• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: remont willi, która ma ceramiczną elewację

Michał Sielski
14 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Największym problemem było zamówienie płytek ceramicznych, które będą wykonane jak oryginalna przedwojenna elewacja.
  • Największym problemem było zamówienie płytek ceramicznych, które będą wykonane jak oryginalna przedwojenna elewacja.

Willa Bliźniacza znajdująca się przy ul. Korzeniowskiego 25Mapka u stóp Kamiennej Góry w Gdyni odzyska dawny blask. Jest to jeden z pięciu budynków w mieście, który posiada elewację z ceramicznych płytek. Obecnie trwają w niej prace konserwatorskie współfinansowane z miejskiego budżetu na renowację zabytków.



Podobają ci się przedwojenne budynki?

Willa bliźniacza powstała w latach 1936-1937 i jest zabytkiem wpisanym do wojewódzkiego rejestru. To jeden z pierwszych w Polsce przedwojennych "bliźniaków", który przed II wojną światową należał do dwóch rodzin.

Potem przeżywał burzliwą historię, jak wiele większych obiektów mieszkalnych w okolicy centrum Gdyni. Przez pewien czas były w nim nawet mieszkania komunalne. Przez większą część dziesięcioleci jednak niszczał, do czasu, gdy został przejęty przez prywatnych właścicieli, którzy zaczęli ją remontować.

Elewacja z ceramicznych płytek



Przedwojenne zdjęcie Willi Bliźniaczej. Przedwojenne zdjęcie Willi Bliźniaczej.
Willa nie wyróżniała się nigdy bryłą czy zdobieniami, bo jej forma architektoniczna jest bardzo surowa. Nietypową ma za to elewację - w całości obłożona jest żółtymi, ceramicznymi płytkami.

- W latach 30. XX wieku ten materiał wykończeniowy był bardzo ceniony, ale nie stosowano go zbyt często. W Gdyni takimi płytkami wykończono tylko dwie kamienice i trzy wille - informuje biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.
Prace budowlane w willi już trwają. W ich ramach wyremontowany zostanie dach oraz fundamenty, a także elewacje od strony południowej i zachodniej. To duży sukces, bo właściciele szukali materiału na nie od wielu miesięcy w całej Polsce. W końcu udało im się jednak znaleźć cegielnię, która wykonała na zamówienie płytki na wzór oryginalnych, w kolorach żółtym i brązowym.

Każdy może wystąpić o dotację

Udzielanie dotacji z budżetów samorządów lokalnych odbywa się na podstawie art. 81 ustawy z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dotacje mogą być przyznane wyłącznie na prace przy budynkach objętych ochroną konserwatorska tzn. wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków, albo położonych na obszarze zabytkowym lub figurujących w gminnej ewidencji zabytków. Jest to forma wsparcia publicznego na prace przy budynkach, których dotyczą znaczne ograniczenia w możliwościach przekształceń i których remonty obwarowane są wymogami konserwatorskimi co wpływa znacząco na wzrost kosztów.

Zgodnie z ustawą dotacje przyznawane są przez Radę Miasta. W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania w Gdyni programu dotacji na zabytki, przeprowadzono ze wsparciem finansowym miasta prace przy ponad 100 obiektach.

Więcej informacji na temat dotacji na zabytki, a także relacje z przeprowadzonych już dotacji można uzyskać pod adresem: gdynia.pl/dotacje

Najbliższy termin składania wniosków o dotacje na 2021 rok upływa 10 stycznia 2021 r.

Miejsca

Opinie (116) 7 zablokowanych

  • Znam właścicieli

    Akurat oni są przeciw Szczurkowi

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane