycji powinni być zadowoleni m.in. mieszkańcy Demptowa. Przy okazji budowy kanalizacji deszczowej zostanie wyremontowana część ulic w tej dzielnicy.
Z planowanych inwestycji powinni być zadowoleni m.in. mieszkańcy Demptowa. Przy okazji budowy kanalizacji deszczowej zostanie wyremontowana część ulic w tej dzielnicy. fot. Łukasz Unteschuetz/Trojmiasto.pl

Budowa nowego zbiornika retencyjnego w Demptowie, przebudowa asfaltowych boisk przy ul. Wolności oraz nowa kanalizacja deszczowa w części Chyloni to plany Gdyni na najbliższe lat, które uodpornią miasto na skutki obfitych opadów deszczu.Czy planowane inwestycje są wystarczające?

Zobacz wyniki (237)
Od lipcowej powodzi minęło już kilka miesięcy, ale wciąż nie wszystko zostało uporządkowane. Duże opady spowodowały bowiem nie tylko lokalne podtopienia, ale wiele materialnych strat. Rzeka Kacza podmyła budynek Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Orłowie. Problemy był też na Leszczynkach, gdzie na estakadę osunęła się skarpa.

Inwestycje zapowiadane od lata

Najwięcej zniszczeń było w Małym Kacku, na Dąbrowie i Karwinach, gdzie w wielu miejscach przywracanie do stanu sprzed ulewy dopiero się zacznie. Z kolei zalane podziemia hali w centrum zostały niedawno osuszone. Do teraz miasto nie poradziło sobie z ubytkami na schodach prowadzących do bulwaru w Oksywiu, gdzie nadal jest zamknięte przejście.

Czytaj też: Gdynia usuwa szkody po ulewie, ale powoli

Kilka dni po ulewie urzędnicy przekonywali, że inwestycje w kanalizację deszczową to był priorytet dla miasta od dłuższego czasu. Skutki opadów miały tylko zwiększyć determinację w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, bez których o nowych zabezpieczeniach można byłoby tylko pomarzyć. Gdynia jest na najlepszej drodze, by uzyskać dofinansowanie w kwocie 20 mln zł, na projekt warty 25 mln zł.

Pierwsze prace kończą się, kolejne w tym roku

Pierwsze prace związane z odwodnieniem są już zresztą realizowane. Kończy się przebudowa, a w niektórych miejscach budowa kanalizacji deszczowej w centrum. Nowa kanalizacja ma łączną długość 1,2 km. Rozkopane były lub nadal są ulice Wybickiego zobacz na mapie Gdyni, Plac Grunwaldzki zobacz na mapie Gdyni, Armii Krajowej zobacz na mapie Gdyni, Bordchardta i skweru Kościuszki zobacz na mapie Gdyni. Przy okazji wykonywany jest remont nawierzchni, a dodatkowym plusem ma być uspokojenie ruchu w tym miejscu.

Skutki podtopień najbardziej odczuli mieszkańcy Orłowa, Małego Kacka i Dąbrowy. Na zdjęciu skutki ulewy przy rzece Kaczej.
Skutki podtopień najbardziej odczuli mieszkańcy Orłowa, Małego Kacka i Dąbrowy. Na zdjęciu skutki ulewy przy rzece Kaczej. fot. mat. prasowe
Niebawem rozpocznie się budowa kanalizacji w ulicach Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońską i Zamenhofa wraz z budową urządzeń podczyszczających i kolektora deszczowego do rzeki Chylonki. Osobno zostanie wykonany wzbudzający kontrowersje remont dróg, w wyniku którego ul. Komierowskiego zobacz na mapie Gdyni będzie łącznikiem miedzy Morską zobacz na mapie GdyniOpata Hackiego zobacz na mapie Gdyni. Razem prace pochłoną ok. 11 mln zł.

- To ściśle wiąże się z rewitalizacją Chyloni. Nie będzie jej bez uporządkowania sytuacji z kanalizacją. Prace rozpoczną się w tym roku, procedura przetargowa trwa - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
W planach nowy zbiornik

Kolejne inwestycje są wciąż w planach, ale - jak zapewniają władze miasta - nieodległych. W tym roku może rozpocząć się budowa długo oczekiwanej przez mieszkańców kanalizacji deszczowej w ulicach Zwierzynieckiej zobacz na mapie Gdyni, Bobrowej zobacz na mapie Gdyni, Wilczej zobacz na mapie GdyniDemptowskiej zobacz na mapie Gdyni na Demptowie.

Wcześniej na przeszkodzie miały stać nierozwiązane kwestie właścicielskie, które udało się uregulować dopiero w zeszłym roku. Na dopływie Potoku Demptowskiego zobacz na mapie Gdyni powstanie dodatkowo otwarty dla spacerowiczów zbiornik retencyjny.

- Pozwoli na czasowe zmagazynowanie wód opadowych oraz zmniejszenie przepływów maksymalnych poniżej zbiornika. Tym samym będzie przeciwdziałał zalaniom i podtopieniom.
Jednocześnie będzie pełnił funkcję zbiornika magazynującego wodę na cele użytkowe, jak
podlewanie zieleni miejskiej czy zmywanie ulic - wyjaśniają gdyńscy urzędnicy.

Przebudowa boisk dla lepszej jakości wniosku

Ostatnim zamierzeniem na najbliższe dwa lata w tym projekcie jest przebudowa dwóch asfaltowych boisk szkolnych przy ul. Wolności zobacz na mapie Gdyni, gdzie znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Zamiast asfaltu pojawi się przepuszczalna nawierzchnia, która przyjmie opady deszczu. Jedno boisko zaprojektowano jako poliuteranowe, natomiast drugie będzie miało nawierzchnię ze sztucznej trawy.

Inwestycja ma odciążyć kanalizację deszczową na Działkach Leśnych i nie znalazła się wśród planów bez powodu.

- Kryteria oceny tego projektu, w którym dodatkowe punkty są przyznawane za transformację nawierzchni nieprzepuszczalnej w przepuszczalną, spowodowały, że postanowiliśmy się ubiegać o dofinansowanie dla boisk przy ul. Wolności - opowiada Michał Guć.
Wszystkie dokumenty trafiły do ministerstwa. Ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania ma być podjęta w najbliższych tygodniach.

Skutki lipcowej ulewy w Babich Dołach

Opinie (100) 1 zablokowana

 • Na najbliższe lata plany acha wam złodzieje już nikt nie uwierzy zrobiliście przez lata z pięknego miasta zaściankowy skansen

  • 63 19

 • A jak przygotowuje się Gdańsk?

  Co roku zalane ulic, piwnice, garaże podziemne itd.

  • 31 29

 • Z kolei zalane podziemia hali w centrum zostały niedawno osuszone

  I co z tego,że osuszone ? Hala Targowa w Gdyni jest najniżej położonym punktem w centrum miasta i będzie dalej notorycznie zalewana jak to miało miejsce w poprzednich latach...beton jeszcze więcej betonu w Gdyni ! Gdzie niby wszystkie opady mają wsiąkać ???

  • 32 5

 • Ciekawe czemu Gdynia tak przystopowała z inwestycjami?

  Przebudowa skrzyżowania ul. 10 Lutego, Dworcowej i Podjazd miała już dawno temu się zakończyć. III etap Chwarznieńskiej też się przesuwa w czasie.

  • 47 8

 • Gdynia znowu ma PLANY

  Oby tylko nie skończyło się wspaniałych pomysłach, dobrych chęciach i ambitnych zamiarach. Dalej Szczurek, chociaż raz przejdź do realizacji tych planów

  • 51 5

 • Boisko ma pomagać w ratowaniu przed podtopieniami Gdyni ?
  To może zakazać noszenia parasoli - niech wsiąka w ludzi ?

  Jeden dekret wystarczy. I nie trzeba dofinansowania z Unii.

  • 43 4

 • Chaos !!!

  Zabetonować Witomino,jeszcze parę wieżowców i betonowych ulic i niech się martwi śródmieście ! Specyficzna konfiguracja Gdyni na wzgórzach i nizinach wymaga specyficznego podejścia do zabudowy. Więcej zieleni mniej bloków i parkingów na wzgórzach a nowe budy tylko dalej poza nielicznymi wyjątkami i tym co daje miejsca pracy. Hipermarkety ze swą zabetonowaną powierzchnią to skandal i przyczyna nieszczęść.

  • 26 3

 • ludzie proszę nie głosujcie na samoklike bo to już nawet nie jest śmieszne

  na karwinach do dziś nie naprawiono wiaduktu, nie zrobiono nic zeby temu zapobiec w przyszłosci, Gdynia pod rzadami tych błaznów upada, niestety :(

  • 45 7

 • Jakoś ostatnio dużo planów maja bo sie wybory zbliżają a potem cisza i kolejny remont Kwiatkowskiego w tym sa mistrzami

  • 31 5

 • Rzeka Kacza podmyła także budynek Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Orłowie.

  Dobrze że bose. Nie muszą nowych butów kupować:)

  • 33 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.