Fakty i opinie

Gdynia: więcej światła na przejściu przy PPNT

Najnowszy artukuł na ten temat Piesi czekają, by kierowcy mogli skręcić w prawo
Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Stryjskiej i al. Zwycięstwa jest niebezpieczne zwłaszcza po zmroku.
Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Stryjskiej i al. Zwycięstwa jest niebezpieczne zwłaszcza po zmroku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia doświetli przejście i przejazd rowerowy na skrzyżowaniu ul. Stryjskiej i al. ZwycięstwaMapka przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W planach jest też przebudowa krzyżówki, a prace projektowe mają się rozpocząć w 2021 roku.Czy miewasz problem ze skrętem w lewo na skrzyżowaniach bez osobnej sygnalizacji?

tak, bardzo często 32%
tak, ale to pojedyncze przypadki 31%
nie, dla dobrego kierowcy to żadna trudność 37%
zakończona Łącznie głosów: 278
Skrzyżowanie przy al. Zwycięstwa z ul. Stryjską to zdaniem wielu mieszkańców jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na mapie drogowej Gdyni.

Największym wyzwaniem dla kierowców jest skręt w lewo. Dotyczy to wjazdów z obydwu stron ul. Stryjskiej w al. Zwycięstwa oraz z al. Zwycięstwa w Stryjską - dla wjeżdżających na wiadukt (jadąc z przeciwnej strony al. Zwycięstwa, skręcać w lewo nie można).

Potrzebne sygnalizatory i osobny pasProblemem jest to, że sygnalizatory nie posiadają dodatkowego światła do skrętu w lewo. To powoduje, że na środku skrzyżowania dochodzi wielokrotnie do zamieszania, zdarzają się też stłuczki i kolizje. Dodatkowo chcący wjechać na wiadukt nie mają na al. Zwycięstwa osobnego pasa w lewo, zajmują miejsce tuż przy krawędzi jezdni, stykając się karoserią z jadącymi prosto.

graf. Trojmiasto.pl
Do najbardziej tragicznego wypadku w ostatnich latach doszło na tym skrzyżowaniu w 2018 roku. Zderzyły się dwa samochody - jadące al. Zwycięstwa audi oraz skręcający w lewo w ul. Stryjską mercedes. Dwie osoby znajdujące się w audi - w tym 22-letni kierowca - zginęły, a trójka pasażerów została ranna. Aby uniknąć czołowego zderzenia, kierujący audi skręcił w prawo, zahaczając o przód mercedesa. Obróciło go w prawo i z dużą siłą uderzył w tył stojącego w zatoce autobusu.

Skutki wypadku na al. Zwycięstwa i Stryjskiej w Gdyni w 2018 roku


Piesi zagrożeni najbardziej po zmrokuNa baczności muszą się mieć też piesi i rowerzyści jadący wzdłuż al. Zwycięstwa po stronie PPNT. Choć teoretycznie powinni być bezpieczni, mając zielone światło pozwalające na przejście bądź przejazd, to kierowcy skręcający w lewo z al. Zwycięstwa często zatrzymują się tuż przed ich stopami. Potrącenia nie są rzadkością. Niebezpiecznie jest zwłaszcza po zmroku. Sęk w tym, że mimo iż to przejście jest uczęszczane przez pracowników PPNT oraz pasażerów SKM, to nie ma tam dodatkowego oświetlenia pasów.

Potrącenie pieszego. Film z 2017 rokuWypadek na skrzyżowaniu Stryjska - al. Zwycięstwa. Film z 2019 roku


Najpierw światło, później przebudowaUrzędnicy w Gdyni przez lata nie reagowali poważniej na te zdarzenia. Jest szansa, że to się wkrótce zmieni. Zarząd Dróg i Zieleni zapowiada, że niebawem pojawią się lampy w tym miejscu.

Urzędnicy obiecują, że pojawi się tu niebawem oświetlenie do pieszych. Na razie są jedynie latarnie dla kierowców.
Urzędnicy obiecują, że pojawi się tu niebawem oświetlenie do pieszych. Na razie są jedynie latarnie dla kierowców. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Energa Oświetlenie otrzymała od nas zgłoszenie na doświetlenie wskazanego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego. Chcemy doświetlić nie tylko przejście w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania, ale też kolejne przejście dla pieszych na ul. Stryjskiej przy SKM Redłowo - wyjaśnia Hanna Wyszyńska z Zarządu Dróg i Zieleni.
W planach jest też przebudowa skrzyżowania. Urzędnicy zapowiadają, że prace projektowe mają się rozpocząć w 2021 roku. Niewykluczone, że będą powiązane z planowaną budową biurowca przy stacji benzynowej, na co w 2018 roku, zatwierdzając projekt planu miejscowego, zgodzili się gdyńscy radni.

Opinie (54) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Przebudujcie w końcu to skrzyżowanie!

  ile tam jeszcze ma byc wypadków?! Konieczny lewoskret ze zwycięstwa do stryjskiej i dodatkowa sygnalizacja. To na początek.

  • 35 7

 • Myślę że takich doświetleń potrzebuje circa 500 przejść dla pieszych w Gdyni...W większość kierowców jak zasiadają do swego tdi na fryturę jakby sam dyiabeł wstępował....

  • 17 6

 • Ohohoho to po takiej inwestycji cały budżet inwestycyjny Gdyni na 2020 będzie wyczerpany

  • 40 11

 • Na tego rowerzystę po lewej bez żadnej lampki czy nawet odblasków to brak słów.

  Fajnie, że ma chociaż kask - szkoda, że czarny jak cały strój.

  • 31 8

 • W końcu !!!!!!

  • 2 5

 • Gdyby z tego skrzyżowania korzystał prezydent Wojciech w drodze do pracy lub do domu, już dawno zostałoby przebudowane i lepiej oświetlone.

  • 23 5

 • Prace projektowe rozpoczną się w 2021 roku - no grubo... ciekawe kiedy realizacja a to tylko światła ależ wstyd... dla miasta oczywiście że ma takich urzędników

  • 29 6

 • Czego oczekiwać po Gdyni skoro mieszkańcy montują lustra drogowe za 3tys w ramach budżetu obywatelskiego...

  • 8 5

 • Zbudowałbym tam rondo

  I wcale nie żartuję

  • 16 12

 • Za dnia też tam są wypadki

  To skrzyżowanie to jakaś kpina dla skręcających w lewo z jednej i w prawo z drugiej strony

  • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.