Fakty i opinie

Gdyńska Baltiq Plaza ma być gotowa do końca roku

Kompleks Baltiq Plaza jest na etapie stanu surowego otwartego, ale prace wykończeniowe są już mocno zaawansowane.

Bryła kompleksu Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej 43-45 zobacz na mapie Gdańska doszła do najwyższego punktu. Na budowie uroczyście zawisła wiecha. Prac nie przerwano nawet na czas uroczystości - ambicją inwestora jest ukończenie projektu do końca roku.Jakie lokale usługowe powinny znaleźć się na parterze Baltiq Plaza?

rozmaite restauracje z kuchniami z całego świata i o różnej klasie 17%
restauracje, ale też puby, może dyskoteka, żeby Świętojańska mogła też żyć nocą 41%
gastronomia i rozrywka: klub bilardowy, klub z planszówkami, może bowling 14%
gastronomia i sklepy oraz drobne usługi, żeby przez cały dzień było tam po co zajrzeć 28%
zakończona Łącznie głosów: 365
Pod koniec kwietnia na swoje miejsce, z ulicy Słowackiego, wrócił pomnik harcerza. Ze względu na wagę samego pomnika, dźwigu i transportującej go ciężarówki, była to niezwykle trudna i ryzykowna operacja.

- W tej chwili cały pomnik jest odsłonięty, ale niebawem odtworzony zostanie ukwiecony nasyp, który pierwotnie go otaczał. Plac przed pomnikiem, a tym samym patio między budynkami naszej inwestycji, jest na tyle duży, że harcerze nadal będą mogli się tu zbierać
- mówi Andrzej Romanowski, dyrektor projektu w firmie Moderna Investment, która jest inwestorem tego przedsięwzięcia.

W poniedziałek na budynku zawisła tradycyjna wiecha. W obiekcie trwają prace wykończeniowe. Inwestor planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie do końca tego roku.

W obu składających się na kompleks budynkach, na piętrach od pierwszego do piątego, znajdą się 84 lokale mieszkalne - w tym na ostatnich piętrach penthousy z widokiem na morze. 80 proc. mieszkań zostało już sprzedanych. Na parterze znajdzie się miejsce dla gastronomii. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie restauracje, bary i puby się tam znajdą, bo inwestor od czerwca prowadził będzie rozmowy z najemcami zainteresowanymi tymi powierzchniami. Intencja jest jednak taka, aby była to oferta zróżnicowana. Letnie ogródki tych lokali częściowo wypełnić mają plac (i zagłębienie w nim do poziomu -1) pomiędzy północną i południową częścią budynku. Architekci zadbali również o małą architekturę: powstaną tu ławki, klomby, schody częściowo przykryje kaskada zieleni, otoczony zostanie nią również Pomnik Harcerzy Gdyńskich. Na poziomie -1 znajdą się dwa średniopowierzchniowe sklepy. Już dziś wiadomo, że jednym z nich będzie Lidl.

- To pierwszy, wyróżniający się podwyższonym standardem, tego rodzaju koncept Lidla w Europie. Będą tu zupełnie inne posadzki, sufity i lady chłodnicze. Dzięki temu sklep ma być bardziej atrakcyjny dla klientów - mówi Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Investment.

W dwupoziomowej hali garażowej powstanie 141 miejsc postojowych - większość na poziomie -2. Wybudowanie jej było trudnym zadaniem inżynieryjnym. Wykop sięgał 13 metrów poniżej poziomu gruntu. Samo wykonanie 296 metrów ścianek szczelinowych po obrysie działki trwało dwa i pół miesiąca. W ciągu najbliższych tygodni wokół budynku pojawią się rusztowania - zamykane będą otwory okienne i układana elewacja.

- Elewacja wentylowana wykończona będzie płytami Alucobond. To dwie aluminiowe płyty wypełnione kompozytem. To trwały materiał. Wymaga jedynie prostych zabiegów pielęgnacyjnych dla utrzymania w czystości - zapewnia Andrzej Romanowski.

Projekt kompleksu powstał w biurze Wolski Architekci. Budynek wypełnia pierzeję ulicy Świętojańskiej i utrzymany jest w duchu gdyńskiego modernizmu. Elewacja budynku w odcieniach bieli, elementy w kolorze drewna i charakterystyczne łuki nawiązują do architektury współczesnych jachtów. Po zmroku, dzięki wmontowanemu we wnęki elewacji oświetleniu ledowemu, Baltiq Plaza ma stawać się jasnym punktem na mapie Gdyni - dość ciemnej, gdy spojrzeć na nią z góry.

***

Zaawansowane są także prace wykończeniowe przy budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej na Placu Grunwaldzkim. Można już podziwiać elewację nieregularnej bryły budynku. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na drugą połowę tego roku.

Opinie (177) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.