Fakty i opinie

stat

Gdynia: ułatwienia dla rowerzystów przy dworcu

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: do końca września ułatwienia dla rowerzystów przy dworcu

Z jednej strony droga rowerowa kończy się na środku chodnika, a z drugiej nie da się na nią legalnie wjechać. W przyszłym roku skrzyżowanie ul. Morskiej i Warszawskiej zostanie przebudowane, by rowerzyści mogli pokonać je bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Gdynia dostała 0,5 mln zł dofinansowania na ten projekt.Czy jadąc rowerem, bardziej przestrzegasz przepisów, niż np. kierując samochodem?

nie, wręcz pozwalam sobie na więcej ustępstw 41%
stosuję się do przepisów tak samo, nieważne, czym jadę 45%
tak, bo w razie wypadku może się to skończyć tragicznie 14%
zakończona Łącznie głosów: 550
Obecnie sytuacja na skrzyżowaniu ul. Morskiej i Warszawskiej jest kuriozalna. Dla jadących rowerem od strony Grabówka droga rowerowa kończy się na chodniku. Żeby kontynuować jazdę w stronę centrum, trzeba więc wcześniej zjechać na jezdnię ul. Morskiej, ale robią tak tylko stali bywalcy, bo żaden znak nie informuje, że to ślepa trasa. Pozostali - za znakiem "koniec drogi rowerowej" - przejeżdżają przez fragment chodnika i wjeżdżają w jezdnię ul. Warszawskiej lub poruszają się dalej prosto przez przejście dla pieszych.

Dla jadących od ul. Warszawskiej jest jeszcze ciekawiej. Jeśli chcą skręcić w prawo w stronę centrum, to sprawa jest jasna - legalnie mogą wybrać tylko jezdnię. Jeśli jednak chcą skręcić w lewo, to muszą pogłówkować. Jedyna legalna opcja to skręt w lewo tuż za światłami przed ul. Morską i przejechanie obok przejścia dla pieszych (przejazdu rowerowego tu nie ma). To nie koniec, bo wtedy trzeba zejść z roweru, przejść kilka metrów chodnikiem, by dojść do zaczynającej się na chodniku drogi rowerowej i stamtąd można kontynuować drogę na rowerze...

Kto się w tym nie pogubił, może spokojnie uznać się za mistrza ortodoksyjnego przestrzegania przepisów. Fakty są jednak takie, że większość osób wybiera tu inne rozwiązania, a ich kombinacje bywają przeróżne. Próbkę możecie zobaczyć na filmie pod tekstem.

Są pieniądze, będą zmianyPrzejazd na drugą stronę ul. Morskiej pozwoli na dotarcie do dworca PKP.
Przejazd na drugą stronę ul. Morskiej pozwoli na dotarcie do dworca PKP. mat. ZDiZ Gdynia
Na szczęście w przyszłym roku zagadki logiczne znikną, a pojawi się intuicyjne i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki ponad 0,5 mln zł dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych w zbliżającym się wielkimi krokami 2020 roku uda się wybudować nową sygnalizację świetlną, która umożliwi przejazd rowerem z jednej strony ul. Morskiej na drugą, gdzie jest droga pieszo-rowerowa, prowadząca do dworca. Co ciekawe - na osobnej fazie świateł dla rowerzystów nie stracą kierowcy, bo w tym czasie i tak czekają na Morskiej, a zielone mają jadący z ul. Warszawskiej. Będzie też połączenie ul. Morskiej z Warszawską. Z kolei przejście dla pieszych będzie dużym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą samodzielnie korzystać z tunelu łączącego ul. Warszawską z ul. Morską.

- Konsekwentnie inwestujemy w infrastrukturę rowerową, ale nie zapominamy też o potrzebach pieszych mieszkańców naszego miasta. Dlatego też kompleksowa przebudowa skrzyżowania ulicy Morskiej z Warszawską zapewni rowerzystom płynny przejazd z północnych dzielnic Gdyni do centrum miasta. Z kolei piesi uczestnicy ruchu zyskają ułatwienie w postaci naziemnego przejścia - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Opinie (84) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.