Fakty i opinie

Głosowanie na gdyński budżet obywatelski na półmetku

Najnowszy artukuł na ten temat

Zarastający nowy skwer na Przymorzu. Urzędnicy: wkrótce go uporządkujemy

Głosować można tylko na projekty z dzielnicy, w której jest się zameldowanym. Na zdj. Orłowo.
Głosować można tylko na projekty z dzielnicy, w której jest się zameldowanym. Na zdj. Orłowo. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Ulotki w skrzynkach pocztowych, plakaty na klatkach schodowych, promocja w internecie i wreszcie bezpośrednia zachęta do głosowania, z użyciem tabletów i smartfonów. Niektórzy mówią, że gdyński budżet obywatelski wywołuje w mieście największe emocje od lat, choć nie brakuje głosów, że sama idea wielu nie jest w ogóle znana.Skąd czerpiesz wiedzę o gdyńskim budżecie obywatelskim?

z artykułów w mediach elektronicznych 50%
z informacji rozpowszechnianej przez miasto, np. z plakatów w środkach komunikacji 15%
z mediów społecznościowych 13%
z rozmów ze znajomymi i rodziną 11%
w ogóle do tej pory o czymś takim nie słyszałe(a)m 11%
zakończona Łącznie głosów: 228
Głosowanie na projekty gdyńskiego budżetu obywatelskiego trwa od 8 maja. Wybierać można spośród 234 wniosków poprzez stronę internetową miasta. Głosować mogą wszyscy zameldowani, w tym także dzieci, podając tylko swój numer PESEL. Po jego wpisaniu pojawiają się na ekranie projekty tylko z zamieszkałej przez głosującego dzielnicy.

Zobacz listę projektów, na które można głosować

W przypadku najmłodszych aktywnie włączają się nauczyciele. Niektórzy zachęcają do głosowania, wpisując wprost stosowne uwagi do zeszytu. Obydwa rozwiązania mają swoich oponentów, którzy nie wykluczają, że tak prosta procedura głosowania będzie zachęcała do nadużyć.

Twórcy uchwały o budżecie obywatelskim uspokajają, że o żadnych oszustwach do tej pory nie zostali powiadomieni, a jak największe uproszczenie pomoże w podniesieniu frekwencji. W Gdańsku ostatecznie wyniosła 13,6 proc. W Gdyni jest już na poziomie 10 procent.

- Na tym nam wszystkim chyba najbardziej zależy. Frekwencja wzrasta z dnia na dzień i - co istotne - jest to przyrost stały. Zagłosowało już ponad 24 tys. mieszkańców, a do końca głosowania jeszcze przecież daleko. Cieszy również spora aktywność związana z promowaniem poszczególnych pomysłów, dzięki czemu w dzielnicach naprawdę sporo się dzieje - komentuje Paweł Brutel, radny Samorządności.

Oprócz tradycyjnych form marketingu, takich jak ulotki czy plakaty, triumfy święci przekonywanie do konkretnych projektów poprzez media społecznościowe. Tą drogą poszli m.in. inicjatorzy projektu rozbudowy gdyńskiego lodowiska. Do jego polubienia przekonali w kilka dni na Facebooku ponad tysiąc osób.

- Rzeczywiście, to niezły sposób na dotarcie do mieszkańców i staramy się go wykorzystać. Słyszałem, że zawiązywane są nawet mini koalicje, dzięki którym promowanych jest przy jednej okazji kilka projektów. Zobaczymy, jak zakończy się głosowanie, jednak na pewno osiągnęliśmy już sporo - w bezpośrednich spotkaniach pokazując nasz klub i to, czym się zajmujemy, a czasami nawet powiadamiając, że Gdynia ma... lodowisko - mówi Albert Kuźmicz, współtwórca projektu rozbudowy lodowiska.

Cały czas najpopularniejsze są bezpośrednie namowy do głosowania. Część osób przyznaje, że wielokrotnie dopiero w tym momencie mieszkańcy dowiadują się o tym, że w budżecie obywatelskim w Gdyni można zagłosować. Co sprytniejsi pojawiają się z tabletami i smartfonami w miejscach uczęszczanych - jak galerie handlowe, tereny przy kościołach - zachęcając mieszkańców do natychmiastowego zagłosowania.

- Pojawią się w tych miejscach też wolontariusze z PPNT, którzy informują o idei głosowania na budżet obywatelski. Z dochodzących do nas głosów słychać, że jednak mimo wszystko do łask wraca idea chodzenia po mieszkaniach i rozmowy z mieszkańcami dokonującymi wyboru - uzupełnia Brutel.

Głosowanie zakończy się 19 maja. Wyniki poznamy cztery dni później, a zgodnie z harmonogramem zwycięskie projekty zostaną 27 maja przekazane zarządzeniem prezydenta do realizacji wydziałom i jednostkom miejskim. Wtedy też ma przyjść czas na analizy dotyczące wiekowego zaangażowania mieszkańców w głosowanie.

Opinie (109) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.