Gdynia zatrzyma port i remont Morskiej, by udrożnić estakadę?

Tak wyglądał (bez)ruch na Estakadzie Kwiatkowskiego w piątkowe popołudnie.


W godz. 15-17 ograniczone mają być wyjazdy ciężarówek z kontenerami z portu. Możliwe jest też wstrzymanie remontu ul. Morskiej w Cisowej. Dziś kolejna decyzja urzędników jak odkorkować zatkaną przez remont Estakadę Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. Takiej kumulacji przebudowywanych dróg nie było w Gdyni nawet przed piłkarskim Euro 2012.Aktualizacja, godz. 11:50. Decyzja już podjęta. W porozumieniu z Zarządem Portu Gdynia, szefami terminali i przedstawicielami firm spedycyjnych przez najbliższe dwa tygodnie (do czasu uruchomienia zjazdu z estakady w ul. Hutniczą w pierwszych dniach maja) w godz. 15-17 obowiązywać będzie zakaz wjazdu na estakadę, opuszczających port samochodów o ciężarze powyżej 10 ton. W godz. 14-18 umożliwiony zostanie dla nich wyjazd z portu przez teren Elektrociepłowni.

***

Remont przegubów Estakady Kwiatkowskiego zaczął się w ostatnią środę i od razu zaczęły się gigantyczne korki. Zatory sięgały kilometrów, kierowcy tracili nawet godzinę na pokonanie dwu-trzykilometrowych odcinków, które wcześniej przejeżdżali w kilka minut.

- Armagedon to mało powiedziane. Setki ludzi wysiadały ze stojących w korku autobusów i szły na piechotę w stronę Obłuża. Ul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni wyglądała jak przedmieścia Częstochowy oblegane przez pielgrzymki - mówi pani Lidia, która z pracy na poczcie w centrum Gdyni wracała do domu 2,5 godziny.

Po pierwszych dniach sytuacja się nieco uspokoiła, ale nadal daleka jest od ideału.

- Dlatego spotykamy się ze sztabem kryzysowym codziennie i wdrażamy kolejne pomysły jak usprawnić ruch. Ostatnie to m.in. ograniczenie wyjazdów ciężarówek z kontenerami z portu w godz. 15-17. Transport będzie tak planowany, by było ich w tym czasie jak najmniej - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni.

Urzędnicy chcieliby także, by choćby część ciężarówek wyjeżdżała z portu innymi drogami, nie wjeżdżając na estakadę. Nie wiadomo jednak czy będzie to możliwe ze względu na stan infrastruktury. Nie ma też możliwości pracy na trzy zmiany. To już kiedyś było przerabiane, skończyło się na telefonach od mieszkańców i zakazie prac w nocy.

Czy równoczesne remonty kilku głównych dróg to dobry pomysł?

Zobacz wyniki (826)
Remont nie byłby tak uciążliwy, gdyby nie fakt, że jednocześnie w mieście zablokowane są też inne główne drogi. Trwa remont al. Zwycięstwa przy Klifie zobacz na mapie Gdyni, zaczęła się przebudowa ul. Morskiej w Cisowej, a lada dzień ruszyć ma przebudowa ul. Chwarznieńskiej.

- Prace na ul. Morskiej zostaną tak zaplanowane, by początkowo odbywały się głównie na poboczach. Zrobimy wszystko, by w jak najmniejszym zakresie blokować główną jezdnię - podkreśla Stefan Benkowski z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Urzędnicy zapewniają też, że rozbudowa ul. Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni w ogóle nie będzie ograniczać ruchu, bo prace polegające na stworzeniu dwóch kolejnych pasów ruchu w żadnym stopniu nie utrudnią przejazdu na już istniejących. Nie dało się jednak tak zaplanować remontów, by nie odbywały się jednocześnie?

- Dało, ale wtedy remontowalibyśmy 2-3 lata. Zimą nie można ze względu na warunki atmosferyczne, więc czas prac naturalnie się wydłuża. Woleliśmy więc zastosować zasadę maksymalnego skrócenia prac, by kierowcy nie odczuwali ich przez tak długi czas. Nie sądzę, by ktoś był zadowolony, gdyby w korkach stał przez trzy lata, bo remonty robilibyśmy jeden po drugim - przekonuje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni, który odpowiada m.in. za koordynację remontów miejskiej infrastruktury.

W poniedziałek urzędnicy spotkają się po raz kolejny i mają podjąć już konkretne decyzje na temat wstrzymania lub takiej zmiany planów remontu ul. Morskiej, by ograniczyć blokowanie przejazdu. Możemy się też spodziewać dużo mniejszego ruchu pojazdów ciężarowych z portu w godz. 15-17, kiedy tworzą się największe korki.

Do kiedy remont?

Remont przegubów Estakady Kwiatkowskiego nad ul. Opata Hackiego zobacz na mapie Gdyni i w rejonie ul. Unruga zobacz na mapie Gdyni 10 kwietnia zaczęła firma Want z Tczewa, która wygrała przetarg oferując cenę 1,66 mln zł. Prace potrwają do 10 września, ale największe utrudnienia czekają kierowców na początku robót.

Prace zaczęły się od remontu przegubów nad ul. Opata Hackiego. Obecnie zamknięta jest jezdnia estakady w kierunku Obłuża na odcinku od ul. Morskiej do ul. Hutniczej. Na sąsiedniej jezdni Estakady Kwiatkowskiego na odcinku od ul. Hutniczej do ul. Morskiej jest ruch dwukierunkowy.

Opinie (356) ponad 10 zablokowanych

 • Oczywiscie kazdy, wbrew przepisom ruchu drogowego, ustepuje pierwszenstwa

  wjezdzajacym z podporzadkowanej, bo tak jest niechamsko i bardziej "na zamek". Wiec zakorkowane sa juz dwie drogi. No ale zakompleksiony polaczek nie chce byc polskim chamidlem.

  • 35 249

 • OPAT OPAT OPAT OPAT OPAT OPAT zacznijcie budowac OPAT

  Od 1946 roku OPAT czeka na jego budowe wiec zacznijcie budowac OPAT

  • 124 18

 • Winny oczywiście brak :(

  Po co w takim razie inżynier ruchu, osoby odpowiedzialne za organizację na drogach itd. skoro nie potrafią dobrze zaplanować remontu estakady.

  • 101 11

 • znow jakies chore pomysly UM Gdynia

  i co jeszcze wykombinuja? Zenada. Caly ruch do obwodnicy teraz leci przez Karwiny i Witomino, a na Witominie zaczynaja budowe drogi. Tylko pogratulowac pomyslow.

  • 105 18

 • czas na zmiany

  Oby wyborcy to odobrze zapamiętali

  • 112 19

 • Król jest nagi

  Ta sytuacja pokazuje jakie braki ma miasto w budowie dróg alternatywnych. Już dawno powinna być wybudowane przedłużenie ul. J. Wiśniewskiego czyli ul. Czerwona i połączona z Obwodnicą Trójmiasta na nowym weźle który będzie stanowił element OPAT-u. Ale w Gdyni lepiej budować lotnisko i Infobox, a potem się dziwić, że żaden inwestor tu nie zagląda. Przecież on ugrząs w korkach.

  • 166 7

 • Nie potrzebne nikomu lotnisko ważniejsze od OPAT-u.

  • 97 15

 • zgadza się.zwłaszcza w stronę Karwin jest tragedia :/

  • 13 2

 • Panie SZCZUREK

  Panie SZCZUREK, My Gdynianie już Panu DZ-I-Ę-K-U-J-E-M-Y

  • 184 71

 • aż żal d-pe ściska, nie dało się przewidzieć, że tak będzie?

  jakiś planista, ktoś z głową w um gdynia to jest? w zeddezecie? czy jak wykle, jest remont to muszą być większe korki( bo zwykłe to są zawsze) i nie da się... ogarnąć procesem myslowym planu remontu?

  • 58 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.