Fakty i opinie

stat

Tak gdynianie chcą zmienić swoje miasto. Pomysły do budżetu obywatelskiego

Tak mógłby wyglądać skwer Arki Gdynia. To jedna ze 162 propozycji na wykorzystanie budżetu obywatelskiego.
Tak mógłby wyglądać skwer Arki Gdynia. To jedna ze 162 propozycji na wykorzystanie budżetu obywatelskiego. wizualizacja: Miasto Wspólne

162 pomysły mieszkańców trafiły w Gdyni na biurka urzędników w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród nich są takie propozycje, jak remont samolotu w Babich Dołach, zagospodarowanie skweru Arki Gdynia w centrum, budowa skateparku w Orłowie czy stworzenie bieżni na Chwarznie. Po weryfikacji okaże się, ile z nich trafi pod głosowanie.Czy w poprzednich latach głosowałe(a)ś na budżet obywatelski?

tak, i zrobię to ponownie

73%

tak, ale nie wiem, czy w tym roku zagłosuję

8%

nie, nie było interesujących projektów

8%

nie, nie interesuje mnie budżet obywatelski

11%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 754
Gdynia zakończyła przyjmowanie wniosków do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Pojawiły się 162 wnioski. W zeszłym roku było ich 183, dwa lata temu 196. Najwięcej entuzjazmu mieszkańcy wykazywali podczas pierwszej edycji, kiedy złożono 234 wnioski. Miasto tłumaczy, że choć ta statystyka może na pierwszy rzut oka martwić, to cieszy to, że projekty są przemyślane, a mieszkańcy współpracują, dzięki czemu nie ma dublowania wniosków.

Czytaj też: Rekordowa liczba projektów w gdańskim budżecie obywatelskim

Najbardziej popularne remonty, place zabaw i siłownie

Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Dąbrowy, Małego Kacka, Grabówka i Orłowa. Najmniejszą aktywnością wykazali się zamieszkali na Chyloni - złożyli tylko 3 wnioski. Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej pomysłów dotyczy montażu urządzeń rekreacyjnych, czyli placów zabaw i siłowni, których jest 83. Inwestycji w oświetlenie i remontów ulic, chodników oraz szlaków rekreacyjnych jest 50. Jak co roku nie brakuje też pomysłów, które powinny zainteresować mieszkańców całej Gdyni.

Jednym z nich jest wyceniony na blisko 85 tys. zł wniosek dotyczący remontu samolotu TS-8 Bies znajdującego się przy ul. Ikara zobacz na mapie Gdyni w Babich Dołach. W budżecie miasta na inwestycję nie znalazły się pieniądze na ten cel, więc sprawy w swoje ręce postanowili wziąć społecznicy, o czym pisaliśmy kilka dni temu.

- Sadząc po odzewie na inicjatywę w mediach społecznościowych, jestem dobrej myśli co do wyniku głosowania. Szkoda, że zabrakło większego zaangażowania miasta i musimy to robić w takiej formule - opowiadał Sylwester Trzebiński, radny dzielnicy Babie Doły.
Czytaj też: Gdyński budżet obywatelski: pierwsze wnioski i kontrowersje

Coś dla odpoczywających i biegających

Działacze Miasta Wspólnego chcą z kolei m.in. lepiej zagospodarować położony przy bulwarze Nadmorskim skwer Arki Gdynia zobacz na mapie Gdyni. Planują tam ustawienie nowych ławek, odnowienie trawnika i zamontowanie oświetlenia. W planach jest także stworzenie przystanku autobusowego. Cała inwestycja ma się zmieścić w 200 tys. zł.

- Spacerowicze, biegacze, rolkarze i rowerzyści potrzebują miejsca, w którym mogliby usiąść ze znajomymi lub rodziną i odpocząć po spacerze czy też treningu. Skwer Arki Gdynia zapewnia cudowny widok na morze, jednak aktualnie... nic więcej. Nasz projekt zakłada metamorfozę tego miejsca, aby stało się przyjazne wszystkim mieszkańcom, niezależnie od ich wieku i pomysłu na spędzanie wolnego czasu - wyjaśniają Jakub WandachowiczAngelika Soboń, autorzy projektu dla Wzgórza św. Maksymiliana.
Mieszkańców nie tylko Babich Dołów może połączyć w głosowaniu chęć odnowienia samolotu będącego symbolem dzielnicy.
Mieszkańców nie tylko Babich Dołów może połączyć w głosowaniu chęć odnowienia samolotu będącego symbolem dzielnicy. fot. Trojmiasto.pl
Wśród mogących zmobilizować mieszkańców do głosowania propozycji z okolicy znajduje się m.in. budowa bieżni dla biegaczy wzdłuż bulwaru. O postulatach biegaczy, by stworzyć takie miejsce pisaliśmy blisko rok temu. Inne pomysły to stworzenie kładki na plaży od kładki przy gdyńskich rybkach do restauracji Contrast Cafe oraz montaż ładowarki do urządzeń USB.

Propozycje dla pasażerów i sportowców

W Redłowie pojawiła się z kolei propozycja, by odświeżyć zrzucony w 2012 roku na plażę bunkier zobacz na mapie Gdyni, który mógłby stać się punktem widokowym i miejscem do odpoczynku, a na Witominie budowa dodatkowego przystanku na żądanie przy ul. Małokackiej zobacz na mapie Gdyni z wykorzystaniem istniejącej tam zatoki, który miałby ulżyć pasażerom tkwiącym z autobusem w korku.

Nie brakuje też pomysłów sportowych. W Orłowie fani sportów ekstremalnych proponują wycenioną na 216 tys. zł budowę skateparku przy ul. Orłowskiej, pomiędzy parkingiem a osiedlem Riviera zobacz na mapie Gdyni.

Z kolei biegacze chcą, by na granicy Chwarzna i Wiczlina zobacz na mapie Gdyni powstała profesjonalna bieżnia sprinterska, która dzięki głosowaniu w kolejnych edycjach będzie mogła zamienić się w pełnowymiarową, 400-metrową bieżnię lekkoatletyczną. Twierdzą, że dzięki położeniu przy lesie, mogłaby ona zyskać spore grono fanów. Na razie pierwszy etap projektu został wyceniony na nieco ponad 400 tys. zł.

Zobacz wszystkie złożone wnioski do budżetu obywatelskiego w Gdyni

Teraz analiza

Nie wiadomo, ile propozycji obroni się w konfrontacji ze szczegółową analizą urzędników, bo projekty przeszły na razie wstępną selekcję. Dopiero za kilka tygodni okaże się, na które będzie można zagłosować. Głosowanie to odbywać będzie się od 18 września do 2 października.

W puli tegorocznego budżetu obywatelskiego w Gdyni jest 5,3 mln zł. Składają się na nią: 4 660 000 zł jako kwota podstawowa oraz 650 tys. zł niewykorzystane w poprzedniej edycji. Największą pulą dysponować będą mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina - 421 152 zł, najmniejszą - Babich Dołów - 126 993 zł.

W przyszłym tygodniu opiszemy też propozycje złożone przez mieszkańców Gdańska i Sopotu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (154)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.