- 1 73 loty Jacka Karnowskiego w pół roku (782 opinie)
- 2 Policjant oddał strzały w kierunku BMW (176 opinii)
- 3 Pasaż Podwale nie City Forum. Nowy wygląd (110 opinii)
- 4 Będą utrudnienia na Janka Wiśniewskiego (23 opinie)
- 5 Muszą rozebrać do parteru nowy budynek (85 opinii)
- 6 Straciła 3 tys. zł, bo "koleżanka" prosiła o BlIK-a (145 opinii)
Gdzie można spać w lesie? Są miejsca, ale pod pewnym warunkiem
Strefy dla miłośników surwiwalu i bushcraftu.
Leśnicy wychodzą naprzeciw miłośnikom natury, fanom bushcraftu i surwiwalu. Na specjalnej mapie można znaleźć miejsca, w których legalnie można rozbić obóz i przenocować w lesie. Nadleśnictwo Gdańsk wyznaczyło w tym celu obszary leśne o powierzchni ponad 1,5 tys. ha.
- W jakich miejscach można spać legalnie w lesie? Strefy w okolicach Trójmiasta
- Biwakowanie w lesie. Gdzie zwrócić się o pozwolenie?
- Po strefach spacerować można. Za spanie w rezerwacie grozi kara
- Biwak w lesie. Nie ma ławek i wiat
- Skąd wziąć drewno podczas biwaku w lesie? Wycinka surowo zabroniona
W jakich miejscach można spać legalnie w lesie? Strefy w okolicach Trójmiasta
Najbliższe okolicy Trójmiasta są tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Większość stref do nocowania w lesie znajduje się na Kaszubach.
Co ważne, jeżeli nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, trzeba uzyskać zgodę nadleśnictwa.
Biwakowanie w lesie. Gdzie zwrócić się o pozwolenie?
Prośbę można wysłać na adres mailowy witold.ciechanowicz@gdansk.lasy.gov.pl - nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Z kolei jeżeli nocleg jest zaplanowany na leśnym biwaku Młynki czy Wyspowo - wówczas nie są wymagane zgody nadleśnictwa. Miejsca biwakowe nadleśnictwa są ogólnodostępne. Podobnie wyznaczone miejsca do palenia ognisk.
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Przypomnijmy: Nadleśnictwo Gdańsk przystąpiło do programu "zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, na których można uprawiać bushcraft i surwiwal.
Zabierz rodzinę do lasu - bushcraft jest dla każdego
- Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pod nazwą "zanocuj w lesie" - informują leśnicy.
Tym samym Nadleśnictwo Gdańsk należy do jednego z 46, które w 2019 r. przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.
Po strefach spacerować można. Za spanie w rezerwacie grozi kara
Leśnicy przypominają, że w okolicy znajdują się także rezerwaty przyrody. Poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu jest oznakowana namalowaną na drzewach zieloną opaską.
Co istotne, granice obszarów do biwakowania nie są "fizycznie" oznaczone. W tym przypadku trzeba posiłkować się mapą.
- Spodziewamy się, że bushcraftowcy oraz surwiwalowcy nie będą mieli problemu z identyfikacją tych granic, korzystając z dostępnych map - słyszymy. - W przypadku nadleśnictw nizinnych obszar łatwo będzie zidentyfikować po słupkach oddziałowych. W górach będzie to możliwe jedyne z mapą.
Biwak w lesie. Nie ma ławek i wiat
Na obszarach do noclegu nie ma też żadnej infrastruktury - ławek czy wiat. To wyłącznie dziki fragment lasu. Dlatego należy wziąć sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabrać śmieci. W okolicy próżno będzie bowiem szukać wiat na odpady.
Na wyznaczonym obszarze można nocować w dowolnym miejscu. Trzeba przy tym pamiętać, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach.
Skąd wziąć drewno podczas biwaku w lesie? Wycinka surowo zabroniona
W strefach biwakowania nie można także wycinać drzew. Można za to korzystać, jak do tej pory, z owoców runa leśnego i grzybów. Zabronione jest niszczenie ściółki oraz wjazd do lasu pojazdami, np. kamperami.
