Fakty i opinie

stat

Gdynia: zgłosił 125 źle parkujących. SM ukarała 10

Mieszkańcy Gdyni chcą łatwiejszego kontaktu ze strażą miejską i zgłaszania źle zaparkowanych aut przez internet. Urzędnicy odpowiadają, że zdiagnozowali potrzeby i ułatwią zgłaszanie, ale nie parkowania, a m.in. uszkodzonej sygnalizacji, niszczenia zieleni czy zaśmiecania plaży. Nasz czytelnik sprawdził efektywność strażników, zgłosił 125 zaparkowanych na zakazie aut, SM ukarała 10 kierowców.Zdarzyło ci się zgłosić wykroczenie drogowe?

tak, nieraz

29%

tak, raz

10%

nie, ale na pewno to zrobię

28%

nie i nigdy tego nie zrobię

33%
Przypomnijmy: od 15 listopada tego roku uproszczona została procedura zgłaszania wykroczeń drogowych. Wystarczy przesłać straży miejskiej lub policji zdjęcie/film wraz z opisem miejsca i czasu, a służby mogą wystawić mandat sprawcy bez konieczności przesłuchiwania zgłaszającego.

Czytaj więcej: Łatwiej o mandat za wykroczenie drogowe.

Gdyńscy społecznicy chcą jeszcze uprościć procedurę i zgłosili do urzędników petycję, by - wzorem innych miast - zainstalować na miejskiej stronie zakładkę, gdzie będzie można zgłaszać nielegalnie zaparkowane samochody.

Mieszkańcy: parkujący na zakazach i chodnikach to plaga- To banalne rozwiązanie, które pozwoli znacząco zwiększyć efektywność pracy straży miejskiej. Dziś mamy z tym duży problem, bo ta formacja cierpi na chroniczne niedofinansowanie i braki kadrowe, a dodatkowo dowodzący nią mają bardzo liberalne podejście do tej plagi, jaką są parkujący bez wyobraźni kierowcy. To mniejszość, która niestety obciąża swoim zachowaniem wszystkich mieszkańców - podkreśla Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Zobacz galerię zdjęć parkujących gdzie popadnie: Łosie na drodze.


Efektywność walki z nielegalnym parkowaniem sprawdził ostatnio gdynianin Maciej Karpowicz. Przez tydzień, codziennie dzwonił do straży miejskiej, informując o nieprawidłowo zaparkowanych samochodach przy ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni. Potem w ramach dostępu do informacji publicznej wystąpił o szczegółowe dane na temat tego, jak zakończyły się jego zgłoszenia.

- Zgłosiłem w sumie 125 pojazdów. Efekt? 18 pouczeń i 10 mandatów. To żenujące - podsumowuje Maciej Karpowicz.
Skąd taka różnica? Czy strażnicy ignorowali zgłoszenia? Nie, na każde reagowali, ale problemem był czas reakcji. Średnio przyjeżdżali po ok. sześciu godzinach, a zdarzało się, że w środku nocy, gdy po zgłoszonych w południe pojazdach nie było już śladu, nie licząc rozjeżdżonego chodnika. Strażnicy bronią się, że ich priorytetem nie jest ściganie parkujących niezgodnie z przepisami.

- Pierwszeństwo w realizacji mają zawsze zgłoszenia dotyczące życia, zdrowia lub mienia
znacznej wartości - podkreśla Dariusz Wiśniewski, komendant straży miejskiej w Gdyni.

Urzędnicy: to nie są priorytety gdynianUrzędnicy na petycję jeszcze wnioskodawcom nie odpowiedzieli, ale nam przyznali, co w niej napiszą. Wprawdzie system powiadomień na miejskiej stronie jest tak zbudowany, że można bez problemu taką opcję wdrożyć, ale na dziś lista kategorii zgłoszeń jest zamknięta.

- Jest na niej m.in. wandalizm, sygnalizacja świetlna, latarnie, zieleń, drogi, parkomaty, Tristar, odpady czy awarie. Zdiagnozowaliśmy potrzeby gdynian i wybraliśmy najbardziej popularne. Zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów z dokładnym opisem miejsca i czasu, można za to przesyłać bezpośrednio do Straży Miejskiej. Wiemy, że takie informacje do strażników regularnie trafiają - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (564)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.