• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Google pokazało zmianę naszych zachowań

ms
7 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Gdynia - miasto w obliczu epidemii. Poranek w centrum.

Google udostępniło dane o naszej mobilności w okresie pandemii koronawirusa. Aktywność zarówno w Polsce, jak i na Pomorzu spadła od 50 do 80 proc., w zależności od dziedziny życia, ale spadki i tak są mniejsze, niż można się było spodziewać.



Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


  • Zestawienie pokazuje liczbę wizyt i ich długość w różnych miejscach, w porównaniu do tego samego dnia tygodnia z okresu przed pandemią koronawirusa.
  • Za punkt odniesienia uznano uśrednione wskaźniki z pięciotygodniowego okresu 3 stycznia - 6 lutego 2020 r.
  • Dane pochodzą od tych użytkowników smartfonów, którzy w ustawieniach swojego telefonu pozwolili na monitorowanie ich aktywności w poruszaniu się.
  • Zarówno przy tworzeniu punktu odniesienia, jak i pokazywaniu obecnej sytuacji wykorzystano dane od tej samej grupy użytkowników.

Raport Google'a z podziałem na kraje i regiony

Zachowania Polaków w pierwszych trzech tygodniach izolacji



W zestawieniu widać, jak zmieniły się nasze codzienne zachowania na przestrzeni kilku tygodni. Pierwsza i najbardziej widoczna na wykresach jest reakcja Polaków na decyzje rządu podjęte 10 i 11 marca, gdy zakazano organizowania imprez masowych i zawieszono działanie przedszkoli i szkół.

Co ciekawe, Polacy czuli, co się zbliża, bo w niedzielę, 8 marca, korzystali z zakupów i rekreacji chętniej i częściej niż w poprzednie niedziele - o ponad 30 proc.

Tym radykalniejszy jest spadek, który nastąpił w kolejnych dniach. W niedziele, 22 i 29 marca, spadek takich aktywności sięgnął niemal 80 proc. W dni powszednie spadek jest mniej widoczny i wynosi ok 50 proc. To oznacza, że swoją aktywność w tych kwestiach ograniczyliśmy o połowę, choć powinniśmy znacznie bardziej.

Google zaprezentowało dane, pokazujące zmianę naszych zachowań społecznych od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Google zaprezentowało dane, pokazujące zmianę naszych zachowań społecznych od początku epidemii koronawirusa w Polsce.
Z kolei na wykresie pokazującym zakupy spożywcze i w aptekach dobrze widać wielkie kolejki, które pojawiły się po pierwszych obostrzeniach ze strony rządu. Bezpośrednio po nich nasza "aktywność" sklepowa wzrosła o 35 proc., by jednak już w weekend spaść o niemal 40 proc. w stosunku do poprzednich weekendów. Następnie ustabilizowała się się na poziomie ok. 30 proc. mniej niż na co dzień w dni powszednie. W ostatni weekend spadek sięgnął jednak aż 59 proc.

Ciekawie wygląda sytuacja z odwiedzaniem otwartych miejsc publicznych, takich jak parki, skwery czy nadmorskie promenady. W pierwszy weekend obostrzeń, czyli 14-15 marca, byliśmy dość zdyscyplinowani i odwiedzaliśmy takie miejsca rzadziej niż wcześniej. Jednak już w połowie tygodnia, po niespełna tygodniu w domu, poczuliśmy potrzebę wyjścia na zewnątrz. Popularność takich miejsc wzrosła wówczas o ok. 15 proc. Trend się jednak nie utrzymał i zaczęliśmy od nich stronić, choć w weekendy jeszcze przyciągały spragnionych wypoczynku pod gołym niebem. W ostatni weekend marca frekwencja w parkach i na skwerach spadła o 59 proc.

Dość jednorodnie, bez wzlotów i upadków rysuje się wykres pokazujący spadek liczby podróżnych na przystankach, węzłach przesiadkowych i w komunikacji publicznej. Ich liczba gwałtownie malała od 10-11 marca do weekendu 14-15 marca. Wówczas spadek wyniósł ok. 60 proc. W kolejnych dniach do końca marca utrzymywał się na podobnym poziomie, by ostatecznie spaść do wartości - 71 proc.

Sopot - czas zwolnił #zostanwdomu


Z danych Google wynika, że frekwencja w miejscach pracy wyniosła na koniec marca o 36 proc. mniej niż zazwyczaj. Nie oznacza to, że tyle osób przestało pracować. Zapewne bardzo wiele osób z tej grupy pracuje obecnie zdalnie, ze swojego domu. Co ciekawe, wskaźnik "bytności" w domach w tym czasie wzrósł jedynie o 13 proc.

Zachowania mieszkańców Pomorza



Zachowania mieszkańców Pomorza nie odbiegają w istotnym stopniu (poza jedną, może dwiema kategoriami) od zachowań pozostałych skontrolowanych Polaków. Jeśli chodzi o korzystanie z zakupów i rozrywki, to robiliśmy to na koniec marca o 82 proc. mniej chętnie niż wcześniej (wynik ogólnopolski - ok. 80 proc.). Spadek zakupów spożywczych i w aptekach wyniósł u nas 64 proc. (59 proc. w Polsce).

Zmiana zachowań mieszkańców Pomorza. Zmiana zachowań mieszkańców Pomorza.
Znacznie jednak szybciej niż rodacy w innych częściach kraju odpuściliśmy wychodzenie do parków i na skwery (78 proc. u nas, 59 proc. w kraju) - być może wynikało to z tego, że ostatni marcowy weekend nie rozpieszczał nas pod względem pogody.

O 78 proc. spadła liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej, podczas gdy w całym kraju spadek był nieco niższy (o 7 punktów procentowych).

W pracy pojawialiśmy się 0 38 proc. rzadziej niż poprzednio (spadek o 36 proc. w Polsce), a liczba osób przebywających w domach wzrosła o 14 proc. (o 1 punkt procentowy więcej niż w skali kraju.)

Policjanci z radiowozów proszą, by zostać w domu



Porównanie z Hiszpanią i Niemcami



Jeśli te dane porównamy choćby z Hiszpanią (obecnie największa dzienna liczba zachorowań w Europie - ok. 3,3 tys., łączna liczba zakażonych - 135 tys., ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych), to widać, że epidemia jeszcze bardziej wpłynęła na życie mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Tam spadki wynoszą 94 proc. w handlu i rozrywce, 76 proc. w zakupach spożywczych i aptekach i 89 proc. w aktywności w miejscach publicznych, takich jak parki i skwery. W transporcie publicznym jest 88 proc. mniej pasażerów, w miejscach pracy o 64 proc. mniej pracowników, a w domach o 22 proc. więcej osób niż zwykle.

Na życie Hiszpanów epidemia koronawirusa wpłynęła w największym stopniu. Na życie Hiszpanów epidemia koronawirusa wpłynęła w największym stopniu.
Trzeba jednak pamiętać, że Hiszpania jest na innym, późniejszym etapie rozwoju epidemii, który niestety wciąż jest przed nami.

Także przed nami, ale mniej niż Hiszpanie, są Niemcy. Tamtejsze dane nieco bardziej przypominają nasze. Spadek aktywności zakupowej i rozrywkowej wyniósł nad Menem w tym samym okresie 77 proc., dotyczącej zakupów spożywczych i aptecznych - 51 proc., wizyt w parkach i miejscach publicznych - 49 proc. Komunikacja publiczna odnotowała spadek frekwencji na poziomie 68 proc., w miejscach pracy jest 39 proc. osób mniej, a liczba przebywających w domach wzrosła o 11 proc.
Zachowania Niemców podczas epidemii koronawirusa. Zachowania Niemców podczas epidemii koronawirusa.


Wszystkie raporty Google z podziałem na kraje i regiony
ms

Opinie (207) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Zachowania mieszkańców Pomorza nie odbiegają od dwóch pijanych kierowców. Dlatego pomoc odbywa się zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, czyli Światową Organizacją Ruchu Skautowego oraz Światową Organizacją Przewodniczek i Skautek. Wszystko dynamicznie się zmienia, a dla nas priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy zgłosili chęć przyjazdu do Polski na obszar Parku Akademickiego. Płot pozwoli na lepsze zagospodarowanie zieleni przy spalarni wzdłuż chodnika łączącego ul. Traugutta z al. Zwycięstwa, tuż obok dawnego Szpitala Studenckiego oraz budynków Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej

    • 0 0

    • Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?
      -Pluł na ludzi i mówił, że jest zakażony
      -zniszczył znak drogowy, stojące przy ulicy auto, hydrant i bramę, a na koniec wjechał w drzewo.

      • 0 0

  • Przepisy ograniczające wolności i prawa przysługujące obywatelom, zostały wprowadzone bezprawnie. Ograniczenia swobód (1)

    • 2 5

    • Dla dobra ogółu.

      • 0 0

  • google niech sie zajmie wyszukiwarka

    ktora juz od dluzszego czasu pokazuje to co co chce, a nie to co powinna. Beda sie w szpiegow bawili. kiedy badania googla odnosnie oddawania stolca ?

    • 3 1

  • Ciągle na początku (2)

    Cały czas otrzymujemy informację, że jesteśmy na początku walki z wirusem. Ten początek to już prawie miesiąc. Teraz czytam, że Hiszpania jest dalej, i to co w Hiszpanii przed nami.
    Czy ktoś może mi wytłumaczyć skąd są te dane i na jakiej podstawie ?
    Bo jeśli od 3 tygodni siedzimy w domu, to kto będzie zarażał za 2-4 tygodnie ?
    Chyba, że pielęgniarki, które pracują na zakaźnym i robią fuchy w innych oddziałach ️

    • 3 2

    • (1)

      We Włoszech pierwszy przypadek był 30 stycznia, a u nas 4 marca, czyli jesteśmy ponad miesiąc do tyłu jeśli chodzi o "szczytowanie".

      • 1 0

      • wielka ściema której uległ tępy motłoch

        • 0 0

  • hahahaha (1)

    ten film z Gdyni był kręcony w niedziele jakiś czas temu kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszczała.
    Polecam teraz coś sfilmować .. ludzi i aut o wiele za dużo

    • 2 0

    • o wiele za mało ośle mamy żreć tynk ze ścian?

      • 0 0

  • Niemcy Polska oraz kilka innych krajów chca wprowadzic projekt totalnej inwigilacji obywateli za pomoca telefonów.

    I jako pretekst podali właśnie epidemie. Ale inwigilacja będzie możliwa także w każdym innym wypadku.

    • 0 1

  • Może najpierw trochę danych statystycznych:

    Produkcja samochodów na giełdzie w pruszczu wzrosła o 13% w stosunku do stosunku z poprzedniego roku, gdzie drewno za metr sześcienny kosztowało 3 worki ziemniaków po 25zł, ale nie można wychodzić z domu, bo kaczyniak kupił kotu whiskasa! Tak nie mozna dodatnie saldo sprzedaży produktów gumowych jest ujemne, ruch czarterowy w handlu z zagranicą zamknął pomidowy w lodówce. Akcje KGHM pikują w góre, pry nachych wzrostach spadów bessy na globalnym handru walut ecommerce.

    • 0 4

  • Popyt na mieszkania

    No i popyt na mieszkania plus 13%a jednak za granicą również taka tendencja...

    • 0 1

  • Wrzeszczacy konstytucja rodo itp histerycy co wy na to?

    Wracacie do noki 3310? Buahaha

    • 4 1

  • Niech pokażą aktywność w USA i Izraelu.Bo tam zaraza się roznosi

    W postępie geometrycznym

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane