- 1 Wyszedł ze sklepu w butach za 1,2 tys. (104 opinie)
- 2 Wiedzą kto zakłóca sygnał GPS w Trójmieście (31 opinii)
- 3 Falstart odcinkowego pomiaru prędkości (124 opinie)
- 4 Wysypiska tracą miliony złotych przez kaucje (508 opinii)
- 5 Szarpanina między taksówkarzami (232 opinie)
- 6 Starlink dostarczy internet do samolotu (49 opinii)
Gdynia zamówiła wizualizacje kolei linowej
Czy w Gdyni powstanie kolej linowa? W tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie koncepcji programowej za ok. 1,1 mln zł. - Trwa zbieranie danych - mówią urzędnicy, którzy - nie czekając - zlecili stworzenie wizualizacji inwestycji. Koszt? 35 tys. zł.
- Pierwsze środki na kolej linową w Gdyni wydane
- Miasto zleciło wykonanie wizualizacji projektu kolei linowej
- Wstępne spotkania z zainteresowanymi podmiotami
- Jakub Ubych: Nie ma uzgodnień, jest chaos informacyjny
- Pod koniec 2026 r. Gdynian rozgrzała informacja o planach władz miasta związanych z koleją linową na północ miasta.
- Pomysł pojawił się w autopoprawce władz miasta do budżetu Gdyni, zgłoszonej siedem dni przed sesją Rady Miasta.
- Zapis dotyczył zwiększenia wydatków majątkowych na "Studium korytarzowe i studium alternatywnego sposobu transportu na północ Gdyni".
- W budżecie zabezpieczono ok. 1,1 mln zł na realizację opracowań.
- Środki mają zostać przeznaczone na przygotowanie analiz, koncepcji oraz materiałów niezbędnych do ewentualnych dalszych decyzji.
Kolej linowa na północ Gdyni: czego chcą dowiedzieć się władze miasta?
Pierwsze środki na kolej linową w Gdyni wydane
Na początku maja władze Gdyni poinformowały, że nie powstały żadne analizy, raporty czy ekspertyzy. Nie ogłoszono wciąż przetargu, który ma być podstawą do ewentualnej inwestycji w formule zaprojektuj i wybuduj.
- Natomiast należy dodać, że w ZDM trwają prace polegające na zbieraniu danych i informacji niezbędnych do przygotowania postępowania na opracowanie koncepcji programowej dla tego zadania - przekazuje Rafał Geremek, wiceprezydent Gdyni w odpowiedzi na interpelację Jakuba Ubycha, radnego Samorządności.
To nie oznacza, że środki na kolej linową w Gdyni nie zostały wydane. 35 tys. zł przeznaczono na wizualizację projektu.
Miasto zleciło wykonanie wizualizacji projektu kolei linowej
Zarząd Dróg Miejskich zlecił pod koniec 2025 r. wykonanie wizualizacji projektu kolei linowej. Kwota wyniosła 19 200 zł brutto.
Przedmiotem umowy jest "opracowanie obejmujące przygotowanie kompleksowej wizualizacji kolei linowej przeznaczonej do wykorzystania w procesach decyzyjnych, konsultacyjnych i prezentacyjnych dotyczących rozwoju systemu komunikacji publicznej Miasta Gdyni".
- W 2026 r. wykonano rozszerzenie opracowania obejmujące wizualizację kolei linowej w Gdyni, w ramach umowy z dnia 04.02.2026 r. Kwota - 16 tys. zł brutto - informuje Rafał Geremek.
Wstępne spotkania z zainteresowanymi podmiotami
Dodaje, że odbyły się wstępne spotkania urzędników z przedstawicielami Rejonowego Zarządu Infrastruktury, PGZ Stocznia Wojenna, Radą Interesantów Portu Gdynia i Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Była też rozmowa online z Adamem Skrabą oraz Patrykiem Białokozowiczem Grupy PKL SA.
- Rozmowy dotyczyły procesu inwestycyjnego oraz potencjalnego udziału Polskich Kolei Linowych jako inwestora lub operatora miejskiej kolei linowej w Gdyni - wskazuje Rafał Geremek.
Dodaje, że obecnie nadal prowadzone są analizy oraz rozmowy z potencjalnymi inwestorami i interesariuszami przedsięwzięcia.
- Działania te mają na celu przygotowanie postępowania na opracowanie koncepcji programowej, stanowiącej podstawę dalszej realizacji inwestycji - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.
Jakub Ubych: Nie ma uzgodnień, jest chaos informacyjny
Na chaos informacyjny i podejmowanie wydatków ze środków publicznych związanych z wizualizacją wskazuje, pytający o nią w interpelacjach, Jakub Ubych, radny opozycji.
- Ze strony przedstawicieli władz miasta słyszymy o założeniach np.: możliwej przepustowości 3,5 tys. osób na godzinę, jednak powoływane rozwiązania we Francji mają maksymalnie 1,5 tys. Żadna z kluczowych instytucji nie udzieliła uzgodnień, a jednym z całkowicie krytycznych pytań, które się nasuwa jest, czy obecnie projektowany Plac Konstytucji przewiduje przystanek początkowy kolejki wraz z uzgodnieniem z Konserwatorem Zabytków? Jest to obszar istotny ze względu na modernistyczny charakter Śródmieścia Gdyni - mówi Jakub Ubych.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-09 14:49
Ciekawy pomysł (12)
Na razie kompletna teoria, ale trzymam kciuki za opracowanie planów inwestycji w rozsądnej cenie.
- 134 126
-
2026-05-10 12:39
Nawet w dzikich krajach maja
Takie kolejki linowe. Ale tutaj tylko wizualizacje i marudzenie ludzi.
- 1 11
-
2026-05-10 10:43
wiater
jak wiater gdyński zawieje to zakluczą...fajnie będzie wleźć tam z bezdomnym albo naćpanym
- 7 1
-
2026-05-10 07:59
Obwodnica
Druga linia do obwodnicy, tylko, żeby duży parking tam był :)
- 3 1
-
2026-05-10 00:28
Spoko
Tylko po co ,,,, Gdynia miasto od 6:00 do 17:00 ostatni gasi światło
- 7 5
-
2026-05-09 20:16
pomysł piesiewicza? (1)
- 5 4
-
2026-05-09 22:38
Pomysł Felona
Piesiewicz chce kolei na północ, takiej szynowej
- 5 1
-
2026-05-09 16:20
Rozsądna cena to zakup 4 sztuk uzywanych Motoraków i reaktywacja linii na Oksywie :? (5)
Można wydzierżawiać na 2 lata.
Najważniejsze by jeżdzily z Gdyni Głównej na biletach ZKM :)
Motorako są sprawdzone w Czechach i Słowacji od dziesięcioleci,.niezawodne i ekonomiczne bardziej niz autobusy- 20 1
-
2026-05-09 17:07
Bzdury (4)
Każdy przejazd takiego motoraka zakorkuje Hutnicza i pół Gdyni. Po taniości nie da się tego zrobić.
- 1 11
-
2026-05-10 00:22
I niech zatka Hutniczą!
Macie piękny przepust pod torami na Janowie.
Na Hutniczej zrobić odseparowane drogi dla rowerów, chodniki i będzie bosko!- 2 1
-
2026-05-09 19:54
Nie musi jeschać przez Hutniczą (1)
Tylko przez stację Gdynia Port.
- 7 0
-
2026-05-09 20:12
nawet...
nie powinien przez Hutniczą...
Tylko że na pocztowej bocznicy kolejowej, która byłaby idealną stacją przesiadkową, jakieś prace rozpoczęto...- 2 0
-
2026-05-09 19:39
Obecnie przez Hutniczą jeżdżą ciężkie pociągi do portu...
I to nie rzadko.
Parę więcej różnicy nie zrobi.
Poza tym, ten przejazd będzie wiaduktem i jest to jeden z wariantów, najłatwiejszy ale nie najlepszy.
Za to najszybszy jest z Głównej z pominięciem Chyloni, przez łącznicę przy EC. I wtedy Hutnicza nie ma znaczenia.- 5 1
-
2026-05-09 15:21
W wielu miastach są teleferiki (16)
To dobre rozwiązanie na dotarcie z transportem miejskim w trudne tereny. I sprawdza się. Oczywiście najgłośniej protestują przyspawani do siedzeń w samochodach, bo oni nie ogarniają, że dobry transport miejski jest dla ludzi.
- 177 103
-
2026-05-11 08:51
Dobre rozwiązanie to SKM na te dzielnice, a nie jakaś kolej linowa pod turystów. (1)
- 10 1
-
2026-05-11 15:03
SKM da możliwość wsiadania i wysiadania w wielu miejscach. A kolejka linowa tylko z punktu a do b. I resztę drogi trzeba jakoś pokonać.
- 0 0
-
2026-05-11 08:14
(1)
bardzo fajny pomysł w wielu miastach na świecie się sprawdza, kolejka nie stoi w korkach więc czas podróży jest przewidywalna. Przydałaoby się takie połączenie w Gdańsku na trasie Osowa-Oliwa-Jelitkowo.
- 2 1
-
2026-05-11 14:47
Czy możesz podać w których miastach się sprawdza? To może być ciekawa informacja.
- 0 0
-
2026-05-10 11:29
co ty bredzisz. To kwestia kosztóew i sensu, ceny biletowe będą drogie (albo duże dopłaty a budżet dziurawy) i są autobusy (1)
- 7 1
-
2026-05-11 13:38
Ceny mogą być co najwyżej wysokie, drogi to moze być przejazd kolejką.
- 3 0
-
2026-05-09 16:27
(5)
dobry transport miejski kolejkami linowymi? Gdzie??? Atrakcja turystyczna a nie rozwiązanie problemu transportu dziesiątków tysięcy ludzi!
- 44 15
-
2026-05-10 08:30
Np. stolica Boliwii - La Paz (1)
Poczytaj sobie. Jest tam 10 linii i kolejne planowane. System całkowicie odmienił życie ludzi mieszkających w slumsach na wyżynach okalających centrum.
- 9 9
-
2026-05-10 11:30
co ty porownujesz??? hahahha
- 2 5
-
2026-05-09 19:36
(2)
Wrocław ? Nie trzeba daleko jechać. o dalszych miejscach nie napisze, bo nie pojedziesz.
- 3 12
-
2026-05-09 22:15
O tak, tą kolejką we Wrocławiu jeżdżą codziennie tysiące mieszkańców.
Lepsze niż metro.
Weź się chłopie lecz- 18 6
-
2026-05-09 20:41
to akurat jest idealny przykład marnotrawstwa środków
- 24 3
-
2026-05-09 16:21
Bynajmniej by prawoskręt zbudowali (3)
A oni tu jakieś kolejki chcą robić, kolejka linowa to hehe na Kasprowym może być, ale Gdyni nawet gór nie ma
- 9 14
-
2026-05-09 16:58
A wiesz że Gdynia to jedno z najbardziej górskich miast w Polsce? (1)
- 8 5
-
2026-05-09 22:50
tak, jest...
Ale nie dość górskim, aby mieć górskie kolejki linowe.
Jednak jest wystarczająco górskim, aby sprawiać problemy wodociągami i kanalizacją.
Co nawet wykazało dość drastycznie kolejnymi awariami, gdzie są potrzebne inwestycje...- 9 1
-
2026-05-09 16:58
Bynajmniej
- 9 2
-
2026-05-09 15:31
Kolejka (13)
Moze i pomysl ciekawy ale nie dla mieszkancow tylko bardziej turystow. Watpie aby cena biletu byla do zaakceptowania do codziennego uzytku. Skonczy sie kolejną fanaberią drenujaca kase dla urzednikow i wlodazy zamiast realnie wspomoc i odciazyc mieszkancow.
- 229 44
-
2026-05-10 15:33
przecież przejazd powinien być w cenie biletu miesięcznego na autobus!
- 9 0
-
2026-05-09 22:40
Przecież taka kolejka przewiezie z 1000 osób na godzinę max (1)
Dystans do pokonania jest znaczny, czyli będzie bardzo ograniczona liczba wagonikow, a czas przejazdu będzie dość długi żeby zapewnić odpowiednią rotację
- 18 1
-
2026-05-11 13:43
A autobus ma 4 - 5 kursów na godzinę to ile pasażerów przewiezie?
- 1 0
-
2026-05-09 21:20
Turyści na Oksywie czy Obłuże?! Zwiedzać blokowisko? (2)
.
- 26 4
-
2026-05-09 22:00
Raczej pooglądać z góry port (1)
To na pewno byłby atrakcyjny widok.
- 20 0
-
2026-05-11 07:54
Dla szpiegów na pewno ;-)
- 3 0
-
2026-05-09 19:49
To jest w wielu miastach Europy i działa jak SKM.. (3)
- 6 11
-
2026-05-10 11:17
W jakich np na maderze to istny szajs. We włoszech tez sie nke sprawdza jako transport miejski
- 6 0
-
2026-05-09 22:40
W których?
- 8 1
-
2026-05-09 20:39
polecam sprawdzić we Wrocławiu - zwykłe bilety miejskie nie obowiązują w Polince
- 9 0
-
2026-05-09 18:46
Zdecydowanie tylko jako transport miejski jako turystyka bardzo skomplikowana procedura zdobywania pozwolenia na budowę
- 0 1
-
2026-05-09 18:03
Coś takiego jest w Koloni, można się przewieźć nad Renem (1)
Do wyboru w jedną stronę lub tam i z powrotem.
Było w sumie sporo osób, chętnie z tego tam korzystają. Jako atrakcja turystyczna całkiem fajne.- 5 2
-
2026-05-09 20:02
Kolejka linowa - tak
ale tylko jako uzupełnienie kolei naziemnej, o znacznie większej przepustowości i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne
- 15 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
