• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie i kiedy wieszane są w Trójmieście flagi?

Patryk Szczerba
17 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kaszubskie flagi wiszą na ulicach Gdańska z okazji Dnia Jedności Kaszubów - w trzecim tygodniu marca. Kaszubskie flagi wiszą na ulicach Gdańska z okazji Dnia Jedności Kaszubów - w trzecim tygodniu marca.

Flagi na ulicach miast pojawiają się nie tylko przy okazji świąt narodowych, ale także innych historycznych wydarzeń, które dotyczą lokalnej społeczności. Sprawdziliśmy gdzie, kiedy i ile flag jest wieszanych w Trójmieście.



Gdy w kalendarzu wypada święto narodowe, flagi na ulicach miast nikogo nie dziwią. Takie wydarzenia jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, czy świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada, kiedy w miastach odbywają się kolorowe parady, to doskonała okazja, by dekorować miasta w biel i czerwień. Zdarzają się też wydarzenia wyjątkowe, takie jak Euro 2012.

Gdańsk zamówił z tej okazji 6 tysięcy flag. Poza polskimi w mieście wisiało 15 rodzajów flag państw-uczestników rozgrywek. W trakcie trwania rozgrywek przy głównych ulicach można było zobaczyć flagi "Solidarności", "Grudzień 1970", a nawet kaszubskie. Chociaż w lipcu okazało się, że skradziono wszystkie 200 flag Hiszpanii, które zdobiły Gdańsk podczas turnieju, a z prawie 3 tys. flag wszystkich państw, zginęło aż 1,8 tys. to i tak wszyscy byli przekonani, że było warto. Miasto razem zapłaciło za nie ok. 30 tys. zł.

Czytaj też: Biało-zielone ulice podczas meczów Lechii

Gdańsk

W ciągu roku różne flagi wiszą w Gdańsku łącznie przez 31 dni. Zawsze podczas najważniejszych świąt państwowych, ale także przy okazji innych wydarzeń, takich jak Święto Żołnierzy Wyklętych (1 marca), Rocznica powrotu Gdańska do Macierzy (29 marca), Dzień Europy (9 maja), czy Dzień Papieski (16 października).

- Flagi wywieszamy w zależności od tego, ile w danym miejscu jest uchwytów lub też w zależności od tego, ile danych flag mamy. Najwięcej wieszamy trzy, najmniej jedną. Za każdym razem ich liczba jest inna - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Najczęściej flagom narodowym towarzyszą proporce Gdańska. Tak jest przy okazji rocznicy Wydarzeń Grudniowych z 1970 roku (16 i 17 grudnia) oraz 31 sierpnia, kiedy świętowane jest podpisanie Porozumień Sierpniowych.

W sierpniu, jak i w grudniu flagom narodowym i miejskim towarzyszą flagi "Solidarności". Od 18 do 22 marca obok miejskich flag można z kolei zobaczyć flagi kaszubskie. Wszystko z okazji Dnia Jedności Kaszubów.

- Wieszamy je nie tylko przy ulicach, ale także w okolicach pomników lub miejsc związanych z konkretnym wydarzeniem. Zasadniczo są to tzw. główne ciągi komunikacyjne, ale także takie miejsca jak pomnik "Tym co za Polskość Gdańska" zobacz na mapie Gdańska, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich zobacz na mapie Gdańska, plac Piłsudskiego zobacz na mapie Gdańska, plac gen. Maczka zobacz na mapie Gdańska, czy Westerplatte zobacz na mapie Gdańska - dodaje Kaczmarek.

Sopot

Sopot jest oflagowany przez 14 dni w ciągu roku wyłącznie flagami narodowymi. Oprócz najważniejszych świąt narodowych i wydarzeń, których rocznice obchodzi się w całej Polsce, flagi powiewają w czasie dni ważnych w historii miasta: 23 marca, kiedy obchodzona jest rocznica zakończenia walk o wyzwolenie Sopotu oraz 8 października, gdy miasto świętuje rocznicę nadania praw miejskich.

Wieszane są przede wszystkim przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu oraz przy Urzędzie Miejskim w Sopocie. 2 i 3 maja oraz 11 listopada powiewają w całym mieście. Z racji konkretnych rocznic wiszą m.in. przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Sopotu zobacz na mapie Sopotu(31 sierpnia i 1 września w dniach symbolizujących podpisanie porozumień sierpniowych i rozpoczęcia II wojny światowej) oraz rejonie Pomnika Armii Krajowej zobacz na mapie Sopotu (1 marca, w Dniu Żołnierzy Wyklętych i 27 września przy okazji rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego).

Gdynia

W Gdyni różne flagi wiszą przez ponad 30 dni w roku. Miasto oflagowane jest nie tylko podczas świąt narodowych, ale także przy okazji wydarzeń kulturalnych i gospodarczych.

Aż 1,5 tys. zielonych flag wisi w całej Gdyni przy okazji festiwalu Open'er, natomiast 900 sztuk promuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób miasto promuje również Międzynarodowe Forum Gospodarcze, którego od kilkunastu lat Gdynia jest gospodarzem.

Najwięcej polskich i miejskich symboli powiewa m.in. 10 lutego, 11 listopada i przy okazji majowych świąt. Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni wieszają w tych dniach w mieście razem ok. 2090 flag i proporców.

- W czasie większych świąt dekorujemy główne ciągi miejskie. W przypadku uroczystości związanych z konkretnym wydarzeniem, jak np. Rocznica Pierwszych Wysiedleń Mieszkańców Gdyni, flagi pojawiają się tylko przy upamiętniających je skwerach i placach - zaznacza Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni Gdyni.

Warto pamiętać, że oprócz flag na terenach miejskich w czasie świąt dekorowane są najczęściej w barwy biało-czerwone także budynki należące do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Jak poprawnie wieszać flagę?

Czystą i wyprasowaną flagę wieszamy na drzewcu, pod kątem ok. 45 stopni lub w pionie. Na maszcie można wieszać ją pionowo lub poziomo, podobnie w przypadku, gdy drzewca nie ma. Wieszając ją pionowo, ważne jest odpowiednie ułożenie kolorów. W obu sytuacjach (na drzewcu lub na maszcie) kolor biały musi znajdować się po lewej, a nie po prawej stronie.

Opinie (234) ponad 20 zablokowanych

  • Idzie nowe?

    CIEKAWE - odwetowe posty niejakiego "dandzyngera" nie są wycinane ?

    • 5 2

  • Czemu wywieszane są unijne szmaty? (6)

    Jestem Polakiem, znak mój to Orzeł Biały, a flaga moja ma Biało-Czerwone barwy.

    • 19 19

    • Rozumiesz jakie wartości niosą te symbole w postaci flag? (2)

      Szacunek, wspólnotę, jedność, równość...

      Te wartości są narodowe i ponadnarodowe. Dlatego obok flagi naszego kraju wieszamy flagę unii.

      • 8 10

      • dla mnie UE to synonim dwulicowej hipokryzji co pokazuje np sprawa embarga na mięso i to że duże kraje robią w ch.. biedne solidarność równość itd gdzie to masz w obecnej UE?Obecna UE to zbiurokratyzowany centralnie sterowany kołchoz w dodatku ideologicznie pokrewny z wizjami pana Lenina Mao Tse Tunga czy innych wybitnych lewaków.Skostniała struktura centralnego planowania odgórnych norm dyrektyw niewybieralnych komisarzy żywcem przypominająca model zarządzania w takich tworach jak ZSRR czy RWPG.Twoja UE np woli puścić cię z torbami w ramach walki z tzw globalnym ociepleniem nałożyć na ciebie kolejne podatki na których mają zarabiać wielkie korporacje nawet tego nie dostrzegasz.Dla mnie flaga UE to szmata w którą wytarłbym buty

        • 0 1

      • Duma z naszego kraju to wartość nasza, Polaków.

        Flagi jakichś organizacji politycznych międzynarodowych, nie ponadnarodowych, nie mają z nią nic wspólnego.

        Ja - jako Polka - mogę wręcz nie życzyć sobie, żeby przy każdej okazji flaga polityczna, symbolizująca inne państwa, przeszkadzała w ekspozycji flagi Polski i zaburzała przekaz.

        • 0 2

    • Polska jest członkiem Unii Europejskiej! (1)

      I dlatego wywiesza się, obok polskiej, flagę UE.
      Natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego wywiesza się flagę Watykanu, w którego skład Polska nie wchodzi!

      • 4 4

      • Jest też członkiem nATO i oNZ..

        • 1 0

    • Nic dodać, nic ująć!

      • 0 0

  • jak 10 tego kwietnia to może i 20 tego bo te same wartości propagujecie (1)

    • 2 6

    • jeszcze.....

      I jeszcze 31 sierpnia w dniu urodzin mojej kochanej córeczki

      • 0 1

  • Mam wrażenie, graniczące z pewnością , że Kaszuby są nadreprezentowane (9)

    w porównaniu choćby do Kociewia , Powiśla czy Żuław.
    / Są jeszcze inni./

    Objawia to się m.in właśnie w oflagowaniu oraz w ciągłym powtarzaniu różnych bajek jak np. Gdańsk jest kaszubski - / a czemu nie np. kociewski ? / , podkreślaniu , że Gdańsk jest stolicą Kaszub , - oczywiście , że jest , jak i całego regionu , w tym i stolicą Kociewia czy Powiśla.

    Nie doprowadzi to do niczego dobrego wg. mnie.

    • 23 9

    • DSvD a słyszałeś o takich mniejszościach etnicznych jak (1)

      Powiślacy czy Żuławianie ??? Kaszubi są mniejszością etniczną z własnym językiem i literaturą. Dlatego nie ma mowy o jakieś nadreprezentacji.

      • 9 10

      • Kaszubi są Polakami takimi jak i ty.

        To że pozwolono im prawnie kultywować język nie oznacza , że są lepsi albo w uprzywilejowanej sytuacji wobec innych mieszkańców Pomorza czy Polski.

        • 9 8

    • Dla jasności (1)

      Nie mam nic przeciw Kaszubom a wręcz przecienie, poruszam ten temat ponieważ wiem , że w ten sposób zrobi im się krzywdę.

      • 5 5

      • Krzywdę robią sobie ludzie napływowi szerzący nienawiść do Kaszubów.

        • 1 1

    • (4)

      kaszubski dlatego, ze to własnie kaszubi są historyczną osią Gdańska z grubo ponatysiacletnią tradycją. Gdańsk powstał jako stołeczny ośrodek Pomorzan, których ciągłość osadniczą do dziś reprezentuja właśnie Kaszubi, którzy jako jedyny szczep pomorski przetrwali do dzisiaj, co więcej zachowując swój unikalny, wyróżniający i wiążący ich własnie z tym miejscem na ziemi, język.
      Kociewiacy (posługiwali się dialektem wielkopolskim),Powiślanie (również wielkopolskim) z tą ciągłością nie mają wiele wspólnego i są związani z osadnictwem na Pomorzu raczej świeżej daty.

      • 4 9

      • Wierzysz w to co napisałeś? (3)

        Kaszubi mieli tyle wspólnego z Gdańskiem ile tutaj kur i jaj przywieźli by na coś wymienić.

        Każdy wie , że Gdańsk bywał albo Polski albo Niemiecki a także: czasami bywał za Polską a czasami za Niemcami.

        Mieszkali tu Niemcy Polacy Holendrzy Żydzi , Kaszubi siedzieli po lasach i przy jeziorach.

        Ile masz nazwisk typowo Kaszubskich w annałach miasta? W kryptach kościelnych ?

        Kaszubi to chłopstwo z okolic Gdańska a nie Gdańszczanie, inna sprawa że Gdańsk wchłonął kilka wsi typowo Kaszubskich jak np. Brętowo czy Piecki ale i w tych miejscach , ślad ledwo mały się ostał po Kaszubach . Podobnie Gdańsk wchłonął i inne miasta i miejscowości jak np. Wrzeszcz czy Olivę a więc może Gdańsk jest Oliwski ?

        Podobnie Gdańsk wchłonął za Niemca i np. Pruszcz Gdański i nikt z tego powodu nie mówi , że Gdańsk jest Kociewski.

        Gdańsk miał mury i nie mam tu na myśli cegieł, tu nie każdy mógł mieszkać.

        Więcej w Gdańsku mieszka potomków ludzi z Mazowsza aniżeli potomków ludzi z Kaszub.

        To może Gdańsk jest Mazowiecki ?

        • 7 8

        • odpowiem Ci w sposób prosty (2)

          jeśli Gdańsk miałby być tak samo kaszubski jak mazowiecki, kociewski, powiślański i nie wiadomo jeszcze jaki to wisiały by tu te wymienione przez Ciebie flagi.

          Nie wiszą, wiszą kaszubskie.

          I jest to decyzja ludzi, których znajomość historii opiera się na mocniejszej bazie niż Twoja podstawowa zdaje się metoda badawcza "każdy wie, ze...."

          Kaszubski książe Świętopełek lokował Gdańsk na prawie lubeckim w XIII w. i w tym czasie jak i wczesniej to kaszubi decydowali o charakterze i losach miasta. Później miasto stało się niemieckie, Niemcy decydowali o jego kształcie, ale Kaszubi wciąż w nim byli, jako robotnicy czy słuzba czy nawet jako wyróżnieni przez Ciebie sprzedawcy kur czy jaj. Germanizowali się w niemieckim potoczeniu w ciągu pokolenia, ale tu wciąż byli i był to ich odwieczny "stoleczny gard".

          Dla przodków przywołanej przez ciebie ludności mazowieckiej Gdańsk był równie abstrakcyjnym, nieistotnym i nieznanym bytem jak andromeda w najdalszej galaktyce. Dla nas Kaszubów był i jest od wieków naszym miastem.

          Poszperaj dokładnie a znajdziesz kaszubskie nazwiska w annałach miasta. Księgi katolickiej parafii św. Mikołaja, przedwojenne ksiązki adresowe, nie mówiąc już o założycielach tego miasta. Tzw przedwojenna polonia to w 80 % byli kaszubi.

          I tak na zakończenie trochę mi zal, ze w swojej odpowiedzi postawiłeś na złośliwości. Miałem wrażenie, ze naprawdę szczerze pytasz czemu akurat kaszubskie flagi. Po latach jednostronnej propagandy spychającej Kaszubów do lasów i nad jeziora, do kurników i sprzedaży jaj faktycznie dla wielu ludzi jest dziwne, skąd "nagle" kaszubi w gdańsku i warto jak najwięcej tłumaczyć dlaczego.

          pozdrawiam

          • 7 5

          • Ściślej

            Gdańsk nigdy nie był niemiecki co najwyżej niemiecko- języczny..Można powiedzieć,że był przez jakis czas pruski a to jest duża różnica

            • 6 1

          • Piękny wpis, dziękuję i pozdrawiam

            • 2 0

  • Dzisiaj byłam na spacerze na Długim Pobrzeżu i zastanawiam się

    czy nie powinni wlepić kary za te obrzydliwie brudne flagi Polski na cumujących tam katamaranach

    • 13 2

  • WIESZAJMY FLAGI NA BALKONACH, NIEMCY, FRNCUZI, BELGOWIE, IRLANDCZYCY ROBIĘ TO POPULARNIEJ NIŻ MY!!! (1)

    • 10 0

    • Najpierw trzeba poprawić stan powietrza

      a miasto się bardzo stara tymi dmuchawami spalinowymi, na*przaniem drogami i generowaniem ruchu drogowego, żeby było coraz gorzej.

      Obecnie - masz za chwilę szaro-bure coś a nie flagę.

      • 0 0

  • Ciekawe kiedy zdejmą i wypiorą flagi wiszące na Prokuraturze Okręgowej.

    Wstyd i hańba, wyglądają jak brudne szmaty.

    • 11 0

  • Zgadzam się wieszajmynaszą fagę sami na domach jak inne kraje europejskie

    • 4 0

  • Najważniejsza jest flaga biało-czerwona wieszajmy ją częściej na swoich mieszkaniach!!

    Ja tak robię na podstawowe święta polskie.

    • 13 2

  • a Budyń, to jakiego herbu jest i jaką ma flagę ?

    barwy Dr Oetker ?

    • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane