Fakty i opinie

stat

Gildia wraca z najwiekszą w Polsce BiedronkąPrawie dwa lata, jakie minęły od zamknięcia Gildii w śródmieściu Gdańska, to w handlu cała epoka. Dlatego nowy obiekt, który powstaje na Zaspie, będzie zupełnie inny niż ten, który przez lata stał na Targu Siennym.Projekt Gildii wkrótce będzie można porównać z nowym budynkiem.
Projekt Gildii wkrótce będzie można porównać z nowym budynkiem. mat. prasowe
Rozpoczęta 1 lutego budowa nowej Gildii na Zaspie, przy ulicy Rzeczypospolitej 33b zobacz na mapie Gdańska, obok ETC, jest na finiszu.

- Trwają ostatnie prace wykończeniowe, a właściciele sklepów jeszcze się urządzają. W tym tygodniu czekają nas odbiory, również te przeprowadzane przez straż pożarną. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, w czwartek 28 listopada otwieramy. Jeśli nie, to wystartujemy najpóźniej na początku grudnia - zapowiada Sławomir Gryczka, prezes spółki Gildia S.A., która po wyprowadzeniu się kupców z Targu Siennego wybudowała niewielkie centrum handlowe na Zaspie.

W nowym budynku, na powierzchni 5 tys. m kw. powstanie 51 sklepów, które prowadzić będą lokalni kupcy, ale także trzy sklepy dużych marek handlowych, w tym Biedronka (43. sklep tej sieci w Gdańsku) i drogeria Hebe (oba należą do firmy Jeronimo Martins).

Czy nowe supermarkety spożywcze są atrakcyjne dla mieszkańców?

tak, szczególnie na dużych osiedlach 43%
to zależy jakiej marki 31%
nie, ciekawsze są różnorodne centra handlowe 26%
zakończona Łącznie głosów: 1101
Tuż obok, bo niespełna 100 metrów od "nowej" Gildii, w kilkudziesięcioletnim pawilonie handlowym zobacz na mapie Gdańska działa już sklep sieci "Biedronka", który najprawdopodobniej zostanie zamknięty. Natomiast konkurencją dla handlujących będą kupcy z pobliskiego Centrum Handlowego ETC zobacz na mapie Gdańska.

- Ten nowy sklep będzie największym supermarketem tej sieci w Polsce. Zajmie jedną czwartą powierzchni całego budynku. Nasi kupcy będą prowadzili tu 51 punktów handlowych, ale będą one miały inny charakter, niż te w starej Gildii - wyjaśnia Gryczka.

O ile wcześniej kupcy mieli do dyspozycji boksy o powierzchni 6 m kw., to teraz ich sklepy będą miały od 20 do 60 m kw. Zmieni się także asortyment. Oprócz punktów z odzieżą, znajdą się tu również sklepy z biżuterią, będzie stoisko z prasą, optyk, pralnia czy gastronomia, w tym restauracyjka marki Lezzetli, która działa też w centrum Gdańska i na Przymorzu.

Co ciekawe, choć budynek będzie zupełnie inny niż hale, które stały na Targu Siennym, zachowa ich nazwę. Wcześniej myślano o nazwie "Gildia Nowa", jednak po analizie postanowiono pozostać przy znanej już w Gdańsku "Gildii".

Przypomnijmy, że obiekt powstał na działce o powierzchni 1,4 ha, którą kupcy dostali od miasta w 50-letnie użytkowanie za 1 proc. wartości, czyli ok. 117 tys. zł, po tym jak musieli opuścić Targ Sienny zobacz na mapie Gdańska w związku z budową kompleksu Forum Radunia.

Budowa Gildii według pierwszych założeń miała się rozpocząć jeszcze w 2011 roku. Problemem okazały się być finanse. Koszt inwestycji, nieoficjalnie szacowany na ok. 10 mln zł, miał być pokryty ze środków własnych kupców, pozyskanych w ramach wpłacanych przez nich kaucji na sklepy. To okazało się jednak niewystarczające, by otrzymać kredyt na budowę.

Udało się na początku tego roku, gdy kupcy pozyskali dużych operatorów. Z ponad stu kupców, którzy handlowali w Gdańsku, w nowym obiekcie pozostanie około 40, głównie tych, którzy pracowali do końca na Targu Siennym. Większość zajęła się inną działalnością lub przeszła na emerytury.

Gildia działała na Targu Siennym w Gdańsku od początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza hala powstała w maju 1993 roku, druga we wrześniu 1994 roku. Zniknęły one z powierzchni ziemi w styczniu 2012 roku. Powodem decyzji o likwidacji Gildii była budowa nowej stacji SKM Gdańsk - Śródmieście i centrum handlowo-usługowego Forum Radunia przez holenderską firmę Multi Development.

Opinie (269) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.