• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia zmieni ruch na drogach. Małymi krokami

Michał Sielski
21 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Zmiany czekają m.in. część ul. Abrahama w centrum, gdzie ruch samochodów będzie mocno ograniczony. Zmiany czekają m.in. część ul. Abrahama w centrum, gdzie ruch samochodów będzie mocno ograniczony.

Bez rewolucji, ale małymi krokami Gdynia zmienia infrastrukturę, która ma być bardziej przyjazna dla pieszych. Program rozpisany jest na lata, by zbytnio nie denerwować kierowców, przyzwyczajonych do "zielonej fali" i szeregu innych ułatwień. Wiemy, co zmieni się w najbliższych dwóch latach.



Czujesz się bezpiecznie na drogach jako pieszy lub rowerzysta?

Większość z nas ma samochody i jeżdżąc nimi od lat, jesteśmy przyzwyczajeni do wielu rzeczy. Im więcej lat za kierownicą, tym większe przyzwyczajenia: do darmowych miejsc parkingowych, priorytetu dla samochodów zawsze i wszędzie oraz oczywiście mitycznej "zielonej fali", która pozwala przejechać nawet przez całe miasto bez jednego zatrzymania na światłach.

Problem w tym, że darmowych miejsc parkingowych w centrach miast jest już jak na lekarstwo, coraz głośniej respektowania swoich praw zaczynają się domagać piesi i rowerzyści, a Tristar definitywnie zakończył dyskusję o tym, czy zielona fala jest możliwa. Krótko mówiąc: szansa na nią jest praktycznie tylko nocą lub w niedzielne poranki, gdy ruch odbywa się przede wszystkim po głównych arteriach.

Zmiany powodowane są przede wszystkim wynikami badań mobilności, z których wynika, że coraz większa część społeczeństwa domaga się bezpieczeństwa pieszych - nawet kosztem dłuższego czasu przejazdu samochodem. Co więc zmieni się w Gdyni w najbliższych latach?

1. Mniej przycisków dla pieszych.

Skrzyżowanie faworyzujące pieszych.


Kilka lat temu do Polski dotarła moda na instalowanie przycisków przy przejściach dla pieszych, którzy musieli za ich pomocą poprosić o zielone światło. Jeśli wcisnęli przycisk zbyt późno, czekali za karę nawet dwie zmiany. Efekt był oczywisty - nie brakowało niecierpliwych, którzy przebiegali przez jezdnię na czerwonym, nie brakowało też wypadków. Dlatego w całej Polsce zaczęto z przycisków rezygnować, także w Gdyni. I raczej szybko się to nie zmieni.

- Na wszystkich modernizowanych skrzyżowaniach nie przewiduje się instalacji przycisków dla pieszych na przejściach równoległych do głównego kierunku ruchu. Na tych przejściach sygnał zielony dla pieszych jest maksymalizowany i zawiera się w fazie preferowanej programów sygnalizacji - podkreśla Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Przyciski zdemontowano na węzłowych skrzyżowaniach, które zawsze pracują w sposób cykliczny, tj. zawsze uruchamiane są wszystkie fazy ruchu, np. na skrzyżowaniu ul. Morskiej z Estakadą Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni, czy skrzyżowaniu przy "Witawie" zobacz na mapie Gdyni - dodaje.
Przyciski zostały już całkowicie zdemontowane na skrzyżowaniach: Świętojańska/Starowiejska/Derdowskiego zobacz na mapie Gdyni, Świętojańska/Plac Kaszubski zobacz na mapie Gdyni, Żeromskiego/Derdowskiego zobacz na mapie Gdyni, 3 Maja/Wójta Radtkego zobacz na mapie Gdyni, Władysława IV/Wójta Radtkego zobacz na mapie Gdyni.

Czytaj więcej: Skrzyżowanie przyjazne pieszym.

2. Więcej kontrapasów i kontraruchu dla rowerzystów.

Jak jeździć kontrapasem dla rowerów.


To jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian, które spotykają się z największym społecznym oporem. Paradoksalnie jednak - wbrew pozorom - jedna z najbardziej bezpiecznych. Na jednokierunkowych ulicach z kontraruchem oraz kontrapasami dla rowerzystów znacząco spada liczba wypadków i kolizji - często praktycznie do zera. Znamy to z Gdańska, a także z Gdyni z ul. Starowiejskiej i 3 Maja zobacz na mapie Gdyni.

Czytaj również: Kontrapas nie taki łatwy dla kierowców i rowerzystów.

To jednak nie koniec. Na wiosnę ruch pod prąd rowerzystów będzie dozwolony na całej długości ul. Starowiejskiej, a także na wielu mniej uczęszczanych ulicach w Śródmieściu.

3. Więcej skrzyżowań równorzędnych

Wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych to także ograniczenie liczby znaków. Wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych to także ograniczenie liczby znaków.
Także wprowadzanie skrzyżowań równorzędnych było początkowo krytykowane, ale szybko okazało się, że dzięki temu wypadków jest mniej. Kierowcy jeżdżą wolniej i bardziej uważnie. I to z dwóch powodów: nie każdy czuje się tam pewnie, a nawet jeśli tak, to cały czas uważa na tych, dla których przyzwyczajenia są ważniejsze niż nowe znaki.

Samych znaków też jest znacznie mniej, co ułatwia koncentrację. Nie ma już znaków informujących o drogach z pierwszeństwem i podporządkowanych, nie ma trójkątów przypominających o ustąpieniu pierwszeństwa. Zastąpiła je jedna informacja o strefie skrzyżowań równorzędnych.

4. Wyniesione skrzyżowania i Strefa Tempo 30

Aby Strefa Tempo 30 nie była tylko teoretycznym ograniczeniem prędkości, przy niektórych szkołach będą budowane wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Aby Strefa Tempo 30 nie była tylko teoretycznym ograniczeniem prędkości, przy niektórych szkołach będą budowane wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych.
Głównie przy szkołach w dzielnicach wprowadzana będzie też sukcesywnie Strefa Tempo 30, która ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, które z oczywistych względów nie zawsze stosują się do przepisów ruchu drogowego. Spowolnienie kierowców będzie wymuszane nie tylko znakami ograniczenia prędkości, ale również wyniesionymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych, które okiełznają nawet tych, dla których znaki niewiele znaczą.

Co dalej ze zmianami w Gdyni? Mówi Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.

Michał Sielski: Udogodnienia dla pieszych są już faktem, czy zatem znikną przyciski przy wszystkich przejściach dla pieszych?

Andrzej Ryński. Andrzej Ryński.
Andrzej Ryński: Od 2014 roku wprowadzono zmiany na kilku skrzyżowaniach w Śródmieściu. Mało kto pamięta, że jeszcze niedawno na przejściu przez ul. Starowiejską zobacz na mapie Gdyni, czy obok Hali Targowej zobacz na mapie Gdyni należało wciskać przyciski zgłoszeniowe, aby otrzymać zielone światło, które dodatkowo zapalało się w znacznym opóźnieniu w stosunku do światła dla samochodów. Wprowadzone w tych oraz kilku innych miejscach zmiany spowodowały wyraźne wydłużenie trwania zielonych świateł dla pieszych.

Nie należy się jednak spodziewać, że przyciski będą zdemontowane w całym mieście. Pozostaną one na przejściach przez główne ulice przelotowe, gdzie występuje wyraźna dominacja jednego kierunku ruchu. W każdej nowej sygnalizacji na skrzyżowaniach zostanie zachowana zasada, że przyciski mogą pojawić się tylko na przejściach w poprzek ulicy głównej.

Sygnalizacja świetlna będzie faworyzować pieszych?

- Sygnalizacje, które sterują ruchem na przejściach poza skrzyżowaniami, sprawdzają obecność pojazdów na drodze, co umożliwia wcześniejsze włączenie zielonego światła dla pieszych w przypadku małego natężenia ruchu. Kiedy pieszy naciśnie przycisk w momencie, gdy do przejścia nie zbliżają się pojazdy, to włączenie zielonego światła może nastąpić niemal automatycznie, po upływie kilku sekund. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. na wydzielonych przejściach przez ul. Morską. Skrócenie czasu oczekiwania jest widoczne szczególnie w godzinach wieczornych, gdy ruch na drogach wyraźnie maleje.

Niektórzy kierowcy powiedzą, że ułatwienia dla pieszych to popadanie w niepotrzebne skrajności.

- Sterowanie ruchem w dużym mieście wymaga kompromisu wszystkich użytkowników ruchu, dlatego w miejscach, gdzie jest to możliwe, wprowadzane są ułatwienia dla pieszych, lecz należy pamiętać o tym, że drożność układu transportowego miasta musi być zachowana. W związku z tym, przejścia dla pieszych zlokalizowane w poprzek głównych ulic są traktowane jako relacje podporządkowane, a sygnały zielone dla nich wzbudzane są na żądanie i uruchamiane w odpowiednim momencie cyklu sygnalizacji.

Opinie (304) ponad 10 zablokowanych

  • (5)

    "Także wprowadzanie skrzyżowań równorzędnych było początkowo krytykowane, ale szybko okazało się, że dzięki temu wypadków jest mniej "

    Wolne żarty. Sam dwukrotnie prawie zostałem staranowany mając pierwszeństwo na skrzyżowaniu widniejącym na zdjęciu. Ludzie jeżdżą na pamięć, a te skrzyżowania równoległe tylko wprowadzają chaos.

    • 27 2

    • skasować im pamięć i po problemie

      wystarczająco dużo wódy im dac!

      • 1 3

    • Proponuje przesiadkę na autobus dla kogoś kto nie radzi sobie z równorzędnymi

      Skrzyżowania takie mają same plusy.
      Nie ma łatwiejszego i prostszego rozwiązania, trzeba być totalnym imbe***** żeby tego nie ogarnąć

      • 2 13

    • (2)

      Sorry, ale skoro ktos nie moze sobie poradzic ze zmiana oznakowania i skrzyzowaniem rownorzednym to powinien przemyslec swoje umiejetnosci jako kierowcy.

      Polecam przesiasc sie na hulajnoge.

      • 1 2

      • (1)

        Polecam naukę czytanie ze zrozumieniem. "Sam dwukrotnie prawie zostałem staranowany mając pierwszeństwo na skrzyżowaniu widniejącym na zdjęciu"

        • 3 0

        • Od rowerzysty nieudacznika bez własnego mieszkania oczekujesz czytania ze zrozumieniem??

          • 2 1

  • Masakra

    Co za bzdura...
    Kto to wymyślił...?
    Może czas na emeryturę ?

    • 13 1

  • precz z tymi czubami z um ! (1)

    musimy ich pogonic bo nie bedzie co z Gdyni zbierac tak jak z Polski po przejsciu pisu....

    • 11 5

    • odpier...sie od PISu

      Zaraz zaczne jakis pacjent twierdzic ze to robota PISu a nie UM Gdynia

      • 1 0

  • Bardzo fajnie

    Zawsze mam ubaw czytając trójmiejskich pisowskich trolli z tego portalu :))))

    • 1 7

  • każdy chodzi tak jak jeździ ! (2)

    wczoraj miałem dzień bez samochodu, bo był u mechanika, waliłem z laczka po centrum Gdyni, na każdym przejściu bez świateł się zatrzymuję, wolę żeby przejechali, sam jestem kierowcą. Poza tym jak się nie zatrzymam to mi zaraz serce od pośpiechu wyskoczy.
    Ludzie chodzą tak jak jeżdżą.
    Tak mi powiedział naście lat temu instruktor z PZM i to prawda.
    Od razu widać kto w życiu nie kierował.

    wiem, mogłem skorzystać z komunikacji, ale zawsze boję się, że przedawkuję środki uspokajające

    • 13 2

    • Ten instruktor to może Rysiu z PZM Gdynia? (1)

      • 1 0

      • PZM Gdynia, ale aż tak dobrej pamięci to nie mam

        jeździłem dużym Fiatem granatowym, z chyba każdym instruktorem, tzn.każdego dowoziłem czy na chatę, czy na budowę w Mostach ;) to był '94 rok
        a ten instruktor mówił jeszcze -Panie szofer gazu ! i nie raz wyprzedzałem Policję 160km/h na obwodnicy,albo estakadzie :)

        • 1 0

  • Zielona fala ??? (1)

    Gdzie ona jest, jeżdżę taxi i jakoś nie zauważyłem.

    • 9 2

    • Ja też jeżdżę i widzę, że jest.

      • 1 1

  • (2)

    Tylko to nie powinien być główny priorytet. Gdynia conajmniej kilka lat jest opóźniona z budową nowych dróg. Po mieście nie da się jeździć. Kilka lat temu byliśmy przed Gdańskiem. Teraz Nam już odjechał. Miasto nic z tym nie robi. Praktycznie nie inwestuje w nowe drogi do rozbudowujacych się osiedli. A samochodów jest coraz więcej.

    • 15 3

    • tak,. bo nowe drogi rozladuja korki (1)

      nie, tylko je zwieksza, bo wiecej ludzi uzna, ze trzeba jechac samochodem. Niestety, buspasy sa koneicznoscia, zrozumcie januszki, ze nie kazdy bedzie mial w przyszlosci w meiscie samochod. na pewno nie powinny miec te biedaki zarabiajace po 2-3 tys na reke

      • 2 3

      • odezwala sie Grazynka

        • 0 1

  • Brawo! Wreszcie ruch w dobrym kierunku

    Tak trzymać!

    • 2 14

  • Zlikwidowac swiatla przy skrzyzowaniu wielkopolskuej z sopocka

    Na sopockiej wstawic znak ustap pierwszenstwa przejazdu i wielkopolska odkorkowana w miare.od zwyciestwa do buraczanej jest 9 swiatel,to juz przesada

    • 4 4

  • Starowiejska i Abrahama = cała Gdynia ale przed wojna.

    Co z dzielnicami?

    • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane