Fakty i opinie

stat

Gdynia: więcej drzew, nieco mniej miejsc parkingowych

To zdjęcie wzbudziło sporo kontrowersji, ale urzędnicy uspokajają: liczba miejsc dla niepełnosprawnych nie zmniejszy się.
To zdjęcie wzbudziło sporo kontrowersji, ale urzędnicy uspokajają: liczba miejsc dla niepełnosprawnych nie zmniejszy się. fot. Internet

Część mieszkańców Gdyni i kierowców dziwi likwidacja niektórych miejsc parkingowych w centrum miasta. To przygotowanie do sadzenia miłorzębów, które mają na 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni utworzyć szpaler - na taki projekt z Budżetu Obywatelskiego zagłosowali mieszkańcy.Czy drzewa na chodniku przy ul. 10 Lutego to dobry pomysł?

tak, powinno być ich jak najwięcej

54%

tak, ale nie kosztem miejsc parkingowych

25%

nie, centrum miasta to nie las

21%
Nasadzenia drzew poprzedzają prace ziemne. W chodnikach, na których namalowano linie parkingowe, powstają korytka, w których będą rosły miłorzęby. W sumie przy ul. 10 Lutego będzie 36 nowych drzew.

Nie wszystkim się to jednak podoba. Przede wszystkim dlatego, że kilka miejsc parkingowych zniknie.

"Dojazd do kebaba musi być"- I po co komu te drzewa? Co z tego, że będzie ładnie, skoro utrudnia się w ten sposób życie mieszkańców? Już wolę, żeby było brzydko, ale żeby się dało normalnie funkcjonować i kiedy będę chciał podjechać na kebab, to podjadę na kebab, a nie podjadę na parking i przejdę się 10 minut do kebabu - denerwuje się Krzysztof, uczeń szkoły średniej, na profilu facebookowym "Nasz gdyński syf powszedni".

Pomiędzy drzewami ozdobne trawyNarzekanie niewiele jednak już zmieni. Sadzenie drzew to projekt z budżetu obywatelskiego z 2017 roku. Za 216 tys. zł zostaną nie tylko posadzone, ale też wyposażone w tzw. systemy antykompresyjne i przeciwkorzeniowe, co zapobiegnie ich obumieraniu. Spotkało to bowiem 13 starszych drzew przy tej ulicy, które zostaną usunięte.

Saldo i tak będzie dodatnie - liczba drzew przy ul. 10 Lutego powiększy się o 23. Drzewa będą sadzone co 8,5 m i 5,5 m. W większości miejsc będą po dwa obok siebie. Między nimi pojawią się ozdobne trawy.

Czytaj także: Kontrowersyjne drzewa w Orłowie.

- Konsekwentnie realizujemy wizję Miasta Wspólnego na Gdynię przyjazną wszystkim. Drzewa na ul. 10 Lutego, a obok - również według naszego pomysłu i na podstawie koncepcji wyłonionej w konkursie przez nas zorganizowanym - rozpocznie się remont ul. Abrahama - mówi Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne, pomysłodawca projektu nasadzeń. - Udało się też przekonać władze miasta do dobrego rozwiązania dla ul. Starowiejskiej, która zostanie przebudowana w ciągu najbliższych lat w strefę pieszą. To oczywiście nie koniec naszych pomysłów, zarówno na Śródmieście, jak i na całą Gdynię - dodaje.

Opinie (300) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.