Fakty i opinie

Gdzie urząd nie może, pełnomocnika pośle

Nowy etat
Do grona pełnomocników prezydenta Gdyni dołączył kolejny. Tym razem ds. projektów. Na etacie. Na stronie internetowej UM określono zakres obowiązków nowego pełnomocnika. Do jego zadań należy:
"Organizowanie prac związanych z realizacją projektów istotnych z punktu widzenia miasta, a w szczególności: inicjowanie przedsięwzięć i projektów służących integracji wspólnoty gminnej, koordynacja prac i projektów związanych z realizacją zadań we współpracy z członkami Zarządu Miasta, naczelnikami wydziałów i kierownikami jednostek organizacyjnych, współpraca z Radami Dzielnic, organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi oraz prywatnymi w zakresie wspólnego realizowania projektów, ocena i analiza realizacji przedsięwzięć i przedkładanie wniosków Prezydentowi".

W gdyńskim Urzędzie Miasta funkcjonuje teraz łącznie czworo pełnomocników: ds. organizacji pozarządowych
(Michał Guć), ds. osób niepełnosprawnych (Beata Wachowiak-Zwara), ds. bezpieczeństwa miasta (Andrzej Bień) i najnowszy - ds. projektów (Anna Piocha-Bucior).

Pierwsze trzy osoby udzielają się na swojej niwie społecznie. Ostatnia jest pracownikiem etatowym urzędu. Dlaczego?
- Pozostali wykonują inne funkcje, zadania i są w stanie godzić te obowiązki. Pełnomocnik ds. projektów funkcjonuje na
etacie w Biurze Prezydenta, zajmuje się współpracą z innymi pełnomocnikami i dodatkowo koordynuje projekty
- mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - W strukturze działań gminnych wiele działań dotyczy projektów, które przede wszystkim są realizowane na styku Urzędu Miasta i instytucji, które funkcjonują przy naszej współpracy, ale nie są instytucjami wprost miejskimi.
Tu następuje konieczność koordynowania różnych działań np. w obszarze kultury z gdyńskimi teatrami. Pan Guć zajmuje się ustrojem organizacji pozarządowych, systemem wspierania, także współpracą z Radami Dzielnic, ale na kanwie aktywności tych Rad rodzą się konkretne projekty dotyczące np. kultury czy bezpieczeństwa. Trzeba podejmować próby integrowania tego i tworzenia wspólnych projektów. Zaczynamy coraz częściej uzyskiwać wsparcie zewnętrzne. Tymi działaniami zajmuje się pełnomocnik ds. projektów.
Konkretnym przykładem działalności pełnomocnika ds. projektów ma być musical Leszka Możdżera realizowany we współpracy z miastem. Uznano, że jest to wielkie wydarzenie kulturalne i że warto pomóc w promocji (przy minimalnych środkach miasta). Okazuje się, że nie wystarczy tu ani Referat Promocji Miasta, ani Wydział Kultury (bo zajmuje się realizacją projektów dotyczących spraw miasta, a Teatr Muzyczny jest instytucją sejmiku wojewódzkiego).


Warto przypomnieć, że w gdyńskim magistracie funkcjonują 23 wydziały, 2 samodzielne referaty i biuro planowania miasta - łącznie kilkaset osób.
- Mamy coraz więcej marzeń i aspiracji, natomiast z dopustu bożego i wyroków parlamentu mamy coraz mniej pieniędzy na ich realizację - dodaje prezydent.


Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.