- Tereny pilotażowe są skierowane wyłącznie do osób z hamakami, które preferujemy, lub namiotami - mówią leśnicy.
Opinie wybrane
-
2024-08-14 07:16
Chyba wolę taki widok (4)
I fajnie że ludzie mają różnorodne pomysły...n
- 38 11
-
2024-08-15 07:42
Nie umiecie karać kierowców za parkowanie na chodniku
...a chcecie łapać w lesie? Nic w Gdańsku nie działa jak powinno
- 1 1
-
2024-08-14 11:11
A może tak ci zieloni wandale z piłami poproszą o zezwolenie na wejście do naszych lasów?
To skandal jak zachowują się lesnicy, demolują ekosystem, wycinają 100 letnie lasy , odgradzają młodniki od świata płotami a jednocześnie zakazują ludziom wchodzenia do lasu. Powtórzę grzecznie niech spi..ją z naszych lasów. Jak sobie w ogódku coś zasadzą to tam niech się rządzą.
- 5 6
-
2024-08-14 08:38
To nie ludzie, to wilki (1)
- 4 4
-
2024-08-14 10:25
A jeszcze inni, niektórzy, wbijają im szpilki...
- 4 0
-
2024-08-14 10:34
sztuka polega na tym aby po sobie aby żadnych śmieci w lesie, na plaży, w parku nie zostawiać (7)
- 95 3
-
2024-08-19 15:27
To nie sztuka
Tylko minimum kultury.
- 2 0
-
2024-08-14 13:06
Nosimy te worki na psie odchody (1)
I zabieramy ludzkie wlasne ze soba i wyrzucamy w domu to kosza.
Wszystko zostawiamy czyste!- 5 4
-
2024-08-19 15:32
Brawo.
Przy okazji wyniesmy z lasu rowniez odchody dzikowa i saren. Psie odchody w miescie szpeca, smierdza, sprawiaja ryzyko wdepniecia, na dodatek jest stosunkowo duza liczba psow na stosunkowo mala powierzchnie trawnikow, ktore to trawniki sluza ozdobie i rekreacji i nie powinny byc kiblami.
W lesie najczesciej odchody nie sa problemem-Przy okazji wyniesmy z lasu rowniez odchody dzikowa i saren. Psie odchody w miescie szpeca, smierdza, sprawiaja ryzyko wdepniecia, na dodatek jest stosunkowo duza liczba psow na stosunkowo mala powierzchnie trawnikow, ktore to trawniki sluza ozdobie i rekreacji i nie powinny byc kiblami.
W lesie najczesciej odchody nie sa problemem- jest tu duza przestrzen i malo chetnych, by sie na niej wyproznic. Wystarczy zrobic dolek butem i patykiem i go po zobie zasypac, by nikt nie wdepnal i nie musial ogladac papierzakow. Owszem, sa takie miejsca, gdzie jest duze stezenie ludzi i malo miejsca- np. na gorskich szlakach. Tam moga obowiazywac inne zasady.
Czy wyprozniac sie w lesie? Tak- ale nie zostawiac sladow. W dolku, po sprawie zasypanym. Kupa w malej ilosci to wartosciowa czesc ekosystemu. Zreszta zdarzalo mi sie zostawic ja na miejscu, a zakopac tylko papier- nie mialem serca zamykac bufetu muchom, ktore szczelnia te kupe obsiadly. Z ciekawosci po tygodniu wrocilem- po kupie ani sladu.- 1 0
-
2024-08-14 11:42
Zawsze zabieram swoje śmieci.
- 6 2
-
2024-08-14 11:09
No tak (2)
Zapisz to w dzienniczku.
- 2 7
-
2024-08-14 13:41
Śmieci to pisowcy (1)
Gdzie ich wyrzucić? Do plastików czy resztek?
- 1 9
-
2024-08-14 21:52
Śmieci to POmyleni
spuszczamy ich do szamba
- 4 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.