• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia użyje fusów z kawy do posypywania chodników

Ewelina Oleksy
8 lutego 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście
 • We Lwowie fusy z kawy wykorzystywane są do posypywania chodników. Ten pomysł spodobał się w Trójmieście.
 • We Lwowie fusy z kawy wykorzystywane są do posypywania chodników. Ten pomysł spodobał się w Trójmieście.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił, że przetestuje kawowe fusy zamiast soli do posypywania oblodzonych chodników. Pomysł podpatrzony na Ukrainie zrobił furorę w mediach społecznościowych i dotarł do trójmiejskich urzędników. Gdynia już planuje wprowadzić go w życie, Gdańsk to rozważy, a Sopot jest na nie.Kawiarnie i herbaciarnie w TrójmieścieCzy posypywanie chodników kawą zamiast solą to dobry pomysł?

- Zainspirowani przez Lwów podejmiemy się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w jednym z naszych parków w Krakowie - poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i zwrócił się z prośbą o kontakt do kawiarni, które chcą wziąć udział w tym eksperymencie.
Lwów zaczął używać fusów z kawy zamiast soli do posypywania chodników na początku lutego. Pomysł rozniósł się w mediach społecznościowych z prędkością światła. Jego zwolennicy zaczęli też oznaczać trójmiejskie instytucje z prośbami, by spróbować też z tym rozwiązaniem na lokalnym gruncie. Sprawdziliśmy więc, co na to trójmiejscy urzędnicy.

Gdynia użyje fusówGdynia już deklaruje, że wprowadzi pomysł w życie i użyje fusów z kawy do posypywania chodników.

- Pomysł jest bardzo ciekawy i bardzo ekologiczny - świetnie wpisujący się w ideę naszego klimatycznego centrum. Będziemy chcieli wprowadzić ten pomysł pilotażowo, gdzieś w przestrzeni naszego miasta - może to będzie teren jakiegoś parku kieszonkowego - mówi nam Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 • Fusy z kawy, zamiast soli, mogą służyć do zimowego utrzymania chodników.
 • Chodniki posypane fusami z kawy nie są śliskie.

Gdańsk będzie się przyglądał efektomGdańsk na razie podchodzi z dystansem do zimowego wykorzystania fusów. Nie wyklucza jednak, że jeśli sprawdzi się to w innych miastach, to też wprowadzi takie rozwiązanie.

Czytaj też: 41 tys. zł kar za nieodśnieżanie w Gdańsku

- Pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo ciekawy. Mało tego, wywołał ogromne zainteresowanie, a u niektórych wręcz zachwyt. Od niedzieli dostajemy mnóstwo zapytań o fusy. Zadać sobie należy jednak kilka pytań, zanim podejmie się decyzję o wykorzystaniu tego odpadu do uszorstniania parkowych alejek. My wykorzystujemy do tego jedynie piach - najbardziej neutralny materiał - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Przepisy określają jednoznacznie, jakich substancji można używać do zimowego utrzymania różnego rodzaju nawierzchni i nie ma wśród nich fusów. Z zainteresowaniem będziemy się jednak przyglądać działaniom Krakowa, a właściwie efektom tych działań - zaznacza.

Sopot nie planuje wykorzystać kawySopoccy urzędnicy mówią, że choć pomysł wykorzystania zużytej kawy do posypywania oblodzonych chodników jest ciekawy i "wydaje się być proekologiczny", to nie planują go testować.

- W obecnej chwili nie planujemy zastąpienia piasku kawą, gdyż budzi nasze wątpliwości kwestia doprowadzenia do porządku chodników i parków po zimie. Dodatkowo do minimum staramy się ograniczyć wykorzystywanie soli w miejscach, gdzie jest to niezbędne. Kawa zakwasza grunt, co nie służy wszystkim roślinom - mówi Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu. - Warto wykorzystać fusy od kawy do zakwaszania gleby pod np. hortensje - ale dla ogrodu przydomowego.
Urzędniczka dodaje też, że fusy z kawy lepiej wykorzystać jako bioodpad do produkcji kompostu.

 • Pomysł podchwyciła już Gdynia, która zamierza wprowadzić go w życie.
 • Chodniki posypane fusami z kawy nie są śliskie.

Są plusy i minusyGreen Projects - blog o ekologii to rozwiązanie chwali.

- Zalet takiego rozwiązania jest kilka: wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona psich łap oraz aromat dodający energii spacerowiczom - wskazuje Green Projects.
Zobacz też: Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Poza niewątpliwymi zaletami tego ekologicznego pomysłu w sieci pojawiło się też już jednak sporo argumentów na niekorzyść używania fusów.

Fusy z kawy mogą bowiem ograniczać wzrost roślin, działać toksycznie na mikroflorę gleby i dżdżownice, mogą też wpłynąć na zaburzenie działania instalacji oczyszczania ścieków.
10:17 9 LUTEGO 21

W Gdyni kolejna innowacja w odśnieżaniu (17 opinii)

W Gdyni kolejna innowacja w odśnieżaniu. Będą sypiać fusami z kawy!
Gdynia już deklaruje, że wprowadzi pomysł w życie i użyje fusów z kawy do posypywania chodników.

- Pomysł jest bardzo ciekawy i bardzo ekologiczny - świetnie wpisujący się w ideę naszego klimatycznego centrum - mówi nam Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W Gdyni kolejna innowacja w odśnieżaniu. Będą sypiać fusami z kawy!
Gdynia już deklaruje, że wprowadzi pomysł w życie i użyje fusów z kawy do posypywania chodników.

- Pomysł jest bardzo ciekawy i bardzo ekologiczny - świetnie wpisujący się w ideę naszego klimatycznego centrum - mówi nam Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (376)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane