Fakty i opinie

Gdzie dzwonić, by zgłosić wykroczenie?

interwencja trojmiasto.pl
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Film ze spaceru naszego czytelnika ul. Starowiejską. Nikt nie reaguje na samochody zaparkowane niezgodnie z przepisami.


Nasz czytelnik zadzwonił po straż miejską, bo w centrum Gdyni drogę blokowały zaparkowane niezgodnie z przepisami samochody. SM odesłała go na policję, policja znowu do strażników. Gdzie powinien dzwonić? - Do nas, żadne zgłoszenie nie zostanie pozostawione bez reakcji - zapewniają... zarówno policjanci, jak i strażnicy.Zdarzyło ci się kiedyś poinformować służby o wykroczeniu?

tak, niejeden raz 29%
tak, ale to był pojedynczy przypadek 14%
nie, ale coraz częściej się ku temu skłaniam 26%
nie i nie zamierzam 31%
zakończona Łącznie głosów: 711
Nasz czytelnik zadzwonił po straż miejską, bo parkowanie samochodów w centrum Gdyni gdzie popadnie, jest na porządku dziennym. Nikt się przepisami nie przejmuje, bo straż miejska i policja działają tylko wtedy, gdy ktoś po nich zadzwoni. Widok radiowozów przejeżdżających obok samochodów parkujących tuż przy przejściach dla pieszych, a nawet na nich, nie jest niczym szczególnym. Służby reagują dopiero na konkretne wezwanie. Widać to nawet na powyższym filmie z ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni.

- Szkoda, że nie zawsze. Dwa razy w życiu dzwoniłem w tej sprawie i drugi raz zostałem po prostu olany. Najpierw mnie przekierowano, potem wszyscy byli zajęci. A samochody stały sobie na zakazie w najlepsze i na dwukierunkowej ulicy zrobił się ruch wahadłowy. Czy naprawdę musi dojść do tragedii, żeby w końcu ktoś zaczął traktować ten problem poważnie? - pyta nasz czytelnik, pan Marcin.
Policja: parkowanie? Dzwońcie na 997

Postanowiliśmy więc sprawdzić do kogo dzwonić, by zgłosić wykroczenie. Policjanci twierdzą, że przyjąć je powinni funkcjonariusze w każdym komisariacie.

- Ludzie dzwonią w różne miejsca: do komend, komisariatów, pod numer 112. Tymczasem zawiadamiając o nieprawidłowo zaparkowanych samochodach, najlepiej wybrać numer 997, bo odbiera go dyżurny, który dowodzi wydziałem ruchu drogowego. On najlepiej będzie wiedział czy w tym czasie nie mamy np. dwóch dużych wypadków, przy których działają policjanci i ile będzie trzeba czekać na ich przyjazd. W takich przypadkach może się zdarzyć, że dyżurny zasugeruje kontakt ze strażą miejską, która w zakresie parkowania ma podobne kompetencje, jak policja. Po prostu czasami mogą oni na miejscu pojawić się szybciej - podkreśla kom. Michał Rusak, rzecznik gdyńskiej policji.
Zobacz także: Na remontach chodników korzystają głównie auta.

Najlepszym adresatem w Gdyni jest jednak straż miejska, która zajmuję się m.in. karaniem za nieprawidłowe zaparkowanie samochodu. A właściwie powinna zajmować, bo - póki co - władze miasta wolą stosować pouczenia. Co to daje, doskonale widać na przykładzie Skweru Kościuszki zobacz na mapie Gdyni. Gdy zdecydowano, że parkujące na chodnikach samochody będą wywożone na lawetach, a ich kierowcy karani mandatami, problem momentalnie zniknął. W pozostałych miejscach nadal króluje taktyka pouczeń. Efekt można obejrzeć w poniższej galerii zdjęć.Strażnicy: dzwońcie pod 986

Mimo tego strażnicy mają obowiązek reagować na wezwania mieszkańców. Jeden z nich postanowił jednak sprawdzić czy mają odpowiedni sprzęt, który pozwoli na bezsprzeczne udowodnienie kierowcy, że popełnił wykroczenie.

- Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego numeru straży miejskiej: 986. Oczywiście zawsze staramy się przyjechać na miejsce od razu, ale w przypadku, gdy zgłoszeń jest więcej niż patroli, musimy ustalić priorytet interwencji, a najważniejsze dotyczą bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia - mówi Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik gdyńskiej straży miejskiej.
Czytaj także: "Odległość oceniamy na doświadczenie"

Doświadczenie życiowe Straży Miejskiej

Opinie (199) 2 zablokowane

 • Opinia do filmu

  Zobacz film W centrum Gdyni można bezkarnie parkować przy przejściach

  akurat do bmw bym sie nie przyczepil, ulica jednokierunkowa i widocznosc dobra, reszta juz kiepsko.

  • 20 24

 • Opinia do filmu

  Zobacz film W centrum Gdyni można bezkarnie parkować przy przejściach

  Brawo ty-A tobie koleś to sie chyba nudzi... społeczna robota.

  • 58 68

 • Strasz mniejska w Gdańsku nie zwraca na nic uwagi. Na starym mieście ludzie parkują prawie na całych chodnikach.

  • 112 18

 • Panu się nudzi

  Do blokowania drogi Jeszcze daleko a jeśli ma zapędy na szeryfa ratujacego świat i wytykakecego wszystkim wszystko to niech złoty cv do policji lub straży miejskiej. Śmieszą mnie tego typu ludzie robią problem z niczego.

  • 113 176

 • dzwonię zawsze na policję do ruchu drogowego

  Anonimowi, bo po co sąsiad ma wiedzieć, że to ja. Mierze też czas przyjazdu drogówki i jak jest za długi to piszę skargi.

  • 80 39

 • SM Gdynia

  Często dzwonie na SM Gdynia jak jakiś inteligent zostawi auto i zablokuje parking przy SKM Redłowo. Nigdy nie było problemu zawsze zgłoszenie przyjęte.

  • 37 18

 • Wrzeszcz, ul. Batorego - ulica notorycznie zastawiona autami

  Nie można przejść z wózkiem po chodniku, trawnik to tam może w ub. wieku był. Od Jaśkowej Doliny w stronę Straży Pożarnej... powinien być mandat za mandatem. To jest PEWNIAK, ale straży miejskiej tam jakoś nie widać, a ostatnie blokady widziałem z pół roku temu.

  Gdzie jest wasza skuteczność?

  • 73 8

 • Wpowiedzial sie straznik s*ajacy ze strachu przed zwolnieniem.

  • 11 7

 • Jasne, a potem karetka nie ma jak przejechać, straż pożarna też. Ludzie na chodniku muszą omijać takiego tłuka, bo szanowny pan wjechać musiał prawie do sklepu....

  • 62 7

 • Może w Gdyni jest inaczej...

  • 1 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.