Fakty i opinie

Gdynia w filmie "Solid Gold" Jacka Bromskiego

Janusz Gajos jest jedną z gwiazd filmu "Solid Gold", który trafi do polskich kin w październiku. Nz. z Martą Nieradkiewicz i reżyserem Jackiem Bromskim.
Janusz Gajos jest jedną z gwiazd filmu "Solid Gold", który trafi do polskich kin w październiku. Nz. z Martą Nieradkiewicz i reżyserem Jackiem Bromskim. fot. Jan Ziarnicki / Gdynia.pl

"Solid Gold", film inspirowany aferą Amber Gold, wejdzie na ekrany kin w październiku. Jednym ze współproducentów filmu jest Gdynia, w której toczy się akcja i gdzie kręcono część zdjęć. Wśród aktorów są Andrzej Seweryn i Janusz Gajos, a reżyserował Jacek Bromski.Jak często chodzisz do kina?

w ogóle nie chodzę 22%
raz na kilka miesięcy 49%
częściej niż raz na kilka miesięcy 17%
chodzę regularnie do kina 12%
zakończona Łącznie głosów: 818
Akcja filmu toczy się na pograniczu świata polityki, biznesu i mafii. Luźno inspirowana jest aferą Amber Gold. Choć główny "zły" nie jest młodym biznesmenem, jak Marcin P., lecz starym wyjadaczem, z przeszłością i znajomościami w służbach, to także inwestuje w linie lotnicze - "Air Pomerania".

Kaja Miller (Marta Nieradkiewicz) jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając, zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.

Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) - nieuczciwego biznesmena, wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej - tyle opis dystrybutora filmu.

- To nie tylko film sensacyjny, ale także ciekawie opowiedziana historia o Trójmieście w okresie po transformacji - mówił w ubiegłym roku Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Gdynia jednym z bohaterów filmu Solid GoldJednym ze współproducentów filmu jest Gdyński Fundusz Filmowy, który wsparł produkcję filmu Jacka Bromskiego kwotą 600 tys. zł. [wcześniej urzędnicy błędnie poinformowali nas o wsparciu w wysokości 800 tys. zł - dop. red.]. Także z tego powodu akcja filmu dzieje się w Gdyni, a zdjęcia kręcono w Gdyni i Sopocie.

- Zdjęcia do "Solid Gold" powstawały m.in. w gdyńskich plenerach, np. we wnętrzach biurowca z widokiem na morze w strefie Gdynia Waterfront zobacz na mapie Gdyni, na skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni jest scena z Darem Pomorza w tle oraz w okolicy bulwaru Nadmorskiego zobacz na mapie Gdyni (jedna z widowiskowych scen gangsterskich została nakręcona przed popularnym barem Contrast zobacz na mapie Gdyni). Zdjęcia były także realizowane w m.in. Sopocie - mówi Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiego Centrum Filmowego.
W filmie pojawia się m.in. dom Stefana Żeromskiego w Orłowie.
W filmie pojawia się m.in. dom Stefana Żeromskiego w Orłowie. fot. Jan Ziarnicki / Gdynia.pl
Koszt filmu wyniósł 9 mln zł. Z informacji dostępnych na stronie Gdyńskiego Centrum Kultury wynika, że Gdyński Fundusz Filmowy dofinansował produkcję filmu "Solid Gold" kwotą 600 tys. zł. 3 mln wyłożyła Telewizja Polska, partycypowały też Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny. Producentem filmu jest Akson Studio.

Opóźniona dystrybucja filmuDystrybucją filmu zajmuje się Telewizja Polska S.A. Początkowo planowano, że film trafi do kin na początku lipca, ale dystrybutor przełożył datę premiery na 11 października. Według jednych mediów podyktowane jest to chęcią pokazania filmu tuż przed wyborami, według innych - słabością komórki odpowiedzialnej za dystrybucję w TVP, która do niedawna zatrudniała tylko jedną osobę.

Opinie (244) ponad 20 zablokowanych

 • W końcu film o powiązaniach polityki i biznesu,no afera amber golt była zaiste szyta grubymi nićmi.Data premiery nieprzypadkowa,choć w sumie i tak wiadomo kto wygra najbliższe 20 lat wybory.W styczniu jeszcze będą Psy 3,też dobre będzie.

  • 93 48

 • Pisowska propaganda

  • 122 157

 • Kontra PISu dla "polityki" Vegi

  • 138 32

 • Odpowiedż na Vegę

  • 93 27

 • Pojde obejrzec na pewno.

  Nareszcie film pokazujacy co sie dzialo w Trojmiescie w Amber Gold. Pamietamy kto ciągnął samolot i tym samym reklamowal projekt. Sama wplacilam 20 tysiecy i do dzisiaj nic nie odzyskalam.

  • 142 124

 • W propagandzie to oni są dobrzy

  W niczym innym już nie. No ale ciemny lud wszystko kupi, i to niestety jest prawdą.

  • 82 93

 • Podtytuł "PiS zaprowadza porządek"

  Prezesa Woca gra Ferdek Kiepski, nie obrażając Ferdka... :D Wystarczy spojrzeć na sponsora(TVPiS) i dystrybutora(TVPiS) w jednej osobie i wszystko jasne, jaka wymowa filmu i dlaczego taki termin premiery. Przypadek? Nie sądzę.... Żałosna próba odbicia elektoratu.

  • 70 94

 • Taaaa. Niby skąd scenarzysta miałby wiedzieć co się naprawdę działo?

  Może będą też sceny pokazujące Polskę w ruinie? Przecież wszyscy wiemy, że wg PiS w czasach Amber Gold żarliśmy piach z biedy.

  • 34 13

 • To 1 mln czy 300 tys. tego wsparcia?

  • 13 8

 • Jak to mówi popularne przysłowie

  "niemądrych inaczej" nie sieją... Osoby inteligentne wiedziały, że takie zyski są nierealne w "normalnej polskiej rzeczywistości"...

  • 30 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.