Fakty i opinie

Gdynia odda tereny pod budowę rządowych mieszkań

Teren, gdzie mają powstać mieszkania nie został jeszcze określony. Wstępnie wiadomo, że będą to północne rejony miasta.
Teren, gdzie mają powstać mieszkania nie został jeszcze określony. Wstępnie wiadomo, że będą to północne rejony miasta. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Około 500 mieszkań na wynajem może w najbliższym czasie powstać w Gdyni w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus na działkach o powierzchni siedmiu hektarów. Kolejnym krokiem będą procedury i analizy, które mają doprowadzić do podpisania umowy inwestycyjnej. Gdańsk także jest otwarty na współpracę z rządem.Czy program Mieszkanie Plus okaże się sukcesem?

tak, jestem o tym przekonany(a) 20%
raczej tak, ale na efekty trzeba będzie poczekać kilkanaście lat 18%
raczej nie, może okazać się, że nie ma na niego wystarczających środków w budżecie państwa 27%
nie, raczej nie ma na to szans 35%
zakończona Łącznie głosów: 1420
Zgodnie ogólnymi założeniami przygotowanego przez rząd programu Mieszkanie Plus na gruntach Skarbu Państwa lub wskazywanych przez gminy powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.

Tańszy czynsz dla rodzin wielodzietnych i ubogich

Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy.

Czytaj również: Bezdomni remontują mieszkanie, by później w nim zamieszkać

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale o najem będą mogli ubiegać się wszyscy chętni.

Pilotażową częścią programu zajmuje się BGK Nieruchomości S.A. - spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkania na północy Gdyni

Jej przedstawiciel gościł w środę w Gdyni, która postanowiła dołączyć do programu. Zaoferowała działkę o wielkości ponad siedmiu hektarów, na której - według wstępnych analiz - może powstać nawet 500 mieszkań na wynajem. Niewykluczone, że pierwsze już w 2018 roku.

- W szczególny sposób patrzymy na młode pokolenie. Ci ludzie nie zawsze posiadają zdolność kredytową, nie zawsze mogą planować zakup własnego mieszkania. A to realna szansa na zbudowanie stabilizacji. Najem jest bardzo elastyczny. Pozwala młodym ludziom mobilnie podążać za pracą. Podpisujemy list po miesiącach przygotowań, ale przed nami wiele pracy - wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Na razie znana jest jedynie wstępna lokalizacja, gdzie pojawią się budynki. Wiadomo jednak, że nie będzie to centrum miasta.

- Wstępnie możemy mówić o dwóch dużych terenach w północnej części Gdyni. Nie są to tereny zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych rejonach miasta. Wartość mieszkań byłaby wtedy zbyt duża. Gminy wchodząc w taki program uzyskują korzyści, a dla nas najważniejsze jest uzyskanie adekwatnej liczby mieszkań w stosunku do polityki społeczno-mieszkaniowej miasta - wyjaśnia Szczurek.
Gdynia nie buduje, tylko remontuje

Mimo że prezydent Gdyni zaznaczał, że program nie jest kierowany do najuboższych, może częściowo pomóc rozwiązać kwestię regularnego braku mieszkań komunalnych w mieście. Według danych z końca sierpnia na mieszkania socjalne czeka blisko 700 osób, a na komunalne - blisko setka. Gdynia dysponuje 5384 lokalami mieszkalnymi, rocznie odzyskując od 100 do 120.

Czytaj też: W Trójmieście przybywa mieszkań komunalnych

Nowych się nie buduje, więc miejsce zwalnia się jedynie w przypadku zgonów, eksmisji lub ruchów ludności. Przedstawiciele miasta zaznaczają jednak, że duże środki wydają na ich remonty. W 2014 roku wydano na nie 900 tys. zł, rok później blisko 800 tys. zł, a w tym roku 1,2 mln zł.

Duże kwoty pochłaniają też odszkodowania z miasta, o które najczęściej ubiegają się właściciele mieszkań zajmowanych przez osoby z nakazem eksmisji, których lokum powinna zapewnić gmina. W 2015 roku wydano na ten cel z budżetu miasta 1,5 mln zł.

3 mln mieszkań do 2030 roku

Z podpisanego porozumienia zadowoleni są przedstawiciele spółki, kreśląc przy okazji wizję zmian.

- Cieszę się, że Gdynia dołącza do programu. Jest ona traktowana jak miasto wzorcowe przez wiele innych miast w Polsce. Program dostosowuje się do specyfiki danego miasta. Mamy już 30 miast i kolejne czekające na podpisanie listów intencyjnych - to 10 tys. mieszkań - opowiada Bartłomiej Pawlak, doradca zarządu BGK Nieruchomości.
Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

- W Polsce brakuje 2,7 mln nowych mieszkań, do czego chcemy dojść w roku 2030. Mówimy o 3 mln nowych mieszkań. Program Mieszkanie Plus jest aktywnym poszukiwaniem rozwiązania tego wyzwania - dopowiada.
Gdańsk także jest otwarty na współpracę z rządem

Władze Gdańska swoje stanowisko w sprawie programu Mieszkanie Plus przysłało nam już po publikacji tego artykułu. Podkreślają, że są w trakcie realizacji szerokiego programu budownictwa mieszkaniowego, realizowanego z powodzeniem już od wielu lat w oparciu o istniejące programy rządowe takie jak m.in. program bezzwrotnego dofinansowania z Funduszu Dopłat, czy społecznego budownictwa czynszowego.

- I od samego początku otwarci jesteśmy także na współpracę w ramach nowego zapowiadanego programu rządowego. Miasto przygotowało w tym celu szczegółową analizę terenów Skarbu Państwa na terenie Gdańska i przekazało ją Wojewodzie Pomorskiemu oraz Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa. Przedstawiciele Wojewody i BGK Nieruchomości zwrócili się do nas z dodatkowymi pytaniami, na które udzieliliśmy już odpowiedzi. Gdańsk gotowy jest także do rozmów na temat realizacji programu na terenach należących do gminy - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.
Ponadto spółki miejskie (Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, TBS "Motława" i Gdańska Infrastruktura Społeczna), powołane przez miasto do realizacji budownictwa mieszkalnego dla gdańszczan od początku swojej działalności wybudowały już łącznie blisko 3 100 lokali mieszkalnych. Z czego w 2016 roku do użytku oddanych zostanie łącznie 186 mieszkań. I na tym nie koniec. Realizowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe - do końca 2018 roku Gdańsk zamierza wybudować kolejne 424 lokale mieszkalne.

Opinie (474) 6 zablokowanych

 • Tylko nie rządowe projekty w Gdyni!

  • 121 138

 • Najpierw drogi potem mieszkania

  Oddadzą tereny pod budowę mieszkań, niech tylko nie zapomną o drogach dojazdowych, obecne i tak już są ciągle zakorkowane.

  • 215 19

 • I bardzo słusznie

  W Gdyni mieszkania będą dla mieszkańców, w Gdańsku tylko dla Adamowicza

  • 204 157

 • Rozdawnictwo

  Jasne rozdać nieudacznikom i dzieciorobom

  • 279 145

 • Mieszkanie + będzie sukcesem w rozpieprzeniu budżetu państwa..

  • 224 83

 • a Gdansk na co czeka ??

  Pan Adamowicz boi się o swoje mieszkania? - że spadnie popyt??/\
  Łaskę Pan robisz?
  Nie każdego stać na apartamenty.

  Kredyciarze piszczą, to nie jest rozdawnictwo ale biznes i bowiązek rządu w jednym.

  • 86 149

 • super

  Szkoda jedynie, że dojazd na północną część Gdyni i tak już jest bardzo utrudniony. Kolejne osiedla w tym nie pomogą.

  • 131 19

 • Nie dla takich projektów.

  Kto tam zamieszka, albo koledzy Krzysia, Puchatek, Kłapouchy i inni, albo menelstwo z pobliskich okolic.
  Swoje "M" musiałem kupić za swoje ciężko zarobione pieniądze. Za te mieszkania wszyscy zapłacimy, rząd nie ma własnych pieniędzy tylko operuje naszymi podatkami.

  • 221 76

 • Dziękujcie Szczurkowi, ze w to wchodzi.

  Będą mieszkania.

  • 30 43

 • Myslę że powinni oddać działkę pod UM

  i tak "klika gryzonia" nic nie robi co oczekują mieszkańcy tylko wspiera "swojaków" aby było dobrze IM dobrze . Pozdrowienia dla tych którzy mają rózowe okulary i twierdzą że w Gdyni jest wszystko lega artis

  • 48 32

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.